Duomenų centrai, kuriuose veikia dirbtinis intelektas ir debesų kompiuterija, didina energijos poreikį ir gamybą iki naujų ribų. JAV energetikos departamento duomenimis, iki 2050 m. elektros energijos suvartojimas pasaulyje gali išaugti net 75 %, o šį augimą daugiausia lemia technologijų pramonės ambicijos dirbtinio intelekto srityje.
Duomenų centrai, kuriuose veikia dirbtinis intelektas ir debesų kompiuterija, netrukus gali tapti tokie dideli, kad sunaudos daugiau elektros energijos nei ištisi miestai.
Kadangi dirbtinio intelekto lenktynių lyderiai siekia tolesnės technologinės pažangos ir diegimo, daugelis jų pastebi, kad energijos poreikiai vis labiau prieštarauja jų tvarumo tikslams.
„Naujas duomenų centras, kuriam reikia tiek pat elektros energijos, kiek, tarkime, Frankfurtui, negali tiesiog sukurti savo problemos, jei nesupranta savo energijos poreikių“, – sakė ‚Radiant Energy Group‘ vykdomasis direktorius Markas Nelsonas. „Šie elektros energijos poreikiai. Nuolatinė, tiesioginė, 100 proc. galia, 24 valandas per parą, 365“, – pridūrė jis.
Daugelį metų daugiausia dėmesio skyrusios atsinaujinantiems energijos šaltiniams, dabar didžiosios technologijų bendrovės atsigręžia į branduolinę energetiką, nes ji gali efektyviau ir tvariau tiekti didžiulį energijos kiekį.
„Google“, ‚Amazon‘, ‚Microsoft‘ ir ‚Meta‘ – vieni žinomiausių vardų, kurie tiria branduolinės energijos projektus arba investuoja į juos. Jų pranešimai, kuriuos paskatino duomenų centrų ir dirbtinio intelekto modelių energijos poreikis, žymi visos pramonės tendencijos pradžią.
„Matome, kad branduolinė energija turi daug privalumų, – sakė „Google“ energetikos ir klimato vyresnysis direktorius Michaelas Terrellas. „Tai anglies dioksido neišskiriantis elektros energijos šaltinis. Tai elektros energijos šaltinis, kuris gali būti visada įjungtas ir veikti visą laiką. Be to, jis daro didžiulį ekonominį poveikį.“
Po to, kai praeityje branduolinė energija buvo nurašyta dėl plačiai paplitusios baimės dėl branduolinių reaktorių išsilydymo ir pavojaus saugumui, taip pat dėl dezinformacijos, kuri šias baimes dar labiau išryškino, ekspertai naujausias technologijų investicijas vertina kaip branduolinės energetikos atgimimo pradžią, kuri gali paspartinti energetikos pertvarką JAV ir visame pasaulyje.