Nuo šių metų gruodžio 1 d. bus sugriežtintos prašymų išduoti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje pateikimo sąlygos per išorės paslaugų teikėjus. Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į augančius užsieniečių srautus, kylančias grėsmes nacionaliniam saugumui bei atsakingų institucijų pajėgumus užtikrinti efektyvią atvykstančiųjų kontrolę.
Vidaus reikalų ministrės įsakymas numato, kad nuo gruodžio 1 d. visais leidimų laikinai gyventi Lietuvoje ir nacionalinių vizų išdavimo pagrindais į išorės paslaugų teikėjo padalinį galės kreiptis tik tos valstybės, kurioje veikia išorės paslaugų teikėjo padalinys, piliečiai.
Numatomos ir išimtys tam tikroms užsieniečių kategorijoms (pvz., šeimos susijungimo, studijų pagrindu, ketinama dirbti aukštos kvalifikacijos darbą arba atvyksta kaip dėstytojas ar tyrėjas). Tokie pakeitimai neribos prioritetinių užsieniečių kategorijų atvykimo, tačiau sureguliuos atvykstančių dirbti srautus bei padidins paslaugos prieinamumą tos šalies piliečiams, kurioje yra išorės paslaugų teikėjas.
Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teigimu, atsižvelgiant į augančius imigracijos srautus ir į nuolatinius bandymus piktnaudžiauti imigracijos procedūromis, šis sprendimas yra būtinas, siekiant sumažinti rizikas nacionaliniam saugumui.
Pažymėtina, kad išankstinių peržiūrų metu atmetama 40 proc. prašymų išduoti leidimus laikinai gyventi, todėl ministrė ragina įmones bendradarbiauti su institucijomis ir patiems atlikti griežtą kontrolę bei atranką dar iki užsieniečių darbuotojų atvykimo į Lietuvą. Tokiu būdu sumažėtų darbuotojų kaita ir vis mažiau trečiųjų šalių piliečių būtų atleidžiami neišdirbę viso laikotarpio Lietuvoje, o taip pat mažėtų krūvis Migracijos departamentui ir kitoms institucijoms.
„Darbdavių poreikiai labai svarbūs, tačiau mūsų prioritetas – saugumas. Negalime leisti, kad dėl augančių srautų ir piktnaudžiavimo migracijos procedūromis kiltų grėsmės valstybei ir piliečiams. Atnaujintos taisyklės leis užtikrinti efektyvesnę kontrolę ir tvarų imigracijos procesą“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Užsieniečiai, kurie prašymą pateikė per Lietuvos migracijos informacinę sistemą ir užsiregistravo vizitui išorės paslaugų teikėjo padalinyje iki gruodžio 1 d., bus aptarnaujami ankstesne tvarka.
Migracijos departamento duomenimis, šiuo metu galioja 116 246 darbo pagrindu išduoti leidimai laikinai gyventi Lietuvoje. Nepaisant ankstesnių darbo migracijos sugriežtinimų, 2023 m. buvo išduota 58176 naujų (pakeista – 23141) leidimų laikinai gyventi darbo pagrindu, šiemet jų skaičius jau siekia 42398 (pakeisti 20973 laikini leidimai gyventi darbo pagrindu).
Valstybės saugumo departamentas ir kitos institucijos ne kartą pabrėžė, kad esant dabartiniam užsieniečių srautui nėra galimybių visapusiškai užtikrinti efektyvios kontrolės.