Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Gydymas ir gyvybių gelbėjimas Lietuvoje dar realesnis

  • 2018-09-26
  • Gabrielė Lukšytė
  • Naujienos, Sveikata

Pažangia technologija, leidžiančia išsaugoti naujagimio virkštelės kraujo kamienines ląsteles ir pačios virkštelės audinį jau daugiau kaip 20 metų, kasmet pasinaudoja tūkstančiai šeimų visame pasaulyje. Lietuvoje kol kas šiomis paslaugomis pasinaudoja 1–2 proc. gimdyvių, tuo tarpu pažangiose šalyse tai yra įprasta procedūra, kuria naudojasi apie 20 proc. šeimų. Didžiausio Europoje Šveicarų kamieninių ląstelių banko „CryoSave“ atstovams gavus audinių banko licenciją organizuoti ne tik virkštelės kraujo, bet ir jos audinio paėmimą, tikimasi, kad šiomis paslaugomis, dar vadinamomis šeimos biologiniu sveikatos draudimu, pasinaudos vis daugiau mūsų šalies gimdyvių.

Licencijai gauti prireikė ketverių metų

Šveicarijos audinių bankui „CryoSave“ atstovaujančios UAB „Placenta“ steigėjas bei vadovas Ainis Zoruba teigia, kad norint gauti licenciją kamieninių ląstelių ir virkštelės audinio išsaugojimo veiklai, tenka dirbti ne vienus metus.

„Lietuvos įstatymai labai griežtai traktuoja Europos Sąjungos direktyvą, reglamentuojančią ląstelių išsaugojimo veiklą ES. Priešingai nei daugelyje ES šalių, norint teikti tokias paslaugas Lietuvos šeimoms, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymo reikalavimus, audinių bankas turi būti įkurtas Lietuvoje“, – komentuoja A. Zoruba.

Tuo vadovaujantis audinių bankas, įkurtas UAB „Placenta“ iniciatyva, jau veikia Vilniuje, Santariškėse. „Kol kas esame vieninteliai, turintys licenciją ne tik virkštelės kraujo, bet ir pačios virkštelės audinio saugojimui ir galintys pagal mūsų šalies įstatymus teikti tokias paslaugas Lietuvoje. Šiuo metu intensyviai bendradarbiaujame su įvairiomis šalies ligoninėmis, teikiančiomis gimdymo paslaugas, dėl po gimdyvinių audinių surinkimo ir tikimės, kad visos ligoninės sudarys teisines sąlygas visoms pageidaujančioms šeimoms gimdymo metu išsisaugoti savo biologinį turtą“, – aiškina audinių banko atstovas.

Patikima alternatyva susirgus itin sunkiomis ligomis

Pirmoji virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija pasaulyje atlikta dar 1988 metais Paryžiuje, tad rugsėjo 14 d. įvykusiame pasauliniame Virkštelės kraujo kongrese Majamyje buvo iškilmingai paminėtas pirmosios virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacijos 30-metis, kuriame dalyvavo daugiau kaip 330 viso pasaulio gydytojų-transplantologų, mokslininkų, išgydytų pacientų ir audinių bankų atstovų, į kurių tarpą buvo pakviestas ir UAB „Placenta“ vadovas.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje yra atliekama apie 2000 tokių transplantacijų. Kokia jų nauda? Kokiais atvejais ši technologija gali išgelbėti žmogaus gyvybę?

Pasak gydytojos vaikų hematologės Ignės Kairienės, kamieninių kraujo ląstelių transplantacija – svarbi gyvybę gelbstinti procedūra, atliekama visame pasaulyje pacientams, sergantiems piktybinėmis kraujo, imuninės sistemos ligomis, tam tikromis genetinėmis ligomis ar gydant solidinius navikus.

Tais atvejais, kai pacientui būtina atlikti kamieninių kraujo ląstelių transplantaciją nesant tapataus giminingo donoro, tenka ieškoti negiminingų tapačių donorų Lietuvos ir pasaulio registruose, tačiau tokios paieškos dažnai užtrunka.

„Kartais nepavyksta rasti visiškai tapataus donoro, tada, kuo didesnis netapatumas, tuo didesnė potransplantacinių komplikacijų tikimybė. Tuo tarpu naudojant virkštelės kamienines ląsteles leistinas didesnis ląstelinių struktūrų netapatumas, dėl to yra mažesnė imunologinių reakcijų nulemtų komplikacijų rizika, tačiau būna didesnė transplantato atmetimo rizika“, – komentuoja I. Kairienė.

