Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto teisės fakulteto dekanas, anksčiau buvęs Konstitucinio Teismo pirmininku, pasakoja – kodėl įsigeidė prezidento pareigų. Su Laisvės partija jį sieja pasaulėžiūra.
Tomas Čyvas
– Kodėl norite būti prezidentu? Visada pabrėždavote savo išskirtinai teisinį požiūrį. Kodėl posūkis į politiką?
Vienas kitam netrukdo, o padeda. Jaučiu, kad atėjo laikas savo 30 metų profesinio teisinio ir valstybinio darbo patirtį pritaikyti prezidento pareigose. Dabartinis prezidentas nėra lygiai teisingas visiems, įžeistas asmenines ambicijas iškelia aukščiau viešo intereso, stokoja lyderystės ir nepriima laiku būtinų sprendimų, vadovaujasi XIX a. stereotipais. Neturime tokios prabangos prarasti dar penkerių metų tokioje grėsmingoje šalies saugumui situacijoje. Šiuolaikinės europinės valstybės prezidento institucija turi tapti tokia, kokia ir turėtų būti pagal Konstituciją – pagarbia kiekvienam, atsakinga ir ryžtinga, atvira.
Konstitucinio Teismo pirmininkas ir Prezidentas – kas didesnis tautai autoritetas?
Būtų nekorektiška lyginti savo paskirtimi ir įgaliojimais skirtingas pareigas. Tačiau žmonių pasitikėjimas ir autoritetas priklauso nuo to, kas atitinkamas pareigas užima ir ką tose pareigose pavyksta nuveikti.
Kodėl didelė dalis visuomenės, žiniasklaidos visada Jūsų asmennį siejo su konservatoriais ar bent dabartine valdžios koalicija?
Nežinau, kodėl kažkas mane siejo su konservatoriais ar valdžios koalicija. Derėtų klausti tų, kurie siejo. Kaip teisininkas esu objektyvus ir kritikuoju abejotinus Konstitucijos požiūriu veiksmus, kad ir kas juos atliktų – prezidentas ar vyriausybė.
Apie teisę ir ideologiją. Jei Europos Žmogaus Teisių Teismas ir/arba JAV Aukščiausiasis Teismas pakeis doktriną kokiu nors LGBTQ klausimu – Jūsų požiūris keisis?
Tokia hipotetinė situacija, kad EŽTT kažkaip radikaliai pakeistų doktriną LGBTQ bendruomenės teisių klausimu, yra mažai tikėtina. Jo jurisprudencija plėtojama nuosekliai stiprinant LGBTQ teisių apsaugą ir šalinant diskriminaciją. Lietuva kol kas nevykdo EŽTT išryškintos pareigos teisiškai pripažinti tos pačios lyties porų šeimos gyvenimą. Kartu nevykdo ir Konstitucijos, kuri išaiškinta atsižvelgiant ir į EŽTT praktiką. JAV Aukščiausiojo Teismo jurisprudencija turi mažesnę įtaką, nes tai nėra tarptautinis teismas ir jo sprendimų Lietuva neprivalo vykdyti pagal tarptautinę sutartį.
Kad Jūs už Ukrainą – aišku. Ką darysite žydų ir arabų reikale?
Jau esu pareiškęs nuomonę, kad Izraelis teisėtai įgyvendina savigynos teisę siekdamas sunaikinti HAMAS. Nematau pagrindo jos keisti. Teroristai negali būti palaikomi.
Kaip vertinate dabartinę politiką Kinijos ir Taivano klausimu?
Nuo tarptautinės teisės studijų laikų simpatizuoju Taivano liberaliai demokratijai. Tad santykių su juo plėtrą vertinu teigiamai. Tiesa, ji ne visad atrodo nuosekli, ir pastaruoju metu Lietuva gali atrodyti vėl besiblaškanti šiuo klausimu. Lygiai taip pat man neatrodė nuoseklu prieš 5-6 m. entuziastingai plėsti santykius su Kinijos Liaudies Respublika. Dabartinėje situacijoje būtina elgtis nuosekliai ir solidžiai – rasti protingą balansą tarp santykių su Taivanu plėtros ir pragmatiškų santykių su KLR poreikio, pasinaudojant ir narystės ES teikiamomis galimybėmis.
Kurį iš galimų pretendentų laikote stipriausia kliūtimi?
Visus kitus kol kas man žinomus pretendentus vienodai gerbiu.
Kodėl Jus taip pamėgo Laisvės partija? Esate jos reitingų gelbėtojas?
Su Laisvės partija natūraliai sutampa požiūriai daugeliu klausimų, ypač žmogaus teisių apsaugos ir pliuralistinės demokratijos stiprinimo srityje. Tačiau matau ir gerokai platesnę bendraminčių komandą, kuriai taip pat rūpi pagarba žmogui, atsakingas valdymas ir atvirumas visuomenei. Tai, kas daro prezidento instituciją teisingą visiems.