Lietuvos Seimui atidėjus socialinio modelio įgyvendinimą iki šių metų vidurio, dalis su juo susijusių įstatymų nuostatų vis dėlto įsigaliojo. Pavyzdžiui, pagal autorines sutartis dirbantys asmenys mokesčius „Sodrai“ turi mokėti nebe nuo pusės, o nuo visų pajamų. Tiek kūrėjų, tiek valdančiųjų atstovai pripažįsta „apsižiūrėję“.
Seimo Kultūros komitetas vakar svarstė Lietuvos akademinių leidyklų asociacijos prašymą atšaukti pernai priimtą sprendimą, kuriuo padvigubinta „Sodros“ įmokų našta dirbantiems pagal autorines sutartis. Gausybė problemų Padidėję mokesčiai atėmė žadą ne tik su leidyba susijusiems, bet ir kitiems kūrėjams, ypač laisvai samdomiems, atlygį gaunantiems pagal autorines sutartis.
Kita bėda, su kuria susiduria šios kategorijos darbuotojai, yra ta, kad iki galo neišspręsti jų nedarbingumo pašalpų, atostogų, darbo stažo skaičiavimo klausimai.
Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius laikraščiui ,,Lietuvos žinios” pažymėjo, jog mokesčių, ypač susijusių su „Sodros“ įmokomis, pakeitimai padaryti nepasirengus nei visuomenei, nei atsakingoms institucijoms. Jo nuomone, imantis reformų yra svarbūs trys dalykai: labai aiškus problemos sprendimas, aiškus išankstinis kalbėjimas su suinteresuotais žmonėmis ir aiški reformos nauda.
D. Radzevičius įsitikinęs, jog sumaištis kilo dėl to, kad mokesčių skaičiavimo ir mokėjimo tvarka yra komplikuota. Tai itin aktualu vadinamiesiems laisviesiems žurnalistams, kurie dirba pagal individualios veiklos pažymas arba sudarę autorines sutartis, taip pat meno kūrėjo statusą turintiems žmonėms. LŽS pirmininkas pasakojo, kad dabar pavieniai kūrėjai bando konsultuotis ir su Valstybine mokesčių inspekcija, ir su „Sodra“, bet tai nėra lengva. Šiandien vidurdienį Lietuvos meno kūrėjų asociacija savo nariams rengia seminarą mokesčių klausimu, LŽS tokį seminarą ketina surengti sausio 20 dieną.
„Dalyvavau Seimo Kultūros komiteto posėdyje, kur svarstytos tos problemos. „Sodros“ vadovas aiškino, kad papildomos „Sodros“ įmokos yra mažos. Jis negalėjo tiksliai pasakyti, ar jos išspręs problemas, dėl kurių ir buvo priimtos“, – „Lietuvos žinioms“ sakė LŽS pirmininkas. Jis pridūrė, kad jeigu žmonės matytų lengvai administruojamą sistemą, problemų nekiltų.
D. Radzevičius vylėsi, kad artimiausiu metu bus rastas paprastas, aiškus ir visiems priimtinas sprendimas dėl autorinių sutarčių apmokestinimo. „Mums rūpi apginti mažiausiai uždirbančiuosius. Dabar, kad galėtų pasinaudoti sistema ir ligos atveju gauti nedarbingumo išmokas, tiems žmonėms reikia sumokėti įmokas iš anksto už kelis mėnesius. Laisvai samdomiems žmonėms, kurie mažai uždirba, avansu mokėti įmokas yra keblu“, – pažymėjo LŽS pirmininkas.
Atsižvelgdama į svarbias, šiemet įsigaliojusias naujoves socialinių garantijų ir mokesčių srityje, Lietuvos žurnalistų sąjunga organizuoja praktinį seminarą sausio 20 dieną 10 val. Vilniaus Žurnalistų namuose. Vietų skaičius ribotas. Prioritetas dalyvauti suteikiamas LŽS ir NŽKA nariams.
Labai svarbu, kad žurnalistai iš anksto atsiųstų klausimus, kurie bus perduoti specialistams, kad jie galėtų iš anksto parengti atsakymus. Tad siųskite savo klausimus el.p. .primininkas@gmail.com. Seminaras bus gyvai transliuojamas internete – Facebook grupėje Žurnalistų namai. Įrašas bus viešai prieinamas ir po seminaro.
Praktinis seminaras
Profesinė individuali žurnalisto veikla 2017 metais.
Mokesčiai, socialinės garantijos ir kiti pokyčiai
Mokesčiai, socialinės garantijos ir kiti pokyčiai
Programa
Data: 2017 m. sausio 20 d. (Penktadienis)
Vieta: Žurnalistų namai, Jogailos g. 11, Vilnius
10.00 – 11.45 Įmokos SODRAI: kiek, kada ir kaip reikia mokėti
SODROS Įmokų administravimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Linas Morkūnas
11.45 – 12.30 Kaip skaičiuojamas nedarbingumo ir pašalpų dydis
SODROS Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus atstovas
Kavos pertrauka
12.45 – 13.30 Gyventojų mokesčių mokėjimo pokyčiai 2017 metais
VMI atstovas
13.30 – 14.00 Klausimai ir diskusija
Nuotraukoje: Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Romo Jurgaičio (,,Lietuvos žinios”) nuotr.