Viso yra trys kraujodaros kamieninių ląstelių gavimo būdai – kaulų čiulpų, periferinio kraujo ir virkštelės kraujo. Kiekvienas iš jų turi privalumų ir trūkumų, todėl kurį kamieninių ląstelių šaltinį pasirinkti, kiekvienu atveju sprendžiama individualiai.

„Ilgalaikiai virkštelės kamieninių kraujo ląstelių transplantacijos rezultatai prilygsta rezultatams transplantacijai naudojant kaulų čiulpų ar periferinio kraujo kamienines ląsteles, todėl laikoma greičiausiai prieinama, saugia bei patikima alternatyva kitiems dviem kamieninių ląstelių šaltiniams.

Naudojant virkštelės kraujo kamienines ląsteles, privalumas yra tas, kad sutrumpėja laikas iki transplantacijos, taip pat mažesnė rizika, kad recipientui bus perduota infekcija su donorinėmis ląstelėmis. Kartais virkštelės kraujo kamieninių ląstelių kiekis būna per mažas, kad būtų galima panaudoti suaugusiam žmogui, dėl to jos lėčiau prigyja recipiento organizme. Šiuo metu jau yra sukurtos ir bandomos ląstelių padauginimo technologijos, kurias patvirtinus, tikimasi, šios kliūties nebeliks“, – teigia vaikų hematologė.

Paslauga atpigo beveik tris kartus

Pasak Ainio Zorubos, nors kamieninių ląstelių saugojimo paslauga Lietuvoje yra teikiama jau dešimtmetį, ši praktika vis dar yra pakankamai reta, palyginti su kitų ES ir Vakarų valstybių rodikliais: „Dėl nežinojimo ar klaidingo manymo, kad tokia paslauga labai brangi, mūsų šalyje šia paslauga kol kas pasinaudoja tik 1–2 proc. gimdyvių. Tuo tarpu tokiose valstybėse kaip JAV, Izraelis, Kipras skvarba siekia arti 20 proc., t. y. ja pasinaudoja kas penkta šeima.“

Jo teigimu, ne tik griežti kamieninių ląstelių saugojimo veiklą reglamentuojantys LR įstatymai, bet ir šioje rinkoje ilgus metus išsilaikęs monopolis turėjo įtakos tam, kad paslauga galėjo pasinaudoti tik labai maža dalis šeimų. „Tol, kol Lietuvoje veikė vienintelis monopolinis kamieninių ląstelių bankas, visa paslaugos kaina siekė iki 6 tūkst. eur. Bet kai į rinką atėjo, kaip bebūtų keista, žymiai pigesni šveicarų ir kiti bankai ir to pasėkoje atsirado konkurencija, paslauga atpigo beveik tris kartus, todėl tapo prieinama žymiai didesnei daliai šeimų“, – komentuoja Ainis Zoruba.

Šeimos, kurios nori išsamiau sužinoti apie galimybes išsaugoti naujagimio kamienines ląsteles, gali tiesiogiai kreiptis į „CryoSave“ ar „Placenta“ audinių bankus. „Teikiame individualias konsultacijas, per kurias išsamiai paaiškiname apie ląstelių išsaugojimo paslaugas ir procesus. Šeimai, kuri nusprendžia naudotis šita paslauga, reikia praeiti papildomą medicininę atranką, tačiau visas šis procesas nėra sudėtingas“, – teigia ląstelių banko vadovas.

Atsižvelgiant į tai, kad prognozuojamas gimdymo terminas ne visada atitinka tikrąją gimdymo datą, rekomenduojama sprendimą dėl paslaugos priimti sulaukus 36–37 nėštumo savaitės ir nelaukti paskutinės dienos, kai pasinaudoti kartą vaiko gyvenime pasitaikančia galimybe dažnai būna per vėlu.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

Valstybės dienos renginiai Kaune

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

„Western Union“ pastatą sprogdinęs jaunuolis nuteistas už J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės niekinimą

Aukščiausio lygio sportininkus parengusiems treneriams siūloma mokėti rentas

Būti žmogumi ir internete: kaip mokytis skaitmeninio pilietiškumo

Vaikų žaidimų aikštelės: kokie pavojai jose slypi?

Lenkija rengia meno vertybių išvežimo planus, jei Rusija užpultų

Laukia dar vienas protestas: pareigūnai reikalaus didesnių algų

Šauliai su Vokietijos brigados medikais dalyvavo pratybose „Elektrėnų skydas 2025“.

Vis dar nepasimoko: Kauno autoserviso vadovas ir darbuotojas nuteisti dėl atlyginimų išmokėjimo „vokeliuose“

Joninių renginiai Kaune

Skaitmeninio matomumo didinimas: ar verta rinktis marketingo agentūrą?

