Seimo Europos reikalų komitetas, likus 10 dienų iki susijungimo su kontinentinės Europos elektros tinklais, posėdyje išklausė informaciją apie sinchronizacijos projektų eigą, statusą ir galimus veiksmų scenarijus.
Sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais Lietuvoje – vienas svarbiausių šalies energetinio saugumo ir nepriklausomybės užtikrinimo projektų. Šio proceso tikslas – atsijungti nuo posovietinio BRELL žiedo, jungiančio Lietuvą, Latviją, Estiją, Rusiją ir Baltarusiją, ir visiškai integruotis į Europos Sąjungos elektros sistemą.
Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje sklandančią dezinformaciją bei nepagrįstus nuogąstavimus dėl sinchronizacijos, atsakingos institucijos patvirtina – visi reikalingi darbai atlikti, pasirengimas yra užbaigtas, o procesas vyks sklandžiai ir užtikrintai.„Esame visiškai pasirengę sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Mūsų tikslas – valdyti savo sistemą savarankiškai, o visi techniniai pasirengimai yra užbaigti pagal numatytą planą“, – posėdyje pabrėžė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Pasak AB „Litgrid“ vadovo Roko Masiulio, techniniai bandymai jau buvo atlikti ir įrodė sistemos stabilumą. „Esame pasirengę sinchronizacijai. Tai – grynai techninis veiksmas, kurį jau esame išbandę. Panašų bandymą atlikome 2023 m. – žmonės to net nepastebėjo. Mūsų sistema yra stipri ir paruošta visiems galimiems scenarijams“, – teigė R. Masiulis.
Seimo Europos reikalų komiteto posėdyje aptarta ir sinchronizacijos įtaka kainoms: šis strateginis žingsnis reikšmingos neigiamos įtakos elektros kainoms vartotojams neturės. „Lietuva jau dabar didžiąją dalį elektros importuoja iš Šiaurės ir Vakarų Europos, o sinchronizacija tik dar labiau padidins mūsų integraciją į šias rinkas. Dėl to nereikia tikėtis nei tiekimo trikdžių, nei reikšmingų kainų pokyčių“, – patikino R. Masiulis.
Sutartis su Rusija ir Baltarusija baigsis 2025 m. vasario 7 d., o vasario 8 d. atsijungusios nuo rusiškos IPS / UPS sistemos – vadinamojo BRELL žiedo, Baltijos šalių operatorės pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą, siekiant įvertinti sistemų gebėjimą veikti autonomiškai prieš pilną sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais. Ir 2025 m. vasario 9 d. Lietuva su kitomis Baltijos šalimis per „LitPol Link“ elektros jungtį su Lenkija turėtų sinchronizuotis su kontinentinės Europos sinchronine zona.