Socialiniame tinkle „Facebook“ vyksta diskusija apie tai ar Aleksoto bendruomenės gyventojai turi kur pasivaikščioti su vaikais, pailsėti? Ar pakanka rekreacinių zonų? Bendruomenės entuziastė Eglė Samajauskaitė rašo, kad šeimoms su vaikais nėra kur Aleksote patogiai pabūti. Portalas paklausė ir merijos nuomonės.
„Mane domina bendruomenės nuomonė. Kalba daugiau apie teritoriją nuo Europos pr. sankryžos link forto stotelės, tada link Senavos kapinių visas ne vienas kvartalų komplektas, tada link Botanikos sodo. Va toks „vat smagus ale kvadratas”. Tai štai, be to mikroskopinio parko priešais Iki , kur normalaus dydžio parkai ? Tokia galybė namų, o kur atitinkamas plotas šeimoms ? Mamoms pabendrauti, kol mažyliai žaidžia, paaugliams, vyresniems ? Galų gale aptverta zona šunims patreniruoti ar pažaisti, galimybė pavedžioti ne namų zonoje? Kiekvienas mikrorajonas turi parkus kaip parkus. Aleksoto seniūnija ką veikia ? Tyli. Turbūt bijo išsižiot“, – rašo ji.
Pasak E. Samajauskaitės, vienintelė galimybė yra sėsti į mašiną ir dumti į ten ar šen, pvz., į mokamą Botanikos sodą, o gal dar kažkur.
„Dabar, pvz., kas vedasi šunį, tikrai būna ir bart gauna, kad šuo ilgesnės kelionės neatlaiko ir jau išlekia kaimynas tikrai ne su dideliu buteliu vyno, o aiškint, kad veją už savo tvoros pjauna ir šuo čia stabčiot neturėtų. Tai kur gi ta saugi ir jauki erdvė vaikams ? Tėvams ? Kodėl Dainava, Kalniečiai, Saulėtekis net fontanus, šaškių stalus turi ? Jaunimas turi labai mėgstamas zonas mankštintis raumenims. Net karuselinį kupolą turi. Turi galimybes net lauko kinui ir bendruomenės renginiams…O mes turim tris dienas per savaitę muziką nemokamai iš Botanikos sodo šiltuoju metų laiku ( vis šis tas),“ – bendruomenės grupėje rašo ji.
Oponentai jai atkerta, kad nuomonėje per daug negatyvo. O norint, kaip pabrėžia prieštaraujantieji, galima, neilgai trukus, nukakti ir iki Žaliakalnio bei ten pasivaikščioti.
„Gyvenantieji nuosavuose namuose linkę pašaipiai reaguoti į tokias pastabas. „Aleksotas nuosavų namų 90 proc kvartalas turintis nuosavus kiemus, ko neturi miegamieji rajonai. Kam tas parkas jei namie 6 arai žoles? Šuo netelpa ar vaikai, nėra kur treniruoklio pastatyti? Juokingas reikalavimas,“ – šaiposi viena iš oponenčių grupėje.
Jai atkerta kitaip mananti ir vaikų socializacijos poreikiui pritarianti pašnekovė: „gal jums ir užtenka nuosavo kiemo, bet yra jaunų šeimų su vaikais, juk neuždarysi jų kaip gardelyje. Smagu vaikams kartu žaist, naujos pažintys, bendrystės jausmas. Tikrai gera idėja, bet nemanau kad realu.“
- Samajauskaitė siūlo idėjas papunkčiui: <… SURAŠYKIT LIKUSIUS LAISVUS PLOTUS DĖL KURIŲ DAR GALIMA TEIRAUTIS.
- Rimi iš kairės plotas( buvusi malunsparnių gamykla ?), kaip suprantu jau išvedžiotos komunikacijos, nes matėm ilgiausius rulonus plastikinių vamzdžių, bet pasiteirauti galim ar bus išskirta polisio zona įvairaus amžiaus žmontms, ne vien mažyliams.
- Tiesiai durti liniją nuo pirmo ploto link Botanikos sodo tvoros. Atsimušit maždaug į užsisukantį tvoros kampą. Dešiniau baisūs šabakštynai su virtuoliais medžiais, šlaitais, ten norint galima puikiai sutvarkyti laisvalaikio zoną , pastatyti ir aptvarą šunų treniruotėms. Šlaitai pasitarnautų pvz vasaros kinui ar kt. Puiki žalia zona treniruokliams paaugliams, suaugusiems ir vyresniems pasisėdėti.
- Pabrėžos gatvėje dar ne viskas užstatyta. Galima prašyti leisti zonos bent jau gyvūnams apsiverti.
- Šeštokų gatvėje tuščias laukas( lyg ir išpirkta).
- 5.Čiurlionienės -Kymantaitės g kairėje atvažiuojant nuo Pabrėžos g..
- Abipusiai Seniavos plento dar yra vietos.
- Mano idėja gal ir utopinė bet galima pateikti siūlymą pvz naudojantis užsienio praktika Kauno savivaldybei 99m išsinuomoti Botanikos sodo buvusius tulpių laukus ir suformuoti ten pažintinius takus pvz su retesniais spygliuočiais. Visi branginam ir mylim savo Botanikos sodą, juo ir didžiuojamės. Galbūt įmanomos tokios derybos ? Pvz nuimant kažkokią mokesčių naštą, o gyventojams išskiriant edukuojantį plotą . Manau čia jau garbės reikalas Kauno ne vien Aleksoto.