Prienų rajone nukrito sklandytuvas, du vyrai gydomi ligoninėje

Nuo pirmadienio vairuotojai susidurs su laikinais sunkumais: bus draudžiamas eismas Sargėnų estakada

JAV jungiasi į karą: sudavė triuškinantį smūgį Irano branduolinei infrastruktūrai

Kauno regiono forumas atskleidė ES investicijų galią

Pagaliau susiprotėjo: pasienyje dingus Rusijos piliečiui, sprendžiama, kaip sustiprinti tranzitinių traukinių kontrolę

Policija per Jonines rengs reidus ir tikrins vairuotojų blaivumą

Kaune pradedamos dar vieno tilto statybos: jungtis tarp Senamiesčio ir Vilijampolės pasitarnaus pėstiesiems ir dviratininkams

Dėl kapitalinio remonto laikinai keisis eismas Birželio 23-iosios gatvėje

Kad švenčių neaptemdytų nelaimė: ekspertų įžvalgos apie pavojingus dūmus

„AquaSpot“ vakarėlyje prie Kauno marių – garsenybės, dievinančios vandens bei saulės pramogas

Seimo narys K. Podolskis teigia nežinąs kaip jo kuro čekiai atsirado pas merą P. Isodą

Skrydis aplink Lietuvą: oreiviai kyla į pažintinę aviacijos kelionę

Ypatinga Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – brg. gen. Kaziui Skučui dovanota dėžutė cigarams

Joninės su LRT: nuo šventinio koncerto Nidoje iki specialios filmų programos

Nepastebimas pavojus iškylos metu: kada padažai ir prieskoniai gali pakenkti sveikatai

Seimas nepritarė Laisvės gynėjų dienos įtraukimui į švenčių sąrašą

Buvusį Seimo narį T. V. Raskevičių „į laužą“ komentaru siuntęs vyras lieka išteisintas

Tomas Čyvas

STT, čekiukai ir niekdara

Vilties šventei artėjant

Pabėgimas į gamtą: ką pasiimti, kad žvejyba taptų malonumu, o ne iššūkiu?

Kauno teismas ėmėsi pacienčių slaptu filmavimu kaltinamo ginekologo V. Abraičio bylos

Etikos sargų prašys išsiaiškinti, kiek BK pataisas inicijavusių Seimo narių gali turėti interesų konfliktą

Kur rasti stilingų rūbų už prieinamą kainą?

Nosies korekcija vasarą: ar tai – geras metas operacijai?

Apie „Žalgirio“ sunkumus kalbėjęs L.Kleiza: Trinchieri rotacijas yra sunku suprasti

Saulė ir sveikata: kaip suderinti malonumą su saugumu

„Teka loftai“ – šiuolaikiška erdvė jūsų gyvenimui ar verslui

VRM ministras: rudenį bus skelbiamas antras etapas priedangoms savivaldybėse finansuoti

Ieškomas iš tranzitinio traukinio pabėgęs Rusijos pilietis

Pradėtas tyrimas dėl chuliganiškai besielgusio vairuotojo

COVID-19 testų byloje liudijęs S. Skvernelis: nesuprantu, ką L. Jaruševičienė veikia teisme

Kaip apsaugoti dvirates transporto priemones nuo ilgapirščių?

Norintiems pradėti verslą? Jums reikia žinoti 3 būtinus žingsnius

Kauno miesto savivaldybė apjungs dalį seniūnijų

Teismas atmetė kalinčio R. Kurlianskio ieškinį STT pareigūnui

Dėl L. Kasčiūno ir G. Liaudansko pasisakymų tyrimas nebus pradėtas

Kauno policijos reidai: 903 greičio viršijimo atvejai ir 7 neblaivūs vairuotojai

Perspėjimas tėvams: vaikų pornografijos ieškantys nusikaltėliai neretai savo aukas randa socialinėse paskyrose

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo klastotės

„Garbė Tėvui ir Sūnui, ir Šventajai Dvasiai” Švč. Trejybės sekmadienis

Birželio 15 d. – Švenčiausioji Trejybė

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

2025-07-05

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

2025-07-05

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

2025-07-05

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

2025-07-05

Valstybės dienos renginiai Kaune

2025-07-05

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

2025-07-05

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

2025-07-04

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

2025-07-04

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

2025-07-04

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

2025-07-04

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

2025-07-04

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

2025-07-04

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

2025-07-03

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

2025-07-03

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

2025-07-03

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

2025-07-03

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

2025-07-02

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

2025-07-02
Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

2025-07-02

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

2025-07-02

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

2025-07-02

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

2025-07-01

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

2025-07-01

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

2025-07-01

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

2025-07-01

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

2025-07-01

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

2025-07-01

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

2025-07-01

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

2025-07-01

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

2025-06-30

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos