Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

  • 2025-07-22
  • kaunieciams.lt
  • Nuomonė

Pasaulyje šiuo metu suskaičiuojama beveik 60 karinių konfliktų ir šis skaičius yra pats didžiausias nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Nesibaigiantis karas Ukrainoje, didžiulė įtampa Artimuosiuose Rytuose ir kiti ženklai rodo, kad artimiausiu metu pasaulis nevirs ramesne vieta. Tačiau pastarieji keleri metai gerokai pakeitė ir šalių supratimą apie gynybą. Vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikinėms technologijoms, mat šiais laikais kelių šimtų eurų vertės dronas gali būti kur kas veiksmingesnis nei milijonus kainuojantis tankas. Lietuvos gynybos sektoriuje taip pat pastebimas technologijų proveržis, tačiau didesniam progresui trukdo iki šiol nepanaikinti barjerai. 

Dronai už tūkstančius naikina techniką už milijonus
Vakarų pasaulio žiniasklaida birželio mėnesį nagrinėjo Rusijoje įvykdytą specialią ukrainiečių operaciją „Voratinklis“, kai ši po 18 mėnesių planavimo pasiekė savo kulminaciją. Ukrainiečių slapta į Rusiją įvežti sprogmenimis pripildyti dronai birželio 1 dieną pakilo prie aviacijos bazių ir atakavo priešo bombonešius. Ukraina tam panaudojo 117 dronų, kurių vieno vertė – maždaug 2 tūkst. JAV dolerių. Tuo metu rusams padaryta žalos už maždaug 7 milijardus JAV dolerių.

Panašią ataką po poros savaičių įgyvendino Izraelis, kai smogė Iranui, siekdamas sunaikinti Teherano galimybes sukurti ir panaudoti branduolinį ginklą. Šaltiniai žiniasklaidoje pasakojo, kad Izraelio pajėgos sugebėjo į priešo teritoriją įvežti ginkluotus dronus, kurie vėliau buvo panaudoti pirmose atakose, silpninant Irano oro gynybą. O apdorodamas žvalgybinę informaciją ir parinkdamas būsimus taikinius Izraelis pasikliovė ir dirbtinio intelekto technologijomis, galėjusiomis apdoroti didelius duomenų kiekius.

Investicijų daugėja, bet tęstinumas neužtikrinamas
Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės sektorius per pastaruosius trejus metus išaugo 18 procentų ir dabar jame veikia beveik 100 įmonių. Teisės firmos „Sorainen“ advokatas Paulius Murauskas pastebi, kad atsiranda vis daugiau valstybės iniciatyvų, kurios leidžia kurtis ir plėstis tokiam verslui.

„Šalies viduje matyti vis daugiau dėmesio ir noro iš institucijų rasti finansavimą. Pavyzdžiui, ekonomikos ir inovacijų ministerijos paskelbtas projektas „Vytis“, pagal kurį gynybai skatinti numatyta skirti 300 mln. eurų, taip pat Inovacijų agentūros vykdomi projektai, ILTE parama paskoloms. Tų projektų vis atsiranda“, – pabrėžia teisininkas.

Visgi P. Murauskas pripažįsta, jog šiuo metu startuolių ir kitų gynybos verslų finansavimas yra smarkiai ribotas ir neužtikrina gynybos technologijas kuriančių verslų tęstinumo.

„Sveikintina, kad valstybė gynybos pramonėje atsisuko ir į inovacijas. Vis dėlto labai svarbu, kad atsirastų sistema, kaip su tuo dirbama, kad tarp idėjos ir produkto taikymo atsirastų aiškūs mechanizmai ir finansavimas, kurie padėtų Lietuvos startuoliams ir kitiems mūsų verslams atsirasti gynybos resusrsų įsigijimo planuose. Taip šalis laimėtų du kartus“ , – teigia „Sorainen“ advokatas P. Murauskas.

Gynybos idėjos – nuo karo simuliacijos iki šviesolaidžio kabelių naikinimo
Gynybos technologijų idėjų netrūksta. Tai įrodo ir neseniai Lietuvoje vykusi tarptautinė gynybos technologijų konferencija „Baltic Miltech Summit“, kurioje diskutuoti apie gynybos sektoriaus ateitį susirinko daugiau nei 650 dalyvių – nuo NATO atstovų iki technologijų kūrėjų.

„Baltic Miltech Summit“ metu organizuotas ir hakatonas – savotiškas šiuolaikinių gynybos technologijų idėjų ir sprendimų maratonas. Šio hakatono organizatorius vokietis Benjaminas Wolba sako, kad karas Ukrainoje labai aiškiai parodė, jog gynybos sektorius šiais laikais privalo ieškoti nebūtinai brangiausių, tačiau efektyviausių būdų apsiginti nuo priešo.

„Iš Vakarų pusės parama Ukrainai buvo stiprinama per vangiai. Todėl ukrainiečiai buvo priversti ieškoti pigesnių ir veiksmingesnių sprendimų. Jeigu negali išleisti milijonų ar milijardų tankams, karo laivams ar naikintuvams, turi ieškoti, ką gali pasigaminti pats. Gal tai gali būti „Molotovo kokteilis“, bet gal tai gali būti ir dronas. Tuomet labai aiškiai pasimato, kad technologija, kuri kainuoja vos kelis tūkstančius ar blogiausiu atveju keliasdešimt tūkstančių JAV dolerių, sugeba naikinti priešo sistemas, kurios kainuoja milijonus. Tai sukuria savotišką asimetrijos efektą, kurio kita kariaujanti pusė ilgainiui negali atlaikyti“, – pasakoja B. Wolba.

Tiesa, jis pabrėžia, kad vien tik drono gynybai ar priešo atakavimui neužtenka. Tam reikia pasitelkti aibę papildomų technologijų.

„Labai svarbūs visi kiti komponentai prie dronų, pavyzdžiui, naktinio matymo kameros, termovizinės kameros, pažangios jutiklių sistemos, nes dronui yra reikalinga informacija, kur skristi ir kur yra taikinys. Fronto linijoje įprastai GPS ryšys yra slopinamas, todėl negalima pasikliauti palydovais. Todėl navigacijai ypatingą reikšmę turi dirbtinis intelektas. Pavyzdžiui, naudojant kompiuterinį matymą, galima atpažinti objektus aplinkoje: štai medis, štai namas, o štai rusiškas tankas, kurį reikia sunaikinti“, – atskleidžia B. Wolba.

Pats hakatonas Vilniuje pritraukė kelioliką komandų iš Baltijos šalių, kitų Europos valstybių, taip pat Australijos ir JAV. Pasak hakatono organizatoriaus, jis puikiai atskleidė, kiek daug ir kokių gerų idėjų yra gynybos sektoriuje. Pavyzdžiui, 2025-ieji tapo metais, kai Ukrainai fronte vis daugiau problemų kelia per šviesolaidinius kabelius valdomi dronai. Juos rusai naudoja vis dažniau, tokius dronus sunkiau perimti, jie atsparesni aplinkai ir oro sąlygoms, gali medžioti uždarose patalpose ir vos iš kelių metrų aukščio.

„Viena iš hakatono komandų dirbo ties tuo, kaip būtų galima išsiaiškinti, kurie šviesolaidžio kabeliai yra aktyviai naudojami ir kaip tuos kabelius rasti bei sunaikinti, taip neutralizuojant šviesolaidinius dronus. Turėjome ir daug kitų įdomių idėjų. Viena jų buvo skirta karo simuliacijoms. Jei esi naujokas ir nori jungtis prie kariuomenės, tau reikia treniruočių. Viena komanda kūrė kompiuterinius karo scenarijus, kurie galėtų būti naudojami simuliacijose, vėliau papildytose virtualios realybės sprendimais, o tai leistų efektyviau apmokyti būsimus karius“, – renginį prisimena vokietis.

Gynybos įmonėms sunkiau atsidaryti net banko sąskaitą
„Sorainen“ advokatas P. Murauskas sako, kad net ir esant idėjoms ar finansams, gynybos verslas vis dar susiduria su iššūkiais, kurie iš pirmo žvilgsnio neatrodo kaip labai sudėtingi, tačiau realybėje atima daug pastangų. Pavyzdžiui, banko sąskaitos atsidarymas arba sukurto produkto sertifikavimas.

„Norint atsidaryti banko sąskaitą, toks verslas atsiremia į vidines bankų taisykles ir vertinimą, kad gynybos pramonės įmonės veikia rizikingesniame sektoriuje nei kitos bendrovės. Dėl to banko sąskaitas atsidaryti gali būti sudėtinga. Galiausiai pavyksta procesus suderinti, bet sugaištama daug laiko. Lygiai taip pat, jeigu vietinis verslas pagamina kokį nors ginklą, amuniciją ar kitą gynybos sektoriaus produktą ir nori jį parduoti, pirkėjai reikalauja sertifikatų, kad įsitikintų produkto kokybe. Norint gauti sertifikatą, ypač pradedančiajam verslui, kuris dar neturi patirties šiuose reikaluose, irgi reikia nueiti ilgą kelią“, – pasakoja teisininkas.

Tiesa, jis pabrėžia, kad pastaraisiais metais Lietuvoje į gynybos pramonės žaidėjus nukreipta įstatyminė bazė pagerėjo, sukurtos ir palankesnės sąlygos tarptautinėms įmonėms investuoti Lietuvoje. Ekspertai sako, kad didelės pasaulio gynybos pramonės įmonės domisi plėtra mūsų šalyje. Pavyzdžiui, vokiečių milžinės „Rheinmetall“ gamykla Lietuvoje turėtų pradėti veikti jau 2027-aisiais. Memorandumą valstybė yra pasirašiusi ir su JAV gynybos technologijų milžine „Northrop Grumman“. Anksčiau skaičiuota, kad bendrovė amunicijos gamybą Lietuvoje galėtų pradėti 2026-aisiais. Neatmetama, kad artimiausiu metu išgirsime ir apie daugiau tarptautinių žaidėjų, norinčių investuoti Lietuvoje, o tai kurs pridėtinę vertę ne tik gynybos sektoriui.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 22-27 d.

Ukraina ir Afganistanas – kiek logiškos paralelės

Kaune siautėjo plėšikas

Žiniasklaida: G. Palucko Vilniuje pirktame sklype neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas

Robotikos stovykla „Harmony Park“ subūrė ukrainiečių ir lietuvių jaunimą

Sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Rusų provokacijos tęsiasi: NATO naikintuvai kilo atpažinti orlaivių

Kauno tarybos Etikos komisija galimai seksistiniuose V. Matijošaičio pasisakymuose nieko blogo nemato

G. Paluckui gali tekt pakratyt piniginę: prašys sumokėti palūkanas už vėlavimą

Jungtinėje Karalystėje po vaiko mirties ėmėsi kovoti su dezinformacija apie skiepus

Lietuviams nepavyko tapti čempionais – 20-mečiai parveža sidabrą (video)

Ukraina užkariauja oro erdvę naudodama modernizuotą amuniciją

Prokuroras mano, kad iš traukinio pabėgusio ruso Lietuvoje nėra

Mūsų disko metiko dar vienas auksas

Voveraičių sezonas: skonis, nauda ir paruošimo paslaptys

„Marija išsirinko geriausiąją dalį“ (Lk 10, 42) – 16 eilinis sekmadienis

Prezidentūra: vienos stebuklingos priemonės, kuri padėtų išspręsti narkotikų problemą, nėra

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimų dėl gabiausių abiturientų teks palaukti

Dėl diukerio statybos – laikini eismo pakeitimai Karaliaus Mindaugo pr. ir Birštono g. sankryžoje

Kauno mariose treniruosis kariai

Savaitgalį lietus iš šalies nesitrauks, vietomis griaudės perkūnija

Skelbiama, kad Rimas Kurtinaitis jau atrinko kandidatus Europos pirmenybėms

Ar „stebuklingi grybai“ taps ilgai ieškotu jaunystės eliksyru?

Ar darbdavys gali jus trukdyti po darbo? Greitai taisyklės gali keistis

Statybų arba atnaujinimo darbai pakaunėje verda daugiau nei dvidešimtyje objektų

Tomas Čyvas

Pavilionis ar Budbergytė?

Vidurvasario tradicija grįžta: Nemuno pakrantėse – atviri tapybos plenerai visiems

VDU atidaryta Rusnės Kuliešiūtės fotografijų paroda „Dviese“: kvietimas į tylų dialogą su savimi ir pasauliu

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimai dėl gabiausių abiturientų dar nepriimti

Stasys Buškevičius

Kodėl žmonės leidžia milijardus kosmoso tyrimams? Atsakymas skeptikams

DI keičia IT profesijas 66 proc. greičiau – ką tai reiškia studentams?

