Europos čempionate Vokietijoje Lietuvos rinktinę palaikys viena didžiausių tautiečių grupių. Fanų lyderis Tomas Balaišis-Sėkla nuojautą prieš pirmenybes lygina su auksinėmis nuotaikomis 2003 m. turnyre Švedijoje.
Lietuvos rinktinės sirgaliai plūsta į Vakarų Vokietijoje įsikūrusį Kiolną. Kazio Maksvyčio vadovaujamą komandą Europos čempionato B grupės mieste turėtų palaikyti viena masiškiausių lietuvių kompanijų.
Įvairiais skaičiavimais Kiolne gali susirinkti apie du tūkstančius tautiečių. Lietuvos rinktinės sirgalių lyderis Tomas Balaišis-Sėkla dalijosi svarstymu, jog mūsiškių tribūnose gali būti ir dar daugiau.
„Atrodys solidžiai, – bendraudamas su tinklalapiu BasketNews sakė Sėkla. – Grupės rungtynėse gali būti skaitlingiausias palaikymas, neskaitant Rygos. Ten sirgalių kiekis buvo įvairus, bet manau, kad kai kuriose rungtynėse buvo ir 6-7 tūkst. lietuvių. Buvo tikrai daug. Būdavo daugiau nei pusę žalia.“
2015 m. Latvijoje vyko Europos čempionato D grupės etapo, nuo kurio Lietuva atsispyrė į Prancūzijoje organizuotą finalą. Jono Kazlausko auklėtiniai tuomet iškovojo sidabrą – paskutinį rinktinės medalį.
2009 m. Senojo žemyno pirmenybėse Vroclave Lietuvą palaikė kiek daugiau nei tūkstantis lietuvių.
Federacija tautiečiams Kiolne užtikrino 1,3 tūkst. bilietų palankesne kaina. Į penkerias Lietuvos grupės rungtynes kaina siekė 265 eurus. Standartinė platintojo kaina buvo 329 eurai.
Šis paketas taip pat suteikia galimybę aplankyti po vienas kitas lietuvių varžovų rungtynes, išskyrus šeimininkų vokiečių mačus. Bilietai į juos parduodami atskirai.
Federacija bilietų įsigijimo sklaidą pradėjo tik kovo pabaigoje, kai masinė prekyba startavo 2021 m. rugsėjį.
„Žinau, kad tikrai yra prisipirkusių žmonių. Bendras kiekis automatiškai dėl to didėja“, – kalbėjo Sėkla.
Prie Lietuvos palaikymo Kiolne organizavimo prisidėjo Užsienio reikalų ministerija, taip pat vietinės, Europos ir pasaulio lietuvių bendruomenės. Sėkla dalijosi informacija, jog vien aplink Kiolną gyvenančių ir dirbančių lietuvių skaičius gali siekti apie 50 tūkstančių.
„Koks procentas iš jų eis palaikyti rinktinės, niekas nežino, – pažymėjo fanų lyderis. – Bet nereikėtų susikoncentruoti tik ties Vokietija, nes sąlyginai aplinkui gyvenantys lietuviai yra aktyvūs – Belgijoje, Liuksemburge, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, taip pat Skandinavijoje. Buvo užklausų ir iš Islandijos. Manau, kad suvažiuos lietuviai iš viso pasaulio.“
Lietuva ketvirtadienį Europos čempionate startuoja rungtynėmis su čempionės titulą ginančia Slovėnija, šeštadienį vyks mačas su Prancūzija, sekmadienį – su Vokietija.
Maksvyčio auklėtiniai antradienį susikaus su Vengrija, o trečiadienį grupių etapą užbaigs maču su Bosnija ir Hercegovina.
Sėkla neabejoja, jog lietuvių masiškumą 19,250 žiūrovų talpinančioje „Lanxess“ arenoje skirtingose rungtynėse lems ir sutinkamas priešininkas.
Didžiausia tautiečių koncentracija bus už vieno iš krepšių – turėtų susirinkti apie 850 Lietuvos spalvomis pasipuošusių krepšinio mylėtojų.
„Sutikime, lietuviai myli krepšinį, moka žaisti ir išmano jį, bet jiems rūpi stiprūs varžovai, – tinklalapiui BasketNews sakė Sėkla. – Rungtynėse su slovėnais, prancūzais ir vokiečiais bus žymiai daugiau lietuvių nei su bosniais ir tuo labiau su vengrais. Pamatysime, kaip bus, bet toks yra mano spėjimas. Varžovas duoda daug, ką matome ir draugiškose rungtynėse.
