Žmonės vis labiau baiminasi, kad dirbtinis intelektas (DI) sunaikins daugelį darbo vietų. DI jau vadinamas „cunamiu“, griaunančiu nusistovėjusias darbo normas ir taisykles. Jūs tik įsivaizduokite verslą, kuriame viskas automatizuota ir vadovui nebereikia sukti galvos dėl darbuotojų trūkumo, jų efektyvumo ar užgaidų?
Kalbant apie DI ir apskaitos procesus, jau dabar matome, kad verslo valdymo, apskaitos sistemos neabejotinai pakeitė buhalterių kasdienybę – darbo pobūdį ir procesus. Visgi, specialistai ramina, kad tokios sistemos ir DI šiuo metu visiškai perimti buhalterių darbo negali, arba tai gali įvykti tik labai tolimoje ateityje.
Visgi, DI nauda neabejotina
Kaip teigia buhalterinės apskaitos įmonės Finnordic, UAB vadovas Žilvinas Danielius Žaliauskas: buhalterija iš principo yra tam tikrų ūkinių operacijų registravimas pagal tam tikras taisykles, kurios daugeliu atveju gali būti automatizuotos tam tikrais, pasikartojančiais algoritmais. Nors ūkinių operacijų apskaitymo sparti automatizacija jau stebima keli metai ir tikėtina ji bus ir toliau, tačiau tikėtis, kad plačiai naudojamas dirbtinis intelektas greitu metu perims buhalterio funkcijas negalima.
Reikia suprasti, kad DI funkcijos buhalterijos procesuose gali ir greičiausiai bus tam tikrų, reikiamų atlikti automatizuotų procesų atrinkimas ir įgyvendinimas. Tačiau norint taikyti DI buhalterijos srityje tam reikia milžiniško kiekio duomenų kurių pagrindu DI galėtų priiminėti sprendimus ir atlikinėti tolimesnius veiksmus. Šiai dienai, ypač Lietuvoje, nėra tokių didelių buhalterinės apskaitos įmonių kurios turėtų tokius didelius reikiamų duomenų kiekius. Savaime suprantama, kažkada tai įvyks, o įvykus leis buhalteriams sutaupyti daug laiko, kurį jie galės skirti rezultatų analizei, jų interpretacijai ir pan.
Nepaisant to, kad DI būtų greitesnis, tikslesnis ir efektyvesnis nei žmogiškus buhalteris, be to DI galėtų greit ir efektyviai pateikti įvairaus tipo, pjūviais analizių ataskaitas, atlikti įvairias duomenų projekcijas.
Visgi, jis pabrėžia ir DI trūkumus:
„Tačiau galime įžvelgti ir trūkumus, kurie gali apimti prastą duomenų įvesties kokybę, nepakankamą gebėjimą interpretuoti sudėtingus finansinius reiškinius ir reikalingumą nuolat atnaujinti dirbtinio intelekto algoritmus. Taip pat dirbdami su jautriais verslo duomenimis, prieš naudodami bet kokius DI įrankius turime būti pilnai įsitikinę patikima duomenų apsauga, komentavo Finnordic, UAB direktorius Ž. D. Žaliauskas.
Buhalterio(-ės) rolė gali keistis dėl dirbtinio intelekto plėtros, iš jų gali būti reikalaujama prisitaikyti ir tobulinti savo gebėjimus, o ne tiesiogiai būti pakeistais.
Tad faktas, jog nors dirbtinis intelektas gali pakeisti tam tikras buhalterių funkcijas, žmonių gebėjimas interpretuoti duomenis ir taikyti kūrybiškumą bei strategijas tebėra svarbus. Buhalteriai(-ės) gali rasti galimybių bendradarbiauti su dirbtiniu intelektu, siekiant veiksmingiau ir efektyviau priimti finansinius sprendimus.