Bręstant skandalui dėl Vilniaus savivaldybės sprendimo nutraukti „Socialinio taksi” paslaugų teikimą neįgaliesiems, Seimo narė Orinta Leiputė kreipėsi į Socialinių reikalų ir darbo ministeriją bei pačią savivaldybę. Portalas kaunieciams.lt domėjosi ar Kauno merija nepaseks Vilniaus pavyzdžiu?
Parlamentarė pasipiktinusi
„Sunku patikėti, kad tokie dalykai vyksta. „Socialinio taksi” paslaugų paklausa – didžiulė. Svarbu suprasti, kad kalbame ne tik apie pavėžėjimą. Vilniaus valdžia atėmė iš žmonių galimybę sulaukti pagalbos išeinant iš namų, paprašyti nunešti daiktus, įsodinti, palydėti. Šios paslaugos teikiamos visą parą. Organizuojamos judėjimo negalią turinčių žmonių kelionės į darbą, ligoninę ar kitas vietas, kad būtų užtikrintas žmonių savarankiškumas ir orumas. Pašykštėjusi pinigų „Socialiniam taksi”, Savivaldybė smogė neįgaliesiems tarsi iš pasalų, atkirsdama juos nuo gyvenimo”, – piktinasi O. Leiputė.
Parlamentarė pažymi, kad kitų miestų savivaldybės toliau sėkmingai remia šią iniciatyvą, kuri plėtojama 14 savivaldybių. „Vilniaus valdžios nurodomos priežastys – grynai biurokratinės. Eilinį kartą liudijame sostinės valdžios atotrūkį nuo žmonių kasdienybės. Ar tik nebus čia dar vienas atvejis, kai tokiu būdu kuriamos sąlygos apipilti pinigais kokius nors Vilniaus vadovams artimus verslo subjektus?” – įtaria O. Leiputė.
Socialdemokratė pažymi, kad 2021 m. „Socialinis taksi” teikė vidutiniški 700 paslaugų per mėnesį, nors realus poreikis – daug didesnis. „Remigijus Šimašius (Vilniaus meras, – red. past.) staiga nusprendė, kad žmonėms su negalia nebūtina išeiti iš namų. Ne tik darbas, bet ir parduotuvė ar kinas virsta svajone. Ar toks miestas gali vadintis moderniu, pažangiu, patogiu? Tikrai ne. Jam tinka apibūdinimas „žiaurus”, – mano O. Leiputė.
Kreipimesi į Socialinių reikalų ir darbo ministerija parlamentarė klausia, kokių veiksmų bus imtasi siekiant priversti sostinės valdžią persigalvoti ir persvarstyti galimai diskriminacinį sprendimą.
Kaunas paslaugos nenutrauks
Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė portalui kaunieciams.lt atsiųstame komentare teigė, kad savivaldybė šios paslaugos teikimo atsisakyti tikrai neketina.
„Kaunas teikia pavėžėjimo (transporto) paslaugas asmenims su negalia, kurie dėl sveikatos būklės negali naudotis viešuoju transportu. Jau keleri metai iš eilės tokios paslaugos didžiąja dalimi organizuojamos per viešųjų pirkimų būdu parinktus teikėjus. Paslaugos teikiamos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Jomis dažniausiai naudojamasi vykti, parvykti į arba iš dienos centrų ir kitų užimtumo veiklų, sveikatos priežiūros įstaigų. Šiuo metu paslauga reguliariai teikiama 45 žmonėms,” – norodė vedėja.
Kauniečiai, anot J. Baltaduonytės, puikiai atsiliepia ir džiaugiasi naudodamiesi pavėžėjimo galimybe, todėl ją planuojama tęsti ir toliau. „Šiandien pavėžėjimo paslaugas mieste teikia 4 organizacijos ir Kauno miesto savivaldybė. Viena iš organizacijų šiemet paslaugą teikia pagal Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje programą ir taip įsipareigojo pavėžėti 31 asmenį. Didžiąją dalimi paslauga finansuojama savivaldybės biudžeto ir valstybės lėšomis,” – sakė ji portalui kaunieciams.lt