Vilijampolės transporto mazgas: nauja jungtis užtikrins sklandesnį eismą

Svečiai iš Charkivo dainomis išreiškė padėką Kaunui

Kauno kogeneracinė jėgainė skiria 100 tūkst. Eur bendruomenių projektams

Poezijos šventė ir tarptautinio almanacho „Lyg žvaigždė tavo ašara švies, nuaudus žemei margąjį rūbą“ sutiktuvės Kaune

Tomas Čyvas

Žalgirio mūšis ir Lietuvos sporto žalgirizacija

Kristijonas Bartoševičius

Prokuratūra apskundė teismo nuosprendį K. Bartoševičiui: prašo eksparlamentarui skirti 10 metų laisvės atėmimo bausmę

Dėl moters nužudymo teisiamas policininkas: jei ji nebūtų puolus su peiliu, šūvių nebūtų

Lietuvos pasieniečiai vyksta į pagalbą kolegoms latviams

Sensacinga žinia: Katedros požemiuose gali būti Vytauto Didžiojo palaikai

NEW NORMAL CLUB drabužiai: pasauliui skirtas prekės ženklas užgimė Kaune

Garsiausios Lietuvos kovotojos ir žvalgės: istoriniai pokalbiai „NEPAGRAŽINTA”

Kaune rinkosi Rytų kovos menų entuziastai iš Baltijos šalių

Vytauto Didžiojo karo muziejuje – naujos Arūno Kumpio knygos „Dronų karas” pristatymas

Skaitmeninė detoksikacija atostogų metu – nauda emocinei ir fizinei sveikatai

Socialdemokratas siūlo inicijuoti bedūmės klasės konkursą

Kaune, lifte, užstrigo trys suaugę žmonės ir kūdikis

Lietuvos žydai Nepriklausomybės kovose

LRT

Atlikus LRT auditą dėl nešališkumo, pateiktos rekomendacijos

R. Popovienė nesvarsto apie atsistatydinimą: mano, kad išgelbėjo labai daug jaunimo

Avarija „Achemoje“: išsiliejo azoto rūgštis, yra nukentėjusiųjų

Kaune pro buto langą šaudė stipriai apgirtęs vyras

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus švenčia 106-ąjį gimtadienį!

Lietuvos advokatų taryba: abiturientai turi pagrindą kreiptis į teismą dėl egzaminų rezultatų

Ką veikti Kauno rajone? Liepos 14-19 dienos renginių sąrašas

V. Janulevičius. Trumpo muitai ir Europos kryžkelė: kas gresia Lietuvai?

Sulaikytas bankomatų sprogdinimu įtariamas Moldavijos pilietis

I. Šimonytė pašiepė švietimo ministrę: suprantu, kad matematika nėra jūsų stiprioji pusė

STT verdiktas: teisės aktai neužtikrina įmonių valdybų sudarymo skaidrumo

Šiąnakt „Bitė“ vykdys mobiliųjų paslaugų valdymo sistemos atnaujinimo darbus: ryšys veiks įprastai

Lietuvos studentų krepšinio rinktinė pasirengusi kautis dėl medalių

Per pirmąjį šių metų pusmetį kilo 21,5 proc. daugiau gaisrų nei pernai

Nuo rugpjūčio nemokamai elektromobilius parkuos tik kauniečiai: svečiams teks susimokėti

Kolumbariumo Leipalingyje statybos prasidės 2026 m. pavasarį, siūlo ten laidoti ir kitus partizanus

Donatas Latkauskas. Kauno švietimo paradoksas: kai gyveni prie mokyklos, bet į ją nepatenki

Atsargos majoras D. Antanaitis: „Nežinote, ką veikti toliau? Rinkitės karininko kelią!“

Seimo narys V. Gailius: Kaune galima viskas, jei esi „savas“

Tik šiandien! Ekskursija be registracijos „Lituanica” skrydžiui atminti

Kauno apskrityje rusakalbiai sukčiai iš vyro išviliojo beveik 80 tūkst. eurų

Per bulių bėgimą žuvo žiūrovas

Tomas Čyvas

Lietuvių kalbos darkymas – kenksmingas politikų ritualas. Video komentaras

Konservatoriai sieks užtikrinti atlygį vizualiųjų menų kūrėjams

Ar šiemet jau buvote Karo muziejaus kariljono bokšte?

Paaugliai leidžia laisvalaikį prižiūrimi legendinio policijos pareigūno

Šaltibarščiai – tik vasarą, bet burokėlius žmonės perka ištisus metus

Birželis parodė, kad gyventojų išlaidos laisvalaikiui ir atostogoms išaugo 10 proc.

Lietuvos užimtumo rodikliai viršijo ES vidurkį

Kai saulė palieka ne įdegį, o bėrimą: kas iš tiesų yra alergija saulei?

