Laiku ir tiksliai atlikti tyrimai yra svarbi sveikatos priežiūros dalis, nes padeda nustatyti galimus sveikatos sutrikimus ir užkirsti kelią ligų progresavimui. Šis procesas tampa ypač efektyvus, kai tyrimai atliekami pažangiose laboratorijose, kuriose naudojamos moderniausios technologijos ir inovatyvūs sprendimai. Vieną iš tokių laboratorijų Kaune neseniai atidarė „Antėja“ – joje įdiegtos pažangiausios technologijos leidžia gydytojams priimti sprendimus remiantis greitai ir itin tiksliais gaunamais duomenimis.
„Atlikdami tyrimus „Antėja“ laboratorijoje visuometlaikomės pagrindinių principų, kad būtų užtikrintas tikslumas ir pacientų saugumas. Tai reiškia, kad tyrimas turi būti pasirinktas tinkamas ir tinkamu metu. Taip pat labai svarbu teisingai paimti ir paženklinti mėginius, tinkamai juos tvarkyti, transportuoti. Naudojant pačias pažangiausias technologijas gauti tyrimo rezultatai turi būti pateikti aiškiai, kad jie būtų lengvai interpretuojami ir tinkamai panaudojami pacientų sekimui bei gydymui“, – teigia laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.
Jos teigimu, žmonės savo sveikatai pastaruoju metu skiria daugiau dėmesio, tyrimus atlieka reguliariai ir daro juos vis įvairesnius, tad pažangios laboratorijos poreikis yra kaip niekad didelis.
14 milijonų eurų bendrovės investicijos leido atidaryti vieną novatoriškiausių laboratorijų Baltijos regione, kuri išsiskiria kaip viena pirmųjų visiškai robotizuotų medicininių tyrimų laboratorijų.
Be to, naujosios laboratorijos specialistai rūpinasi ne tik tiksliais rezultatais, bet ir pacientų supratimu apie jų sveikatos būklę, pateikdami išsamias rekomendacijas, sudarydami galimybes konsultuotis, kas padeda užtikrinti, kad kiekvienas pacientas suprastų savo tyrimų rezultatus bei galėtų tinkamai pasirūpinti savo sveikata.
Kokybę garantuoja automatizuoti sprendimai
Vos prieš mėnesį darbą pradėjusi atsinaujinusi ir išsiplėtusi „Antėja“ laboratorija yra visiškai automatizuota, joje naudojamos naujausios technologijos, leidžiančios užtikrinti absoliutų saugumą ir eliminuoti bet kokias klaidas.
Laboratorijoje įdiegtos automatizuotos mėginių paruošimo sistemos užtikrina, kad kiekvienas mėginys būtų kruopščiai ir saugiai paruoštas bei sėkmingai nukeliautų į kitus analitinius etapus.
Naudojant pažangias atviras sistemas, laboratorija užtikrina visapusišką mėginių atsekamumą kiekviename tyrimo etape. Ši sistema garantuoja kokybę nuo mėginio paėmimo iki rezultatų pateikimo bei taip padidina darbo produktyvumą.
„Visas tyrimų procesas yra modernizuotas ir sukurtas taip, kad kuo mažiau būtų žmogiškųjų klaidų ir tyrimų kokybė būtų užtikrinta viso tyrimo proceso metu, kad gydytojai galėtų priimti tinkamus klinikinius sprendimus ir, kad būtų išvengta bet kokios klaidų rizikos“, – pabrėžia E. Marciuškienė.
Svarbiausia – greitis ir patikimumas
Anot E. Marciuškienės, pacientams šiandien greitis labai svarbus ir tai yra viena priežasčių, kodėl jie renkasi būtent „Antėja“ laboratoriją.
Šiuolaikinėje laboratorijoje įdiegti automatizuoti techniniai sprendimai leido ženkliai išplėsti atliekamų tyrimų įvairovę ir padidinti jų atlikimo greitį bei kokybę.
Po nuoseklaus tyrimų atlikimo seka kitas itin svarbus žingsnis – tyrimų vertinimas.
„Laboratorinio tyrimo rezultatų protokole pateikiame ne tik tyrimo referentines ribas, liaudiškai vadinamas „tyrimo norma“, bet pagal galimybę pateikiame ir rekomendacijas – kaip vertinti rezultatą ir ar tikslinga yra atlikti papildomus tyrimus. Taip pat įmonėje yra sudarytos sąlygos pasikonsultuoti su gydytojais bei laboratorijos profesionalais“, – sako E. Marciuškienė.