- Galit įsidiegti naują tradiciją Kaune, nenaudingus statiniams plotus už tvorų, leidus ir suderinus su savivaldybe panaudoti nedideliems aptvarams gyvūnams dresuoti, jiems kartu padūkti saugiai be antkaklių. Taip bus erdvė ir jiems ir bus apsaugoti nuo išgąsčio vaikai . Tokio aptvaro pavyzdį galite pamatyti prie Saulėtekio parko. Tamsiai žalios vielos voljeras, pakopėlės, medis paguldytas slėpynėms. Pastatyta bendruomenės iniciatyva ! P.S.Sąrašą galima pildyti, bet dėl šių plotų turi būti užklausta, išsiaiškinta ir issireikalauta. Nes KAUNAS YRA KAUNAS, o Aleksotas tuo labiau.”
Merijos nuomonė
Portalas kaunieciams.lt pasiteiravo Kauno miesto savivaldybės nuomonės. Mero Visvaldo Matijošaičio patarėjas komunikacijai Tomas Jarusevičius, kuris pabrėžia pats gyvenąs Aleksote, pateikė savo matymą.
„Niekaip negalėčiau sutikti su išsakyta nuomone ir tam turiu konkrečių argumentų. Aleksote galima suskaičiuoti net 16 teritorijų, kurioms suteiktas parko arba skvero statusas. Dalis jų jau atnaujintos, o kitose darbai jau vyksta arba visai netrukus. Žinant, kad šioje miesto dalyje driekiasi daugiausia mažaaukščių gyvenamųjų namų kvartalai su privačiais žemės sklypais, tikriausiai tokie žaliųjų erdvių kiekiai neturėtų atrodyti pernelyg maži, tačiau suprantama, kad visuomet jų norisi daugiau. Būtent šį gyventojų lūkestį miestas pastaruoju metu ir stengiasi įgyvendinti realiais sprendimais ir veiksmais,“ – teigia jis.
Taigi, anot T. Jarusevičiaus, vadinamasis „Centromeros“ parkas šalia daugiabučių kvartalo Veiverių plento toli gražu nėra vienintelis. Kitapus Veiverių plento, kaip akcentuoja patarėjas, aleksotiškiai turi Naugardiškių parką.
T. Jarusevičius vardija ir ateities planus:
„Jau parengtas jo tvarkybos projektas, kaip tik planuojamas rangos darbų viešasis pirkimas – šiemet bus pradėti darbai: pėsčiųjų ir dviračių takų, vaikų žaidimų bei lauko treniruoklių aikštelių atnaujinimas. Tuo pačiu bus atnaujintas vienas parko simbolių – lauko estrada su žiūrovų suoleliais. Tai taps dar viena jaukia, šiuolaikiška erdve vietos bendruomenei Aleksote.
Svarbu nepamiršti, kad būtent Fredoje, Aleksoto pašonėje yra viena gražiausių žalių miesto erdvių – VDU Botanikos sodas ir visas aplink esantis atnaujintas Aukštosios Fredos dvaro pastatų kompleksas su kiekvienam laisvai prieinama teritorija.
Taip pat kitapus Aleksoto, ties Kauno miesto riba – prieš kelerius metus atgaivintas Marvelės upės slėnis su vaizdingomis kaskadomis bei amfiteatru patogiam poilsiui, stebint virš galvų iš S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo kylančius lėktuvus.
Verta paminėti ir vieną lankomiausių Kauno tvirtovės objektų – III fortą Seniavoje, kur neretai organizuojamos tradicinės šventės vietos bendruomenei ir ne tik.
Sportui ir aktyviam laisvalaikiui – sutvarkytas ir visiems atviras Valdo Adamkaus gimnazijos sporto aikštynas Bitininkų gatvėje. Netrukus prasidės darbai įrengiant atitinkamą infrastruktūrą ir prie gimnazijos pradinių klasių korpuso Šeštokų gatvėje.
Baigiama projektuoti Liepų alėja Aleksoto pakraštyje, tarp Vyčio Kryžiaus gatvės ir Garliavos plento. Skvero statusą turinčioje 2 hektarų teritorijai jau parengti projektiniai pasiūlymai. Čia galėtų būti įrengta aikštelė su pikniko baldais, griliaus vieta, sutvarkytas tvenkinys, naujai išgrįsti takeliai su suoliukais poilsiui ir kitais mažosios architektūros elementais.
Darbai jau prasidėję pusės hektaro ploto skvere adresu Gustaičio g. 6 – įrengiami takai, suoleliai, apšvietimas jaukiems pasisėdėjimams su vaizdu nuo Aleksoto kalno šlaito. Čia pat ir iš pagrindų rekonstruota Aleksoto apžvalgos aikštelė su visa infrastruktūra (V. Čepinskio g. 5).
Turime Kaune ir naują žalią plotą skverui – būtent Aleksote. Praėjusiame tarybos posėdyje toks statusas suteiktas 4,8 ha teritorijai prie J. Pabrėžos ir Vaškų gatvių. Čia jau vyksta pirminiai valymo darbai, retinant tankiai sužėlusius brūzgynus. Su vietos bendruomene derinamos projektavimo sąlygos, artimiausiu metu bus pradėti rengti priešprojektiniai pasiūlymai. Taigi pasivaikščiojimų maršrutai aplink Botanikos sodą galės nusitęsti ir kitapus J. Pabrėžos gatvės.
Šiuo metu su verslo atstovų prisidėjimu tvarkomas ir naujai įrengiamas nedidelis, bet jaukus skveras šalia Europos prospekto ir Vilties gatvės. Čia pernai baigtame rekonstruoti ir naujai pastatytame pastate įsikūrė SKM Aukštoji mokykla, greta kyla daugiabučių kvartalas, tad ši erdvė netrukus taps išties lankoma ir įgaus tikros gyvybės.
Tad visa tai tikriausiai patvirtina, kad aleksotiškai jau dabar išties gali atrasti sau tinkamas žalias erdves ramiam poilsiui, o netolimoje ateityje jų bus dar daugiau.“