Šiandien Kauno rajone, Domeikavoje buvo pristatyta jau veikianti greita didelės apimties infiltracijos sistema (GDAI), kuri padės šioje gyvenvietėje spręsti gausių liūčių ir jų pasekmių problemą. Tai pirmoji tokia technologija, įdiegta mūsų šalyje.
Kauno rajono savivaldybė dar 2022 metų pradžioje pasirašė ketinimų protokolą su Nyderlandų įmone „Henk van Tongeren Water en Techniek BV“ ir bendrove „Hidrogeologija“ dėl šios technologijos bandymų Kauno rajone.
Nyderlandų įmonė pasirinkta neatsitiktinai – pati šalis problemų dėl vandens turi nuolat, todėl Nyderlandų įmonės patirties šioje srityje turi daug.
Savivaldybė kartu su partneriais iš pradžių ieškojo tinkamos vietos bandomajam projektui ir buvo pasirinkta vieta prie Domeikavos seniūnijos pastato.
„Po kiekvieno stipresnio lietaus gatvė ir aplink gyvenantys domeikaviečiai skęsdavo, todėl labai džiaugiamės, kad technologijos diegimui pasirinko mūsų seniūniją“, – pasakojo Domeikavos seniūnė Lina Mišeikienė.
Ir kaip gi veikia infiltracijos sistema? Gatvėje iš pradžių įrengiamas vandens nutekėjimo latakas (šulinys). Šiame šulinyje esantis filtras surenka medžių lapus, purvą ir kitus nešvarumus. Taip pat įrengiama išankstinio filtravimo duobė, kurioje yra skalda. Ji iš vandens filtruoja sunkiuosius metalus, vandenilio karbonatus, kitas neištirpusias daleles, teršalus. Šios duobės dugne yra drenažas, per jį vamzdžiais išvalytas vanduo patenka į šulinį, o per jį – į gruntą.
Specialistai nuolat atlieka stebėseną: vertinamas patenkamo vandens kiekis, jo kokybė, taip pat prižiūrima visa sistema, esant poreikiui – ji valoma. Šuliniuose yra sumontuoti modemai, kurie visus vandens duomenis perduoda automatiškai.
„Infiltracijos sistema Domeikavoje įrengta prieš pusmetį. Šulinių gylis yra 12 metrų, o jų yra keturi. Atlikome ne vieną bandymą ir pagal mūsų skaičiavimus, šie šuliniai esant didelei liūčiai per 1 valandą turėtų sugerti iki 40 kubinių metrų vandens“, – sakė bendrovės „Hidrogeologija“ atstovas Evaldas Petraitis.
Kauno rajono savivaldybės vicemeras Antanas Nesteckis džiaugėsi, kad bandomasis projektas jau baigtas ir kartu su partneriais jis bus tęsiamas kitose seniūnijose. Specialistai ieško dar bent dviejų technologijai tinkamų vietų Kauno rajone.
Vandens infiltracijos sistemos stebėsena bus vykdoma ne vienerius metus, siekiant išsiaiškinti, ar technologija pateisino lūkesčius.