Šį penktadienį paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad dar vasario mėn., palyginti su ankstesniu mėnesiu, Jungtinės Karalystės ekonomikos augimas buvo didesnis nei tikėtasi – 0,5 proc.
LSEG duomenimis, analitikai prognozavo, kad vasario mėn. bendrasis vidaus produktas per mėnesį padidės 0,1 %.
Preliminarius duomenis paskelbęs Nacionalinis statistikos biuras teigė, kad netikėtą augimo šuolį lėmė 0,3 % padidėjusi paslaugų sektoriaus plėtra. Sausio mėn. paslaugų sektoriuje buvo užfiksuotas 0,1 % mėnesinis augimas.
Vasario mėn. gamybos sektorius gerokai atsigavo ir, palyginti su sausio mėn. 0,5 % sumažėjimu, per mėnesį išaugo 1,5 %. Vasario mėn. statybos produkcija taip pat atsigavo – po 0,3 % sumažėjimo sausio mėn. ji per mėnesį padidėjo 0,4 %.
Paskelbus duomenis, šiandien Didžiosios Britanijos svaras šoktelėjo dolerio atžvilgiu: 8.08 val. ryto Londone jo kursas žaliosios valiutos atžvilgiu pakilo 0,6 % ir buvo 1,3047 JAV dolerio.
Sausio mėn. išankstiniu vertinimu, JK ekonomika netikėtai susitraukė 0,1 % per mėnesį. Vėliau šis rodiklis buvo patikslintas į didesnę pusę ir parodė, kad sausio mėn. ekonomikos augimas buvo nedidelis.
Praėjusiais metais JK ekonomikai sunkiai sekėsi įgauti pagreitį. Šių metų pradžioje ONS duomenys parodė, kad praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį Didžiosios Britanijos BVP padidėjo 0,1 %, o prieš tai tris mėnesius buvo fiksuotas nedidelis augimas.
Penktadienio duomenys skelbiami tuo metu, kai Jungtinė Karalystė ruošiasi naujų 10 % muitų, taikomų jos eksportui į Jungtines Valstijas, poveikiui ekonomikai.
Britų įstatymų leidėjai tikėjosi išvengti JAV prezidento Donaldo Trumpo muitų režimo taikymo visa jėga, nes iki 2024 m. rugsėjo mėnesio Amerikai tenka 17 % Didžiosios Britanijos tarptautinės prekybos, o tai reiškia, kad ji yra didžiausia Didžiosios Britanijos prekybos partnerė.
Sustabdyti D. Trumpo abipusiai muitai, jei jie bus atnaujinti, kai šią vasarą baigsis jų taikymo pertrauka, Britanijos prekėms būtų taikomi papildomi 10 proc. muitai.
Anglijos ir Velso atestuotų buhalterių instituto ekonomikos direktorius Suren Thiru sakė, kad dėl muitų atsiradęs neapibrėžtumas greičiausiai nusvers penktadienio geresnius, nei tikėtasi, ekonominius duomenis, kai bus sprendžiama, ar kitą mėnesį Anglijos bankas mažins palūkanų normas.
LSEG duomenimis, rinkos šiuo metu numato, kad Anglijos bankas gegužės mėn. sumažins palūkanų normą 25 baziniais punktais, todėl centrinio banko pagrindinė palūkanų norma sumažėtų iki 4,25 %.
„Nors aktyvumas smarkiai atsigavo, nes paslaugų ir apdirbamosios gamybos apimtys išaugo, vasario mėn. duomenis tvirtai nustūmė į antrą planą D. Trumpo pranešimų apie muitų tarifus sukeltas finansų rinkų sąmyšis“, – sakė A. Thiru.
„Dėl didesnio pasaulinio finansinio ir ekonominio nestabilumo, kurį sukėlė JAV pranešimai apie tarifus, gegužės mėn. palūkanų normų mažinimas atrodo labiau tikėtinas nei netikėtinas, nes dar labiau sustiprino palūkanų normų nustatymo institucijų susirūpinimą dėl JK ekonomikos atsparumo.“
Tuo tarpu didelis išlaidų socialinei apsaugai mažinimas ir didesnė mokesčių našta įmonėms sukėlė susirūpinimą dėl ekonomikos perspektyvų.
Praėjusį mėnesį Jungtinės Karalystės Biudžeto atsakomybės biuras perpus sumažino Jungtinės Karalystės ekonomikos augimo prognozę, 2025 m. sumažindamas augimo prognozę nuo 2 iki 1 %.