Nuteistas vaikų prievartautojas kaltu nesijaučia

Policija: šaudynes Alytaus rajone sukėlė Latvijoje už dvigubą žmogžudystę ieškotas vyras

„Čekiukų“ byloje nuteistas buvęs parlamentaras A. Vyšniauskas

Pagalvės mokesčio Kaune neišvengs trumpalaike nuoma užsiimantys asmenys

Laikinąją apsaugą turintiems užsieniečiams mokytis lietuviškai nereikės

Sėdimas darbas – tylus šio amžiaus sveikatos iššūkis: kaip jį įveikti?

E. Musko pokalbių robotas socialinėje žiniasklaidoje šlovino A. Hitlerį

Prie Vyriausybės protestuoja abiturientai: esame naudojami kaip žiurkės

S. Skvernelis apie vis dažnesnį rusų kalbos vartojimą Vilniuje: mastas yra pakankamai didelis

Rusakalbiai sukčiai iš šalies gyventojų išviliojo 37,7 tūkst. eurų

Kauno klinikose mirė, įtariama, dėl apsinuodijimo narkotikais paguldytas nepilnametis

Dirbtinis intelektas ir ateities įgūdžiai – jaunimo kūrybiškumo skatinimas

Vėluojančios mėnesinės, kraujavimas dukart per mėnesį ir staigūs nuotaikų svyravimai – ar tai normalu?

„Žalgirio“ baseino valdymą perima Kauno plaukimo mokykla

Kaunas steigia Metų socialinio darbuotojo premiją

Stasys Buškevičius

Kai žmonės įsimyli algoritmą: ką tai pasako apie mus

Vasaros supermaistas: ką valgyti, kad jaustumėtės geriau?

Taryba nutarė: rudenį Kaune pradės veikti klasikinio ugdymo licėjus

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

2025-07-23

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

2025-07-23

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

2025-07-22

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

2025-07-22

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

2025-07-22

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

2025-07-22

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 22-27 d.

2025-07-22

Ukraina ir Afganistanas – kiek logiškos paralelės

2025-07-22

Kaune siautėjo plėšikas

2025-07-22

Žiniasklaida: G. Palucko Vilniuje pirktame sklype neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas

2025-07-21

Robotikos stovykla „Harmony Park“ subūrė ukrainiečių ir lietuvių jaunimą

2025-07-21

Sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

2025-07-21

Rusų provokacijos tęsiasi: NATO naikintuvai kilo atpažinti orlaivių

2025-07-21

Kauno tarybos Etikos komisija galimai seksistiniuose V. Matijošaičio pasisakymuose nieko blogo nemato

2025-07-21

G. Paluckui gali tekt pakratyt piniginę: prašys sumokėti palūkanas už vėlavimą

2025-07-21

Jungtinėje Karalystėje po vaiko mirties ėmėsi kovoti su dezinformacija apie skiepus

2025-07-21

Lietuviams nepavyko tapti čempionais – 20-mečiai parveža sidabrą (video)

2025-07-21

Ukraina užkariauja oro erdvę naudodama modernizuotą amuniciją

2025-07-20

Prokuroras mano, kad iš traukinio pabėgusio ruso Lietuvoje nėra

2025-07-20

Mūsų disko metiko dar vienas auksas

2025-07-20

Voveraičių sezonas: skonis, nauda ir paruošimo paslaptys

2025-07-20

„Marija išsirinko geriausiąją dalį“ (Lk 10, 42) – 16 eilinis sekmadienis

2025-07-20

Prezidentūra: vienos stebuklingos priemonės, kuri padėtų išspręsti narkotikų problemą, nėra

2025-07-19

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimų dėl gabiausių abiturientų teks palaukti

2025-07-19

Dėl diukerio statybos – laikini eismo pakeitimai Karaliaus Mindaugo pr. ir Birštono g. sankryžoje

2025-07-19

Kauno mariose treniruosis kariai

2025-07-19

Savaitgalį lietus iš šalies nesitrauks, vietomis griaudės perkūnija

2025-07-18

Skelbiama, kad Rimas Kurtinaitis jau atrinko kandidatus Europos pirmenybėms

2025-07-18

Ar „stebuklingi grybai“ taps ilgai ieškotu jaunystės eliksyru?

2025-07-18

Ar darbdavys gali jus trukdyti po darbo? Greitai taisyklės gali keistis

2025-07-18

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos