[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nekilnojamojo turto vystytojai plečia aukštos klasės biurų rinkos žemėlapį. Iki šiol A klasės biurus daugiausia statę sostinėje, vystytojai atsigręžė ir į Kauną. Panašu, kad įžvalgesni verslininkai neprašaus – rinkos analitikai mato atsigaunančią laikinosios sostinės nekilnojamojo turto rinką ir teigia, jog čia verslo įmonės jau nori įsikurti aukštesnės klasės biuruose.
Sąlygos plėtrai palankios
Nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ duomenimis, palyginti su ankstesniais metais Kauno biurų rinka atsigauna, o šį procesą įtakojo ir augantis nuomininkų poreikis, ir augančios bei naujai į rinką ateinančios kompanijos.
„Nekilnojamojo turto vystytojai jau patikėjo šio miesto rinkos galimybėmis ir ryžosi investuoti. Todėl Kaune prasideda aukštos klasės biurų pastatų miesto centre statybos. Investuoti nusiteikę ne tik patyrę rinkos žaidėjai, bet ir įmonės, neradusios Kauno mieste išsinuomoti sau tinkamų patalpų“, – teigė bendrovės „Newsec“ atstovė Kaune Jurgita Šilaikytė.
Anot ekspertės, šiuo metu Kauno biurų rinkoje nėra veikiančio aukštą biurų klasę atitinkančio pastato, kokių netrūksta Vilniuje. Todėl natūralu, kad šiame segmente Kaune konkurencija mažiausia ir vystyti aukštos klasės biurų pastatus yra labai paranku.
Pastebima, kad Kaune, kaip ir Vilniuje, įmonės siekia sukurti jaukią bei sveiką darbo aplinką savo darbuotojams ir padaryti sėkmingos įmonės įspūdį savo partneriams ir klientams.
„Dabar Kaune dauguma įmonių yra įsikūrusios biurams nepritaikytuose pastatuose, be biurams būtinos infrastruktūros. Dažnai nėra galimybės plėstis tame pačiame pastate ar net aukšte. Tai labai elementarūs kiekvienos įmonės poreikiai, todėl naujai vystomi projektai orientuojami, kad atitiktų tokius nuomininkų lūkesčius“, – situaciją analizavo „Newsec“ atstovė J. Šilaikytė.
Kaune šiuo metu atgimimas jaučiamas ne tik biurų segmente. Per pastaruosius dvejus metus rinkoje atsirado nemažai sandėlių ir prekybinės paskirties projektų, taip pat aktyviau vystomi ir gyvenamosios paskirties projektai.
„Vis gi vertinant biurų rinką, šių patalpų nuomos kaina pastaruoju metu palengva kilo į viršų. Tai įtakojo ir augantys statybos kaštai, ir aukštesni reikalavimai biuro patalpų įrengimui. Per ateinančius dvejus metus Kaune tikrai fiksuosime dar didesnį biurų nuomos kainos augimą, nes naujai vystomi projektai savo kokybe ir techniniais parametrais niekuo nenusileidžia Vilniaus A klasės naujai vystomiems biurų pastatams“, – sakė J. Šilaikytė.
Ploto daug, komforto – mažai
Anot nekilnojamojo turto ekspertų, šiuo metu naujų biurų pastatų projektų Kaune imasi įžvalgiausi. Tarp jų – ir nekilnojamojo turto vystymo kompanija „SIRIN Development“, jau pasirengusi pradėti išskirtinio A klasės biurų pastato statybas. Pastatas A klasei priskiriamas bus ne tik pagal lokacijos vietą, bet ir energinį efektyvumą, komfortą. Praeivių žvilgsnius trauks ir aukštos klasės architektūrinė išraiška.
Naują biurų pastatą, kurį statys kompanija „SIRIN“, laikinosios sostinės Jonavos gatvėje suprojektavęs architektas Gintautas Natkevičius nesistebi, kad šiuo metu Kaune suaktyvėjusi šios paskirties centrų plėtra.
„Esu matęs statistiką – Kaunas turi tikrai daug biurų patalpų ploto, bet tai yra žemos klasės biurai, įsprausti kažkur Laisvės alėjos prieigose, palėpėse ar įrengtos senuose ankštuose butuose, taigi nepritaikomi didesnėms įmonėms, „susipykę“ su energetiniais sprendimais. Atėjo laikas pasiūlyti kitokių patalpų. Žmonės nori gražiau sėdėti, mažiau mokėti, privažiuoti su automobiliu, ir visi tie poreikiai išjudino rinką“, – komentavo architektas.
Išvardino daug privalumų
- Natkevičius tiksliai įvardijo savo projektuoto biuro išskirtinumą: „Jonavos gatvė – ne centras, bet ji labai patogiai pasiekiama – lengvai, be spūsčių įvažiuojama ir išvažiuojama. Ir ta vieta yra visiškai šalia senamiesčio, jis be problemų pasiekiamas pėsčiomis, sugalvojus, kad pavalgyti norisi būtent ten“.
Darbuotojai pro langus irgi matys senamiestį, taip pat – Neries ir Nemuno santaką, Vilijampolę ir Šilainių šlaitus.
Potencialūs biurų pastato naudotojai turėtų įvertinti vietų automobiliams gausą. Vietos jiems statyti suplanuotos ne tik po pakeltu pastato pirmuoju aukštu , bet ir gretimoje taip pat G. Natkevičiaus biuro projektuoto prekybos centro „Prisma“ aikštelėje.
„Aikštele galima sėkmingai dalytis dėl to, kad prekybos centrai dirba kitu režimu nei biurai: srautai čia išauga kaip tik tada, kai biuruose darbas baigiamas. Savaitgaliais, kai prekybos centrai sulaukia daugiau pirkėjų, biurai išvis nedirba. Išeina, man atrodo, graži simbiozė“, – sakė G. Natkevičius.
Erdviame sklype architektui neprireikė piešti dangų siekiančio pastato. Virš automobilių aikštelės iškils tik keturių aukštų statinys. Siekiant, kad pastatas neatrodytų masyvus, o biurai turėtų kuo daugiau natūralios šviesos, vientisas jo tūris sudalytas savotiškais „įspaudimais“. Žvelgiant iš šono atrodo, kad tai galerijomis sujungti keturi korpusai. Pastatas suprojektuotas rūpinantis, kad nuomininkams būtų galima pasiūlyti ir ekonomišką 200 kv. metrų, ir keliskart didesnį plotą.
Girtis inžineriniais sprendimais moderniuose verslo pastatuose, G. Natkevičiaus nuomone, nerimta. „Tai tas pat, kaip girtis, kad turi dvi akis ir nosį. Efektyvus šildymas, vėsinimas, kokybiškas apšvietimas, – tai pagal nutylėjimą privalomi dalykai. Ir kaip tik todėl nauji biurai gali konkuruoti su senaisiais, įrengtais gal dar smetoniniuose pastatuose“, – sakė į A klasę ir pagal verslo, ir pagal energinio naudingumo standartus pretenduojančio pastato architektas.
Projektą įgyvendinanti įmonė „SIRIN Development“ yra pirmoji, kuri Kaune projektuoja biurų pastatą pagal BREEAM standartą, ir neabejojama, kad verslo centras „River Hall“ gaus tarptautinį BREEAM sertifikatą.
Konkuruos ne plotu, o kokybe
„Žinome, kad nekilnojamojo turto plėtotojai kitais metais Kauno rinkai pasiūlys ne vieną naują biurų projektą. Didėjant konkurencijai, norime išsiskirti kokybe, kuri bus neginčijama. Taip pat manome, kad su aplinkosauga susijęs BREEAM sertifikatas leis pritraukti stambesnes užsienio kapitalo įmones, kurios taps nuomininkais. Potencialiems investuotojams ne visada yra suprantami Lietuvos statybų reglamento reikalavimai, todėl tokio sertifikato turėjimas bus stiprus argumentas, kodėl verta rinktis būtent „River Hall“, – neabejoja „SIRIN Development“ direktorius Laurynas Kuzavas.
Anot jo, BREEAM sertifikatas šiandien jau yra būtinybė, o ne rinkodaros triukas. Biurų nuomininkams svarbi jau ne tik pastato vieta ar išvaizda. Darbdaviai vis daugiau dėmesio kreipia į savo darbuotojų darbo aplinkos kokybę, mikroklimatą, tinkamas sąlygas. Biuro įkūrimas tokiame pastate bus priemonė pritraukti ir išlaikyti darbuotojus.
Kuzavas įsitikinęs, kad nuomininkai, įsikūrę energetiškai tvariame pastate, skirs kur kas mažesnes sumas tokioms patalpoms išlaikyti.
„kol dauguma plėtotojų lenktyniauja, kuris pirmas Kaune pastatys daugiau kvadratinių metrų turintį verslo centrą, mes įsitikę, kad greitai pranašumą suteiks tik kokybė“, – tvirtina L. Kuzavas.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”3135,3136,3137,3138,3132″][/vc_column][/vc_row]