Kauno apygardos prokuratūros prokuroras, įvertinęs tyrimo metu gautų duomenų visumą, surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Gediminui Filipavičiui pareikšti kaltinimai dėl vaiko pagrobimo ir kitų sunkių bei labai sunkių nusikalstamų veikų.
Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Mindaugas Sabaitis. Ikiteisminį tyrimą atliko Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.
Ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo buvo pradėtas šių metų sausio 7 d., gavus pranešimą apie viešoje vietoje pagrobtą mažametį asmenį. Nedelsiant kilusi išskirtinė visuomenės reakcija, savanorių organizuota paieška, pareigūnams perduota informacija bei vaizdinė medžiaga labai reikšmingai prisidėjo nustatant tikslią vietą, kurioje buvo laikomas vaikas, ir jį sėkmingai išlaisvinant pareigūnų veiksmais.
Sulaikius G. Filipavičių nusikaltimo vietoje – jam priklausančiame metaliniame garaže, jis buvo įtartas trijų nusikalstamų veikų padarymu.
Tačiau tęsiant ikiteisminį tyrimą, kurio metu buvo detaliai apžiūrėta įvykio vieta, atliktos 25 proceso dalyvių apklausos, apžiūrėti įvykio vietoje rasti daiktai, gautos kelių dešimčių specialistų išvados bei surinkti kiti reikšmingi tyrimui duomenys, buvo išaiškintos ir kitų galimai įvykdytų nusikaltimų aplinkybės, todėl įtarimų apimtis reikšmingai išsiplėtė.
Kaltinamajam iš viso yra inkriminuojamos 13-a Baudžiamajame kodekse nurodytų nusikalstamų veikų. Nė karto neteistas kaltinamasis pripažįsta nustatytas faktines aplinkybes, tačiau tai šioje byloje nėra vertinama kaip atsakomybę lengvinanti aplinkybė. Teismui perduotos baudžiamosios bylos medžiagą sudaro 15 tomų.
Pabrėžtina, kad vienu iš svarbiausių šio ikiteisminio tyrimo iššūkių buvo ir išlieka nepilnamečio nukentėjusiojo teisėtų interesų apsauga. Prokuratūra nuoširdžiai dėkoja visiems piliečiams, organizacijoms ir žiniasklaidai, po vaiko išlaisvinimo iš viešosios erdvės nedelsiant pašalinusiems paieškų metų aktyviai skelbtus ieškomo asmens duomenis bei nuotraukas.
Toks brandus visuomenės ir žiniasklaidos reagavimas į išskirtines įvykio aplinkybes bei pagalba užtikrinant nukentėjusio vaiko interesų apsaugą leidžia tikėtis palaikymo prokuratūros pozicijai, kad jokia detali informacija apie kaltinimus G. Filipavičiui, o tai pat ir jokios ikiteisminio tyrimo metu nustatytos faktinės aplinkybės, saugant nepilnamečio asmens teisėtus interesus, negali būti viešinamos.
Kitas su G. Filipavičiumi siejamas ikiteisminis tyrimas, kuris buvo pradėtas 2024 m. sausio 16 d. po viešai paskelbtų pranešimų, kad 2023 m. pradžioje G. Filipavičius socialiniuose tinkluose galimai skelbėsi esąs gydytoju, galinčiu prisilietimais išgydyti 2-5 metų amžiaus vaikus nuo autizmo ar nustatyti vaiko turimas sveikatos problemas iš jo nuotraukos, prokurorui įvertinus tyrimo metu gautų duomenų visumą, vakar buvo nutrauktas.
„Įvertinus tyrimo metu apklaustų liudytojų parodymus, asmens naudotų kompiuterių, telefonų apžiūrų protokolus, kitus reikšmingus vertinimui duomenis, buvo nustatyta, kad šie skelbimai tikrai buvo patalpinti, G. Filipavičius savamoksliškai domėjosi autizmo tema ir gydymo metodais, tačiau nei su vienu vaiku po šių skelbimų patalpinimo nekontaktavo, savo turėto sumanymų dėl tokios veiklos niekaip neįgyvendino, todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad buvo padaryta kokia nors nusikalstama veika,“ – sako ikiteisminiam tyrimui vadovavęs prokuroras Edvinas Alosevičius.
Apie įtartinus skelbimus ir galimai nusikalstamus asmens ketinimus policijai 2023 metų pradžioje pranešė juos aptikusi moteris, tačiau Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šakių rajono policijos komisariate kovo 1 d. buvo priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroro 2024 m. sausio 16 d. nutarimu.