Taip pat buvo labai daug žmonių, kurie gali atvažiuoti savaitgaliui, nori pamatyti vienas ar dvejas rungtynes, arba trejas, bet ne visas. Tokių irgi bus. Tai irgi lemia skaičių.“
Sėkla su bičiuliais vykti į Kelną rinkosi automobiliu, kuriuo atsigabeno būgnus ir kitą atributiką. Kiti važiavo autobusu, skrido tiesioginiu skrydžiu iš Kauno, pasirinko jungtinį skrydį per Berlyną ar rungtynių miestą pasiekė traukiniu iš Berlyno ar Frankfurto.
Ilgamečiui Lietuvos rinktinės fanų vedliui tai bus jau devynioliktas aplankytas nacionalinės komandos turnyras.
Jo buriama sirgalių grupės sudėtis kas kartą natūraliai pasikeičia maždaug trečdaliu, bet branduolys išlikęs nuo pat pirmojo karto.

2003 m. Sėklos lankytas pirmasis čempionatas Lietuvai sužibo aukso. Lygiai tokiomis pačiomis nuotaikomis fanų lyderis spindi pirmenybėse Vokietijoje.
„Kaip į Švediją važiavome aukso, taip ir dabar atvažiavome aukso, – sirgalių lūkesčiais su tinklalapiu BasketNews dalijosi Sėkla. – Bet dabar turiu išskirtinai gerą nuojautą, kad šis rinktinės kolektyvas labai kvepia Švedija, kad ši rinktinės sudėtis yra susižaidusi labai gerai. Svarbiausia padaryti gerą startą su slovėnais. Turime nesuvestų sąskaitų po pernai, pats laikas būtų sutvarkyti ir, galų gale, vokiečiai parodė, kad tikrai nėra nieko neįmanomo (90:71 laimėjo prieš Slovėniją – aut. past.).
Galima įžvelgti visokių sąmokslo teorijų, jog gal slovėnai nenorėjo atskleisti kortų, bet tai buvo atranka į pasaulio čempionatą. Nemanau, kad buvo kažkokių slapukavimų, nes slovėnų padėtis kvalifikacijoje nėra blizganti. Kituose dviejuose languose ar ketveriose rungtynėse Dončičiaus ir kitų pagrindinių žaidėjų nebus.
2021 metais Slovėnija visiems buvo staigmena. Olimpinių žaidynių pusfinalis ir kova dėl trečios vietos rodė jų išsikvėpimą. Sutinku, kad Goranas Dragičius dar prideda jiems parako, bet visi jau žino slovėnus ir jų žaidimą. Kaip viskas pavyks, tai yra kitas klausimas, bet tokio netikėtumo faktoriaus tikrai nebus. Kas pasirodė ir su vokiečiais – jie yra įveikiami. Ginčai su estais… Sutiksiu su Kerru Kriisa, kad jeigu dėl smulkmenų yra įsiveliama į tokius ginčus, reiškia nėra taip sudėtinga išvesti Dončičių iš pusiausvyros.“
Kalbėdamas Sėkla prapliupo juoku. Galvoje iškilo momentas iš 2003 metų akistatos tarp Lietuvos ir Vokietijos.
„Dabar labai gerai prisimenu, kaip Arvydas Macijauskas ir Mindaugas Žukauskas 2003 metais taip išnervino Dirką Nowitzki, kad jis išleido visišką kontrolę ir mes tada laimėjome prieš vokiečius 22 taškais. Su slovėnais svarbiausia laimėti nors ir vienu taškeliu. Svarbu pasiimti pergalės tašką“, – prieš Lietuvos rinktinės kelionės pradžią čempionate sakė jis.
Kuo paremtas tvirtas sirgalių tikėjimas 2022 metų rinktine?
„Viskas susideda po truputį, – tvirtino Sėkla. – Ignas Brazdeikis įnešė labai labai geros energijos. Sutikime, kad jeigu išimtume Igną Brazdeikį iš šitos rinktinės, ji būtų visai kitokia. Tokio individualiai stipraus krepšininko turbūt neturėjome nuo Ramūno Šiškausko laikų, bent jau mano nuomone. Turėjome Renaldą Seibutį, Martyną Pocių, Rimantą Kaukėną, Joną Mačiulį… Viskas tvarkoje, bet kad ant tiek eitų, veržtųsi, taip plastiškai maudytų vienas prieš vieną ir būtų tiek stiprus… Kas dabar ateina į galvą, tai yra Ramūnas Šiškauskas, o tai jau buvo seniai. Tai duoda šarmo.
Jau nekalbu apie Joną Valančiūną ir Domantą Sabonį, kas, mano nuomone, be konkurencijos yra stipriausia vidurio puolėjų grandis. Atėjo naujas treneris, visi stengiasi ir naujas vėjas taip pat duoda šarmo. Rokas Giedraitis gali sumesti, Arnas Butkevičius gali apsiginti ir gali primesti, kai reikia. Visa bendra energija man primena Švediją. Jaučiu kažkokią paralelę su tuo ir tikrai tikiu, kad ją pamatysime.“
Lukas Malinauskas
basketnews.lt