Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį, likus 10 dienų iki Baltijos šalių elektros tinklų sujungimo su kontinentinės Europos elektros tinklais, susitiko su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu.
Susitikime aptartas Lietuvos pasirengimas regiono energetinę nepriklausomybę įtvirtinsiančiai sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Vasario 8 d. Lietuva, Latvija ir Estija atjungs likusias jungtis su Rusija, Baltarusija ir Kaliningrado sritimi ir pradės bendrus Baltijos šalių energetikos sistemų izoliuoto darbo bandymus. O vasario 9 d. elektros energetikos sistema pradės veikti nuolatiniu sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais.
„Mūsų energetikos sistema šiandien yra kaip niekada atspari. Baltijos šalyse įgyvendinome daugiau nei 40 projektų, kurie buvo būtini sinchronizacijai ir sistemos stabilumui užtikrinti. Lietuva – vienintelė regiono šalis, atlikusi visą izoliuoto darbo bandymą. Taigi, esame pasirengę net ir juodžiausiam mūsų sistemos stabilumo scenarijui“, – kalbėjo Prezidentas.
Prezidentas akcentavo, kad privalome būti pasirengę ne tik konkrečiai dienai. „Energetikos sistema reikalauja nuolatinės priežiūros, tobulinimo ir atsparumo didinimo. Turime vertinti visas galimas rizikas ir pasiruošti jas atremti. Taip pat būtina įsivertinti poreikį plėsi valstybei svarbių objektų sąrašą, stiprinti jų apsaugą“, – sakė šalies vadovas.
Pasiruošimas sinchronizacijai vyksta trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje iš viso įrengiami 9 sinchroniniai kompensatoriai, rekonstruojamos Estijos elektros perdavimo linijos. Taip pat rekonstruojamos dvi tarpsisteminės Estijos–Latvijos jungtys ir tiesiama viena nauja. Latvijoje planuojama įrengti elektros energijos kaupimo sistemas. Lenkijoje, siekiant užtikrinti sklandų elektros perdavimą, vykdoma vidaus elektros tinklų plėtra.