Daugeliui žmonių jokio skirtumo – kas dūzgia jiems prie ausies, paprasčiausiai norisi, kad tai baigtųsi. Nors įvairūs vabzdžiai yra natūrali ekosistemos dalis, tačiau kai jie apsigyvena greta mūsų, žinoma, kad kovoti yra būtina, kadangi įsiveisus – nugalėti bus sunku, o sveikatos problemos, kurias jie gali sukelti, tikrai gana rimtos.
Bitininkas Karolis aptaria svarbiausius vapsvų bei širšių skirtumus. Nors vapsva ir širšė skirtumai gali atrodyti minimalūs, tačiau jie – tikrai yra.
Kas dūzgia prie ausies?
Vapsva yra plėviasparnių šeimai priklausantis vabzdys. Vapsvos yra paplitę visame pasaulyje, jas galima sutikti tiek kaimo vietovėse, tiek miestuose. Nors vapsvos gali atrodyti bauginančiai ir erzinančiai – jos yra naudingi vabzdžiai, kurie atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje.
Širšė yra plėšrus vabzdys, kuris priklauso klostinių vapsvų šeimai. Jos didesnės už bites ir turi ryškesnę geltonos ir juodos spalvos skersinę juostelę. Širšuolės yra tikrai naudingi vabzdžiai, nes naikina kitus kenkėjus, tokius kaip muses ir uodus. Tačiau jos gali kelti grėsmę žmonėms, ypač mažiems vaikams ir tiems, kurie yra alergiški, net augintiniams.
Esminiai skirtumai – išvaizdoje
Nors vapsvos ir širšės priklauso tai pačiai vabzdžių šeimai ir iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti panašios – iš tiesų jos turi nemažai skirtumų. „Širšės yra didesnės, kūno ilgis gali siekti iki 4,5 cm. Vapsvos atitinkamai mažesnės, kūno ilgis dažniausiai neviršija 2,5 cm. Širšės turi ilgesnį ir lieknesnį kūną, aiškiai išreikšta liemens susiaurėjimą. Ryškiai geltona ir ruda spalva, skersinės juostelės ant pilvelio – skiriamieji požymiai. O vapsvos yra trumpesnis ir platesnis kūnas, liemens susiaurėjimas mažiau ryškus. Geltona ir juoda spalva, skersinės juostelės ant pilvelio gali skirtis priklausomai nuo rūšies“,- esminius skirtumus pateikia Karolis.
Širšių lizdai dideli, apvalūs, statomi iš medienos masės ir seilių, dažnai pakabinami medžiuose ar pastatuose. O vapsvų įvairesnių formų (rutuliški, ovalūs), kuriami iš augalų pluošto ir seilių, dažnai po žeme, sienose ar ertmėse. Taip pat kinta ir jų mityba. Širšės yra mėsėdės, minta vabzdžiais, ypač kitomis vapsvomis ir musėmis. O vapsvos – visaėdės, minta vabzdžiais, nektaru ir vaisių sultimis.
„Svarbu nepamiršti, kad skiriasi ne tik išvaizda, tačiau ir vabzdžio charakteris. Štai retas žino, tačiau širšės yra agresyvesnės. Jos labiau linkusios pulti, ypač jausdamos grėsmę lizdavietėms. O vapsvos mažiau agresyvios, puola rečiau, nebent jaučiasi provokuojamos ar ginasi“,- nurodo specialistas.
Vapsvos ir širšės: ne tik erzinantys vabzdžiai, bet ir naudingi gamtos tvarkos komponentai
Nors vapsvos ir širšės dažnai kelia nemalonias emocijas ir net baimę, verta prisiminti, kad jos atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje ir gali būti naudingos žmonėms.
„Tiek vapsvos, tiek širšės minta įvairiais vabzdžiais, įskaitant kenkėjus, tokius kaip musės, uodai, vikšrai, amarai ir kt. Širšės ypač efektyviai naikina didelius vabzdžius, o tai padeda reguliuoti jų populiacijas ir apsaugoti augalus nuo pažeidimų. Mažesnės vapsvos taip pat prisideda prie kenkėjų kontrolės, naikindamos mažesnius vabzdžius, kurie gali pakenkti pasėliams ar sodo augalams“,- vabzdžių naudą aptaria Karolis.
Vapsvos ir širšės, kaip ir bitės, aplanko gėles maisto ieškodamos ir taip prisideda prie augalų apdulkinimo. Ypač svarbų vaidmenį atlieka vapsvos, kurios apdulkina tam tikras augalų rūšis, kurių neaplanko bitės. Dėl to vapsvos ir širšės yra gyvybiškai svarbios augalų įvairovei ir ekosistemos produktyvumui palaikyti. Šie vabzdžiai yra ir maisto šaltinis kitiems gyvūnams, pavyzdžiui, paukščiams, šikšnosparniams, driežams ir varliagyviams. Jų medžioklė padeda reguliuoti vabzdžių populiacijas ir palaikyti natūralią pusiausvyrą ekosistemoje.
„Be tiesioginės naudos gamtai – vapsvos ir širšės gali netiesiogiai paveikti žmones, tiesa, gerąja prasme. Mažindamos kenkėjų populiacijas – jos padeda apsaugoti grūdus laukuose ir maisto produktus nuo sunaikinimo. Be to, vapsvos ir širšės naikindamos vabzdžius, tokius kaip musės ir uodai, mažina vabzdžių nešamų ligų riziką“,- priduria specialistas.
Nors vapsvos ir širšės gali gelti ir sukelti skausmingą įgėlimą, ypač alergiškiems žmonėms – jos paprastai puola tik jausdamos grėsmę sau ar savo lizdams, todėl svarbu elgtis atsargiai ir stengtis neprovokuoti šių vabzdžių. Jei susiduriate su dideliu vapsvų ar širšių lizdų – geriausia kreiptis į profesionalią kenkėjų kontrolės specialistų komandą.