Įvairiausi komercinio pobūdžio ginčai yra neatsiejama dinamiškos, konkurencingos verslo rinkos dalis. Tačiau kiekvienas atstovas gali rinktis – juos spręsti tradiciniu būdu teismuose ar komerciniame arbitraže. Alternatyvus nesutarimų sprendimo metodas suteikia daugiau pasirinkimo laisvės. Svarstote apie tokia galimybę, tačiau nežinote, ar arbitražas tinka individualiai jums? Teisininkai dalinasi 5 kertiniais ženklais, kurie rodo, kad teismo alternatyva galėtų pateisinti unikalius jūsų lūkesčius.
1. Aktyviai vykdomas tarptautinis verslas
Teisės ekspertai teigia, kad arbitražą vis dažniau renkasi tarptautinio verslo atstovai. Čia tarp skirtingų šalių sudaromas sutartis natūraliai apipina ne vienos, bet bent jau kelių valstybių teisiniai aktai. Kaip žinoti, kurių laikytis kilus nesutarimams? Numatydamos galimus sunkumus, abi verslo sandorio šalys sutaria savo ginčą patikėti spręsti ne teismui, o trečiajai šaliai – pasirinktiems arbitrams.
Galima rinktis ne tik nepriklausomus ekspertus, bet ir, pavyzdžiui, ginčo nagrinėjimo:
- vietą;
- kalbą;
- taikytinus teisės aktus;
- arbitrų skaičių ir jų skyrimo tvarką.
Profesionalus komercinis arbitražas palieka daugiau erdvės individualiems sprendimams. Tiesa, su šia galimybe atsiranda ir daugiau atsakomybių. Viena jų – detaliai ir atsakingai suderinti arbitražinio susitarimo tekstą ir profesionaliai pravesti arbitražo procesą. Jei nusprendėte sudaryti arbitražinį susitarimą, peržiūrėkite, kad nebūtų jokių klaidinančių punktų. Kilus ginčui, arbitražinio susitarimo ir proceso nuostatas koreguoti jau bus sudėtinga.
Beje, teisininkai akcentuoja nepriklausomo eksperto pasirinkimo kriterijus. Vienas esminių – patirtis tarptautiniuose projektuose. Šie skiriasi nuo lokaliai vykstančių susitarimų, derybų bei komercinių ginčų.
2. Priimtinas lankstus požiūris ir savos taisyklės
Nuolat savarankiškai ieškote sprendimų į rūpimus klausimus, patinka inovatyvus, lankstesnis verslo procesų kelias? Tuomet, tikėtina, ir alternatyvus nesutarimų sprendimas pateisins jūsų lūkesčius. Galima sakyti, čia galite susikurti savas sąlygas, taisykles, procedūras, numatyti esminių procesinių dokumentų pateikimo terminus.
Kone didžiausias pliusas – galite pasirinkti patikimą, specifinėje industrijoje besispecializuojantį ekspertą. Ginčo besiimantis profesionalas arbitras supras jūsų unikalią situaciją, problemas, apskritai, verslo užkulisius. Prireikus, pats atvejo nagrinėjimas vyksta be ypatingų formalumų – šalys kartu su arbitrais susirenka prie vieno stalo ir dėsto savo argumentus.
3. Noras viską išspręsti operatyviai
Mėgstate aiškiai įvardinamus terminus ir greitus sprendimus? Šiuo klausimu arbitražas turi daugiau pranašumų. Ginčai teismuose neretai užsitęsia tiek dėl teismų krūvio, tiek dėl kažkurios pusės procesinio piktnaudžiavimo . Iš anksto sutartas ginčo sprendimo planas rodo – abi šalys kilusias problemas nori išspręsti išnaudodamos minimaliai laiko ir finansų.
Žinoma, viskas priklauso nuo ginčo sudėtingumo, aplinkybių. Vis dėlto vidutiniškai komerciniame arbitraže byla išnagrinėjama per 3-6 mėnesius. Čia galima išspręsti ginčą pagreitinta ar net supaprastinto arbitražo tvarka. Tokiais atvejais sprendimas bus aiškus per mažiau nei mėnesį, supaprastinto proceso metodu – per 10 dienų.
4. Pageidaujamas išankstinis pasiruošimas
Komercinio arbitražo išlyga priimtinesnė tiems, kurie mėgsta galimiems scenarijams pasiruošti iš anksto. Jei ginčo išvengti nepavyksta, aiškiai žinoma, kaip, kur ir kas tiksliai nagrinės bylą. Sudarydamos sutartį dėl arbitražo , abi šalys natūraliai daug detaliau pasigilina į galimus scenarijus. Atsiradus įtampai, kiekvienas verslo atstovas gali objektyviau įvertinti savo žingsnius ir tikėtinas pasekmes.
5. Pageidaujamas maksimalus konfidencialumo lygis
Arbitražas leidžia užtikrinti aukštą konfidencialumo lygį. Arbitrai viešai su visuomene nesidalina jokiomis detalėmis – aplinkybėmis, sprendimais. O štai teismo procesai ne vienoje šalyje yra vieši – žiniasklaida skelbia eigą, aptaria šalių poziciją, apžvelgia sprendimus. Norite maksimalaus konfidencialumo? Alternatyvus ginčų nagrinėjimo būdas leidžia spręsti pačioms šalims. Jei abi įmonės sutaria, kad procesas bus konfidencialus, jis toks ir išlieka.
Skaitote ir pritariamai linksite? Gali būti, kad laikas pasidomėti kitokiu, kiek laisvesniu komercinių ginčų sprendimo būdu. Nežinote nuo ko pradėti? Dairykitės pripažintų teisininkų, kurių įmonės bagaže – patirtis su įvairiomis arbitražo institucijomis ir taisyklėmis tarptautiniu mastu.