Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos.
Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse
Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad narkotinių medžiagų pardavėjai Lietuvoje įgyja narkotines medžiagas per internetinių platformų kanalus ir slaptas interneto prekyvietes, aprūpinančias kvaišalais kelias Europos šalis.
Tiriant platintojų veiklą, šių metų gegužės – rugsėjo mėnesiais buvo pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai, nustatyta ir sulaikyta 15 asmenų, kurie Lietuvoje galimai vertėsi narkotinių medžiagų platinimu. Sulaikyti asmenys narkotines medžiagas galimai įsigydavo dideliais kiekiais iš tų pačių šaltinių, atsiskaitant kriptovaliutomis, o vėliau šias medžiagas galėjo platinti minėtų kanalų pagalba – paliekant narkotines medžiagas sutartoje vietoje.
Tarp sulaikytųjų yra ir nepilnametis, kuris narkotinių medžiagų platinimu galimai vertėsi ugdymo įstaigose.
Kratų metu rastas kiekis nebevirto tūkstantinėmis dozėmis
Atlikus daugiau nei 20 kratų, rasta sintetinių narkotinių medžiagų bei kanapių auginimo vieta. Iš kai kurių pareigūnų rastų sintetinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų, jas skiedžiant, yra gaminami garinimui skirti „Smile“ psichotropiniai skysčiai. Įtariama, kad iš kratų metu rastų narkotinių medžiagų buvo galima pagaminti apie dešimt tūkstančių dozių. Taip pat buvo rasta apie 20 000 eurų ir kriptovaliutos.
Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai dėl kontrabandos, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu bei narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams atlieka ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 str. 3 d., 260 str. 1 d., 2 d., 3 d., 260-1 str. 2 d., 4 d., 5 d. Už tai gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.
Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.
Už tai gresia ir laisvės atėmimas iki gyvos galvos
Tyrimo metu taip pat buvo nustatyti narkotinių medžiagų Lietuvos prekeiviams tiekimo būdai iš Graikijos bei slaptų kanalų, kuriais buvo vykdoma prekyba, dalyviai. Bendradarbiaujant su Europolu ir Graikijos teisėsauga, dalinantis svarbia informacija, Graikijoje buvo nustatyta narkotinių medžiagų gamybos laboratorija ir su tuo susijusi grupuotė. Rugsėjo viduryje, realizuojant Lietuvoje inicijuotą operaciją, Graikijoje buvo sulaikyti dar 5 asmenys, rasta narkotinių medžiagų gaminimo laboratorija, išimta daugiau nei 50 kilogramų sintetinių narkotikų, grynųjų pinigų, kriptovaliutos, ginklų, 5 prabangūs automobiliai. Operacijos metu buvo uždaryta slapta interneto prekyvietė ir pagrindiniai kanalai, kurie skirti Lietuvos prekybos narkotikų rinkai. Graikijoje sulaikytiems asmenis gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Nepilnamečiams – padidintas pareigūnų dėmesys
Pareigūnai atkreipia dėmesį, jog pastaruoju metu stebimas narkotinių medžiagų ir elektroninių cigarečių bei jų papildų vartojimo paplitimas tarp nepilnamečių asmenų. Siekiant užkardyti narkotinių medžiagų platinimą nepilnamečiams Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje, organizuota ilgalaikė prevencinė priemonė „Narkotinės ir psichotropinės medžiagos tarp nepilnamečių“. Vykdant šią priemonę įsitraukė įvairūs Kauno apskrities policijos padaliniai – kriminalinės policijos padaliniai, teritoriniai policijos komisariatai, bendruomenės pareigūnai.
Tokios ir panašios prevencinės priemonės, skirtos užtikrinti viešąją tvarką, užkardyti nusikalstamas veikas, susijusias su narkotinių medžiagų vartojimu ir platinimu, nustatyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, vartojančius ir platinančius narkotines medžiagas. Jų metu patruliuojama mokymo įstaigų teritorijose, jų prieigose bei kitose nepilnamečių susibūrimo vietose. Taip pat vedamos prevencinės priemonės – susitikimai su švietimo įstaigų administracija, savivaldos pareigūnais, bendruomenėmis, švietėjiškos priemonės – prevenciniai, asmeniniai pokalbiai su probleminiais nepilnamečiais, jų tėvais ar globėjais.
Kauno policijos informacija