Dar praėjusiais metais Lietuvoje buvo girdima nemažai nuogąstavimų, kad nekilnojamo turto rinka gali pasikeisti – būstų kainų augimas sustos ar net ims mažėti. Tačiau pažvelgus į pirmuosius keturis šių metų mėnesius gana akivaizdu, kad tokie nuogąstavimai nepasitvirtino ir Lietuvos bei Kauno nekilnojamo turto rinka išlieka gana stabili. Plačiau apie Kauno nekilnojamo turto rinką ir numatomus jos pokyčius antroje metų pusėje pasakoja nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Paklausiausi 1-2 kambarių butai
Registrų cento duomenimis per pirmąjį 2019 metų ketvirtį Kaune buvo įsigyta kiek daugiau nei 1 000 butų. Jų kainos buvo, nors ir nežymiai, tačiau didesnės nei pernai.
„Senos statybos būsto kainos populiariuose rajonuose (Centras, Senamiestis, Žaliakalnis, Dainava, Kalniečiai) toliau po truputį augą apie 3-4 proc. per metus. Čia žmonės mielai ir toliau renkasi populiariuosius 1-2 kambarių butus. Tiesa, šie turėtų būti ne pirmame ir ne paskutiniame aukštuose, o rajonai turėtų pasižymėti gerai išvystyta infrastruktūra.“, – teigia nekilnojamo turto ekspertas.
Nedideli butai yra ypač mėgiami jaunų ar vyresnių pavienių asmenų arba jaunų šeimų bei tų, kurie investuoja į NT ir įsigyja butus su tikslu nuomoti. Česlovas Savickas teigia, kad ypač daug dėmesio, pastaruoju metu, sulaukia visiškai neremontuoti 1-2 kambarių butai minėtuose rajonuose, kuriuos įsigyja asmenys, spekuliuojantys turtu per jo pagerinimą ir perpardavimą.
„Su senos statybos didesnės kvadratūros 3-4 kambarių butais smarkiai konkuruoja kotedžai Kauno priemiesčiuose, kurie gali pasiūlyti didesnį privatumą, garantuotą vietą automobiliui ir nuosavą kiemą, tačiau prieš butus senuose rajonuose jie nusileidžia savo infrastruktūra.“, – didesnių butų ir kotedžų skirtumą pabrėžia Česlovas Savickas.
Naujos statybos butų paklausa – vis dar auganti
Naujos statybos butų rinkoje, Kauno mieste, pasiūla ypač smarkiai išaugusi. Tai leidžia pirkėjui pasirinkti iš daugiau variantų nei bet kada anksčiau.
„Priemiesčiuose esantys kotedžų masyvai toliau stebina tiek patį Kauną tiek visą Lietuvą savo tempais ir mastais. Ne veltui sakoma, kad Kaunas yra Lietuvos individualių namų sostinė. Kauno rajone vienbučių ir dvibučių namų pasiūla ir toliau išlieka didelė. Tai leidžia pirkėjui rinktis iš daugelio variantų ir situaciją šiame segmente daugiau valdo pirkėjas, nes dėl jo konkuruoja statytojai. Ši tendencija ir toliau turėtų nesikeisti, nes priemiesčiuose pasiūla viršija paklausą.“, – pastebi NT ekspertas.
Kiek kitokia situacija yra individualių namų ir kotedžų rinkoje mieste. Čia pasiūla ne itin patenkina paklausos poreikį. Naujos statybos namų ar kotedžų kiekis yra pakankamai ribotas, dėl laisvos vietos mieste trūkumo ir didelės sklypų kainos. Tokia situacija lemia ir didesnį kainų augimą mieste nei rajone. Todėl gana naivu tikėtis, kad situacija pasikeis.
Keičiasi įpročiai, bet ne rinka
Didėjančios nuomos kainos dažną gyventoją, turintį galimybes, skatina nekilnojamą turtą įsigyti, o ne nuomotis. Tiesa, turintieji daugiau pajamų,dažnai įsigyja ir antrą nekilnojamo turto objektą, kaip investiciją nuomos pavidalu.
Taip pat nekilnojamo turto ekspertas teigia, kad esminių pokyčių rinkoje nereikėtų tikėtis. Sparčiai auganti pasiūla neleidžia kainoms kilti nevaldomai, tačiau ir jų kritimas – mažai tikėtinas.
„Bankai vis dar pakankamai lengvai kredituoja būsto pirkėjus ir drastiškų permainų kreditavimo politikoje kol kas nežada. Todėl, kol pinigai išliks pakankamai pigūs ir skolinami, iššūkių rinkoje neturėtų iškilti ir tikėtina, kad matysime nuosaikų, bet stabilų augimą.“, – rinkos ateities perspektyvomis dalinasi nekilnojamo turto ekspertas.
Česlovo Savicko teigimu, didesni pokyčiai, atsižvelgiant į sezoniškumą, gali būti pastebėti būsto nuomos rinkoje. Čia kainos, kaip ir visuomet, turi savo „pika“ t. y. liepos-rugsėjo mėnesius. Tai laikas, kai dėl atvykusių studijuoti naujų žmonių, padidėja nuomojamo būsto poreikis ir laikinai kainos pasiekia maksimumą, kuris prasidėjus šildymo sezonui vėl nuslūgsta.