Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Europos Sąjunga juda „gera kryptimi“, siekiant atsisakyti rusiškos naftos ir dujų importo, bet kol kas optimizmo šiuo klausimu – mažai.
Pasak jo, Bendrijos institucijų aukštų pareigūnų retorika leidžia suprasti, kad politiniai sprendimai yra priimti, tačiau kyla klausimų dėl jų įgyvendinimo laiko.
„Jei yra pasakoma formuluotė „anksčiau ar vėliau bus atsisakyta dujų ir naftos“, tai galima iš to spręsti, kad apsispręsta jau yra, tik laiko klausimas tuomet lieka“, – žurnalistams penktadienį teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.
„Viena vertus, galime pasakyti, kad jau yra judama gera kryptimi, kita vertus – klausimas atviras, kiek dar žmonių turi žūti“, – pridūrė jis.
Vis dėlto G. Landsbergis teigia kol kas neturintis „jokio optimizmo vykstančioje politinėje diskusijoje“.
„Tiesą sakant, aš nebematau papildomų argumentų, viskas yra absoliučiai aišku, yra genocidiniai nusikaltimai daromi, valomi ištisi miestai, kraupūs nusikaltimai daromi prieš moteris, prieš vaikus, yra deportacijos vykdomos“, – kalbėjo ministras.
Naujos sankcijos
Europos Sąjunga ketvirtadienį pranešė patvirtinusi Rusijos anglių embargą, taip pat uždarysianti Bendrijos uostos šios šalies laivams dėl Maskvos karo prieš Ukrainą.
Bendrijos šalys iš Rusijos importuoja 45 proc. savo suvartojamų anglių, šio importo vertė sudaro 4 mlrd. eurų per metus.
Į naują paketą taip pat įtraukti 10 mlrd. eurų vertės eksporto suvaržymai, įskaitant draudimą eksportuoti į Rusiją moderniąsias technologijas, be to, bus įšaldyti kelių šios šalies bankų aktyvai.
„Bus išaiškinimai to, kaip tai turėtų būti vykdoma, bet tai yra reikšmingas apribojimas, – teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras. – Mūsų pirminiu vertinimu, bus žiūrima į rusiškus numerius.“
Jis teigė besitikintis, kad Lietuvos pasienyje dėl to papildomų problemų neturėtų kilti.
Rusijos ateitis tarptautinėse organizacijose
Reaguojant į Maskvos invaziją į Ukrainą, Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja ketvirtadienį sustabdė Rusijos narystę JT Žmogaus teisių taryboje.
Pasak G. Landsbergio, šiuo pavyzdžiu turėtų pasekti ir kitos Vakarų organizacijos, kuriose ligi šiol dalyvauja Rusija.
„Putinistinės Rusijos dalyvavimas tarptautiniuose formatuose, mano įsivaizdavimu, sunkiai suderinamas su tų formatų prisiimtais įsipareigojimais. Dauguma jų kalba apie taiką, pasitikėjimą tarpusavio, bendras vertybes“, – teigė ministras.
„Akivaizdu, kad su šio režimo valdoma valstybe civilizuoto pasaulio niekas nebesieja“, – pridūrė jis.
Autorius Augustas Stankevičius
redakcija@bns.lt, Lietuvos naujienų skyrius