2020-aisiais prasidėjęs karantinas apvertė mūsų gyvenimus šimto aštuoniasdešimt laipsnių kampu. Pasikeitė viskas nuo socialinio bendravimo iki kasdienių veiklų, tokių kaip apsipirkimas ir net darbas. Įmonės buvo priverstos organizuoti darbą nuotoliu, ieškoti sprendimų, kaip tai padaryti ne tik greitai, bet ir efektyviai. Vieniems tai pavyko padaryti sunkiau, kitiems – lengviau, ir būtent šios įmonės 2023-aisiais, jau pasibaigus pandemijai, dažnai liko prie nuotolinio arba hibridinio darbo modelio. Kokius darbo iš namų privalumus ir trūkumus jie pastebėjo? Kaip apskritai kito mūsų darbo įpročiai?
Statistika nemeluoja: darbuotojų įpročiai pasikeitė
Pandemijos akistatoje toks vertinimas gal nebūtų labai tikslus, tačiau šiandien, kai priverstinį darbą nuotoliu jau palikome užnugaryje, verta apžvelgti statistiką.
Eurostat duomenimis, 2019-aisiais iš namų dirbo 5,5 proc. samdomą darbą dirbančių europiečių; pandemijos įkarštyje, 2020-aisiais, šis skaičius išaugo iki 12,3 proc.; tačiau didžiausią nuostabą kelia, kad po pandemijos nuotoliu dirbančių darbuotojų skaičius toliau augo, ir 2021-aisiais buvo 13,5 proc.
Peržvelgę darbo pasiūlymus verslo socialiniame tinkle LinkedIn, taip pat populiariausiuose darbo skelbimų portaluose matome, kad viena iš pagrindinių potencialiems darbuotojams siūlomų naudų yra nuotolinis arba hibridinis darbas, kai dalį laiko darbuotojai dirba iš namų, o dalį ofise.
Darbuotojai labai įvairiai vertina nuotolinį darbą, todėl didžiausiu privalumu laiko galimybę rinktis, kaip jie nori dirbti, nes supranta, kad kiekvieno poreikiai skiriasi, tad juos atitinka skirtingi darbo modeliai.
Darbas iš namų keičia gyvenimo būdą
Vienas iš didžiausių nuotolinio darbo privalumų yra laiko taupymas. Kiekvieną dieną sutaupome daugybę laiko, kurį praleistume keliaudami į biurą ir iš jo, taip pat sutaupome laiko skirto susiruošimui, ypač dienomis, kai neturime suplanuotų vaizdo skambučių.
Šį sutaupytą laiką, vidutiniškai valandą ar dvi kasdien, galime išnaudoti gyvenimo kokybei pakelti. Ilgesnis miegas rytais, keletas papildomų knygos puslapių pietų pertraukos metu, pasivaikščiojimas su šeima vakarais – tai teigiamos įtakos turi ne tik gyvenimo, bet ir darbo kokybei. Kuo labiau pailsėję ir laimingesni esame, tuo produktyviau dirbame, maloniau bendraujame, turime daugiau motyvacijos.
Dar vienas šiandien ypač aktualus aspektas yra tai, kad mažiau laiko praleisdami automobilyje, kai keliaujame į biurą, taupome ir išmetamo CO2 kiekį; taigi, taip labai padedame mūsų planetai.
Daugiau galimybių karjeros srityje
Tas pats aukščiau aptartas laiko taupymas gali suteikti daugiau galimybių ir karjeros kelyje, augant kaip savo srities specialistui arba siekiant persikvalifikuoti.
Sutaupytą laiką galime skirti savo gebėjimams tobulinti arba mokytis naujų dalykų. Įsivaizduokite situaciją: jūs norite išmokti kurti tinklapius nuotoliniuose kursuose, kurie vyksta netrukus po darbo valandų. Po darbo biure turite greitai vykti namo tikėdamiesi, kad nepapulsite į nenumatytą automobilių kamštį, grįžę norite pavakarieniauti, apie trumpą poilsį net pagalvoti neturite laiko. Įsisukate užburtame įtampos rate taip, kad net naujas dalykas, kurio taip norėjote išmokti, tampa nebemielas.
Situaciją pakeistų nuotolinis darbas. Po darbo valandų galite ramiai pavakarieniauti, trumpai atsipūsti, o pailsėję kibti į naujus mokslus. Toks mokymasis ilgalaikėje perspektyvoje atneša didesnių pergalių karjeros srityje.
Kaip stipriai nukenčia socialiniai santykiai?
Kalbėdami apie darbo iš namų privalumus negalime pamiršti ir trūkumų. Dėl nuotolinio darbo modelio dažnai nukenčia socialiniai santykiai.
Dirbdami ofise kasdien esame apsupti kitų žmonių, ko žmonėms būtinai reikia. Ne veltui kavos pertraukėlės ir pietų pertrauka yra daugelio mėgstamiausios darbo dalys. Dirbant iš namų bendravimo malonumo lieka žymiai mažiau, o bendravimas dažniausiai tėra tik dalykinis.
Kiekvienas iš mūsų esame skirtingas, vieniems bendravimo reikia daugiau, kitiems – mažiau, todėl įmonės, kurios veikia pagal nuotolinio darbo modelį, pagal galimybes turėtų stengtis maksimaliai įtraukti darbuotojus veiklai, keliančiai bendruomeniškumo jausmą. Kolektyviniai pietūs, kas rytiniai pasisveikinimai vaizdo skambučiais, gyvi susitikimai, bendros veiklos ir pan. Tai įvaldžiusios įmonės gauna sėkmės raktą – draugišką ir motyvuotą komandą. Tokioje komandoje patenkinami kiekvieno darbuotojo bendravimo poreikiai: tiek tų, kuriems bendravimo reikia mažiau, ir kurie mažiau įsitraukia į bendras veiklas, tiek tų, kurie noriai dalyvauja visur, nes bendravimas yra svarbus jų poreikis.
Pandemija paliko ryškų palikimą – vis daugiau darbuotojų nori dirbti pagal hibridinį arba nuotolinį darbo modelį. Laiko taupymas, ekologija, daugiau karjeros galimybių: kiekvienas gali rasti sau svarbiausią privalumą, tačiau dėl trūkumo sutariama beveik vieningai – tai nukentėję socialiniai santykiai. Laimei, turime iš ko rinktis, tačiau prieš pasirenkant svarbu atsakyti į klausimą, verta ar neverta MAN dirbti iš namų.