Neteisingai interpretuoti ar paviršutiniškai pateikti rezultatai gali sukelti pacientui nereikalingą nerimą arba, atvirkščiai, sukurti klaidingą saugumo jausmą. Net ir kokybiškai atlikto laboratorinio tyrimo rezultatas netinkamai interpretuojamas gali prarasti savo prasmę.
„Tinkamam laboratorinių tyrimų atlikimui reikalingas atitinkamas išsilavinimas ir žinios, kad būtų galima pacientams patarti tiek prieš atliekant tyrimą, tiek interpretuojant laboratorinio tyrimo rezultatus“, – priduria specialistė.
Gydytojai ir sveikatos specialistai turi užtikrinti, kad pacientas suprastų savo sveikatos būklę, tyrimo išvadas ir galimus veiksmus, padėsiančius pagerinti jo sveikatą. Tik išsamiai ir aiškiai paaiškinti tyrimo rezultatai gali paskatinti pacientą laikytis rekomendacijų bei užtikrinti veiksmingą gydymą.
Ypatingas dėmesys kiekvienam etapui
Laboratorinių tyrimų procesas yra vientisa grandinė, kuri prasideda ir baigiasi pacientu. Ši grandinė apima visą kelią nuo tyrimo poreikio nustatymo iki rezultatų pateikimo ir paaiškinimo pacientui.
Laboratorinius tyrimus galima suskirstyti į tris pagrindinius etapus. Pirmasis apima tyrimo poreikio nustatymą, tinkamo tyrimo pasirinkimą, paciento pasiruošimą, tyrimo užsakymą ir paciento bei mėginio identifikavimą. Toliau seka mėginio paėmimas, transportavimas į laboratoriją, paskirstymas ir paruošimas analizei.
Vėliau tiriamas mėginys ir nustatomi reikalingi rodikliai, o galiausiai svarbu tinkamai interpretuoti rezultatus ir, prireikus, saugoti mėginį pakartotinei analizei.
„Visi šie etapai yra būtini siekiant užtikrinti tikslų ir patikimą laboratorinio tyrimo rezultatą, kuris būtų naudingas gydymui ir pacientų sveikatos priežiūrai.Mūsų įmonės laboratorijos profesionalams rūpi šie etapai, todėl moko gydytojus, slaugytojas ir pacientus, kaip reikia tinkamai pasiruošti rezultatams, kaip surinkti ėminius. O gavus tyrimų rezultatus – tinkamai juos interpretuoti“, – sako E. Marciuškienė.
Rūpinantis sveikata tyrimus atlikti būtina
Kaune atidarytoje naujoje modernioje laboratorijoje per dieną galima atlikti daugiau nei 300 tūkst. laboratorinių tyrimų.
Novatoriška mėginių archyvavimo sistema leidžia vienu metu laikyti net iki 30 tūkst. mėgintuvėlių, su galimybe šį kiekį padidinti pagal poreikį. Toks mėginių archyvavimas suteikia galimybę pakartoti tyrimus arba atlikti papildomus iš to paties mėginio.
Laboratoriniai tyrimai yra ypač naudingi ir dažniausiai būtini esant įprastoms ir sunkioms klinikinėms ligoms, tokioms kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys, skydliaukės ir virškinamojo trakto patologijos.
Daugiausiai laboratorijoje atliekama kraujo ląstelių, vadinamo bendro kraujo, lipidų (tiek bendro cholesterolio, tiek „gerojo“ (DTL), tiek „blogojo“ (MTL), tiek trigliceridų), gliukozės, kepenų (ASAT, ALAT), inkstų funkcijos (kreatinino) rodiklių, skydliaukės hormonų (TTH), kalio, vitamino D bei kitų tyrimų.
„Kalbant bendrai apie „Antėja“ laboratorijas, per penkerius metus išaugo ėminių paėmimo taškų. O tai sudarė sąlygas atlikti laboratorinius tyrimus savo mieste, rajone, kieme. Per penkis metus įvedėme daug naudingų ir reikalingų tyrimų (ELF, Lp(a), apoB ir kt.), nes mūsų laboratorija yra orientuota į klinikinius poreikius. Pastebiu, kad žmonės tampa vis sąmoningesni, rūpinasi savo sveikata, todėl daugėja vitamino D, cinko, lipoproteino (Lp(a)) ir kitų tyrimų“, – teigia specialistė.
„Taip pat „Antėja“ laboratorija yra vienintelė Lietuvoje, kurioje atliekamas tiesioginis kepenų fibrozės įvertinimo tyrimas kraujyje. Tai santykinai pigus, prieinamas ir informatyvus tyrimas, padedantis atsakyti į svarbų klausimą – ar kepenys sveikos, o gal jau laikas kreiptis į gydytojus gastroenterologus“, – didžiuojasi gydytoja.