2022 01 20

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ vykdančiuoju direktoriumi Fabrice Leggeri tarptautinės „Sienų valdymo konferencijos“ Vilniuje išvakarėse. Susitikimo metu aptartas tolimesnis bendradarbiavimas su „Frontex“ saugant ES išorės sieną ir ginantis nuo Baltarusijos režimo organizuotos hibridinės atakos.
„Esu dėkinga „Frontex“ vadovui už jo asmeninį indėlį ir bendradarbiavimą, siekiant suvaldyti neteisėtos migracijos srautus Lietuvoje. Nuo pat migracijos krizės pradžios žinojome – Lietuva nėra viena. Susiklosčiusi padėtis Lietuvos-Baltarusijos pasienyje – tai ne tik migracijos problema, tai vienas iš hibridinio karo prieš Lietuvą ir prieš visą Europos Sąjungą elementų. „Frontex“, kaip ir kitų ES agentūrų, pagalba svarbi ne tik teikiant operatyvinę ir techninę pagalbą. Kartu tai ir signalas Baltarusijos režimui, kad Lietuva turi Europos Sąjungos užnugarį“, – susitikimo metu sakė ministrė Agnė Bilotaitė.
„Frontex“ vadovo F. Leggeri teigimu, Lietuvos pasieniečių profesionalumas, stipri šalies vyriausybės politinė parama padėjo „Frontex“ pajėgoms greitai ir visu pajėgumu pradėti vykdyti misiją Lietuvos pasienyje.
„Šiame Europos Sąjungos regione mes maksimaliai išbandėme savo agentūros pajėgumus, ko iki šiol mums nebuvo tekę daryti. „Frontex“ misijos pajėgos nuolatos buvo atnaujinamos pagal besiklostančią situaciją Lietuvos pasienyje. Visa tai – tai sėkmingo abipusio bendradarbiavimo pavyzdys. Šiuo metu tęsiame misiją įprastu režimu“, – teigė „Frontex“ vykdantysis direktorius.
Pasak F. Leggeri, agentūros pagrindinis uždavinys – padėti apsaugoti ES išorinę sieną, remiantis Šengeno sienų kodeksu.
„Suprantama, vykdydami savo veiklą, turime paisyti žmogaus teisių. Bet mes nesame agentūra, kuri turi vertinti nacionalinės teisės teisinę atitiktį ES teisės aktams“, – teigė „Frontex“ vadovas F. Leggeri.
Frontex“ Lietuvoje vykdo misiją (angl. – Flexible operational activities) iki šių metų sausio 26 dienos. Iš viso Lietuvos pasieniečiams talkina ir sienos apsaugą vykdo iki 90-ies „Frontex“ pareigūnų.
Šių metų vasarą smarkiai išaugus neteisėtų Lietuvos sienos kirtimų skaičiui, Lietuva kreipėsi į „Frontex“ dėl pagalbos valdant migracijos krizę.
Lietuva su „Frontex“ glaudžiai bendradarbiauja ir migrantų grąžinimo į kilmės šalis srityje – į Lietuvą deleguoti „Frontex“ specialistai padeda organizuojant tapatybės identifikavimo misijas ir perkant bilietus grąžinamiems užsieniečiams.