Šįkart Asilas neprilygo Drambliui? JAV prezidento rinkimuose respublikonas – partijos simbolis dramblys – skelbia laimėjimą prieš demokratus – šios partijos istorinis simbolis – asilas. Demokratė Kamala Harris, kaip dabar jau aišku, pralaimi respublikonui Donaldui Trumpui, kuris grįžta į Baltuosius Rūmus.
Kandidatai
Demokratų kandidatė K. Harris ir jos varžovas respublikonas D. Trumpas šiemet bandė įeiti į JAV istoriją. K. Harris tikėjosi tapti pirmąja moterimi, išrinkta prezidente, o D. Trumpas mėgino tapti tik antruoju buvusiu prezidentu, laimėjusiu antrąją kadenciją ne iš eilės (po 1892 m. Groverio Clevelando).
Kai kuriose valstijose galima buvo balsuoti ir už nepriklausomus kandidatus.
Istoriškai tikimasi, kad rinkimus lems rezultatai kertinėse valstijose – Arizonos, Džordžijos, Mičigano, Nevados, Šiaurės Karolinos, Pensilvanijos ir Viskonsino.
Sistema
Tačiau JAV piliečių balsai iš tiesų lems grupę atstovų, kurie rinks prezidentą rinkikų kolegijoje. Valstijai atstovaujančių rinkikų skaičius priklauso nuo demografijos. Kiekviena valstija gauna tiek rinkikų, kiek turi atstovų Kongrese (Atstovų Rūmuose ir Senate).
Didžiausią skaičių rinkikų deleguoja Kalifornija (54), mažiausią – Vajomingas, Aliaska, Šiaurės Dakota ir Vašingtonas, Kolumbijos apygarda (po 3). Rinkikų skyrimas vyksta dviem pakpomis. Mat prieš rinkimus kiekviena politinė partija sudaro savo galimų rinkikų sąrašus, o per rinkimus rinkėjai kiekvienoje valstijoje balsuoja ir už rinkikų sąrašus. Biuletenyje rinkikų sąrašai nebūtinai pateikiami. Rinkikais gali būti JAV piliečiai, valstijos pareigūnai, valstijos partijos lyderiai, partiją ar kandidatą palaikantys žmonės, tačiau esama tikrų apribojimų.
Kolegiją sudaro 538 nariai, kandidatas užsitikrina JAV prezidento postą, sulaukęs daugumos – 270 ir daugiau – rinkikų balsų. Jei abu kandidatai užsitikrina po vienodą skaičių rinkikų, JAV prezidentą renka Atstovų Rūmų nariai. Istorijoje taip nutiko tik kartą, kai 1824-aisiais rinkikų kolegijos balsus pasidalijo keturi kandidatai.
Kam atitenka balsai?
Paprastai visi kiekvienos valstijos rinkikai balsuoja už tą kandidatą, kuris surinko daugumą rinkėjų balsų toje valstijoje. Bert Meinas ir Nebraska turi kiek skirtingą sistemą. Ten daugiausia balsų valstijos lygiu surinkusiam kandidatui skiriami 2 rinkikai, dar 7 rinkikų balsai pasidalija pagal rinkimų rezultatus kiekvienoje iš 7 Kongreso apygardų.
****
Paprotys demokratus simbolizuoti asilu, o respublikonus drambliu Amerikoje paplito devlynioliktame šimtmetyje. Prie to daug prisidėjo Thomas Nast, kurs piešė laikraščiams karikatūras. Demokratų asilas pirmą kartą pasaulio šviesą išvydo 1870 metais laikraštyje “Harper’s Weekly”. Nastas piešė asilą, kuris spiria mirusį liūtą. Buvo norėta atvaizduoti neseniai mirusį Edwin M. Stanton. Ant asilo buvo parašyti žodžiai “Copperhead Papers”, o ant negyvo liūto “Hon. E. M. Stanton”. Po paveikslu parašyti žodžiai: “Gyvas asilas spiria negyvą liūtą. Ir koks liūtas! Ir koks asilas ! (A live jackass kicking a dead lion. And such a lion! And such a jackass!)” Po penkerių metų pasirodė ir asilo draugas dramblys, kurį pirmą kartą panaudojo respublikonai kaip savo partijos simbolį. Thomas Nast tame pačiame “Harper’s Weekly” nupiešė dramblį su kitais gyvuliais, kurie vaizdavo įvairias Amerikos valstybes. Tie visi gyvuliai bėgo iš išgąsčio į įvairias puses, nes pasirodė asilas liūto kailyje, kuris rėkė: “Caesarism”. Tai buvo padaryta ta proga, kai Grant’as norėjo būti išrinktas prezidentu trečią kartą. Ant dramblio buvo parašyta “Respublikonų balsavimas”. Dramblys taip pat atrodė išsigandęs ir bėgo į duobę, klastingai pridengtą lentomis su įrašais: “Inflation”, “Repudiation”, “Reform”. Kai kas mano, kad Nast’ui ta mintis atėjo iš tų dienų laikraščių, kur buvo skelbiama žinia, kad iš Niujorko zoologijos sodo pabėgo iš narvų gyvuliai. (https://laiskailietuviams.lt/index.php/vol-3-1952m/1952m-9-rugsejo/355-asilas-ir-dramblys).