Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Šiaulių meras kovoja su sovietiniais lavonais. Turi sąjungininkų

  • 2024-02-08
  • Tomas Čyvas
  • Istorija, Lietuva, Redakcija
Tomas Čyvas

Kur, kaip kada baigti gyvenimo išbandymų kelią? Bus kaip bus. Detales žino nebent Dievas arba šėtonas. Lietuvoje kariavo ir sovietų, ir nacių, ir dar daugel kieno okupacinių pajėgų atstovai. Ką lengviau gaudyti – mirusius ar gyvus? Ir kokie tikrieji interesai?

***

Baigta Šiaulių miesto gyventojų apklausa, kurios metu šiauliečiai galėjo pareikšti savo nuomonę dėl sovietinių karių kapų iškėlimo iš Šiaulių miesto centro. Apklausoje dalyvavo per pusantro tūkstančio gyventojų, didžioji dalis jų pasisakė už iškėlimą. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kreipiasi į Seimo narius, kad būtų kuo greičiau parengtos tam reikalingos teisės aktų pataisos.

Apie tai praneša pati Šiaulių merija. Nutarta ir gal bus padaryta.

„Nuo 2023 m. lapkričio 6 d. iki 2024 m. vasario 6 d. Šiaulių miesto savivaldybė vykdė gyventojų apklausą dėl Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikų, esančių Šv. Apaštalų Petro ir Povilo katedros prieigose, perkėlimo į Šiaulių miesto savivaldybei priklausančias kapines. Suskaičiavus apklausos rezultatus paaiškėjo, kad savo nuomonę pareiškė 1538 šiauliečiai. Net 81,79 procentai balsavusiųjų norėtų perkelti karių palaikus į tikras kapines.

Akivaizdu, kad noras iškeldinti palaukus yra, deja, galimybių – kol kas ne. Kultūros ministerija Šiaulių miesto savivaldybei pateikė atsakymą, patvirtinantį, kad dabartinis teisinis reglamentavimas kategoriškai draudžia iškelti karių kapus ar kapines, registruotas Kultūros vertybių registre, be to, valstybė tam tikslui negali skirti valstybės biudžeto finansavimo.

Seimo laikinosios Šiaulių krašto bičiulių grupės pirmininkas, Seimo narys Domas Griškevičius taip pat aktyviai palaiko idėją iškelti Sovietų Sąjungos karių palaikus iš Šiaulių miesto centrinės aikštės, todėl Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prašo sutelkti jėgas ir, koreguojant teisės aktus, išspręsti šį klausimą kaip įmanoma greičiau. Seimo nariui perduoti įstatymų pakeitimo projektai (žr. prisegtą dokumentą), kuriuos priėmus turėtų prasidėti grandininė poįstatyminių teisės aktų, reglamentuojančių karių palaikų perkėlimą, pakeitimo reakcija.

Teikiamų įstatymų pakeitimo projektų aiškinamajame rašte nurodoma, kad 1949 m. rugpjūčio 12 d. Ženevos konvencijų Papildomo protokolo dėl tarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos (I protokolas) nustato, kad asmenų, nesančių šalies, kurioje jie mirė dėl karo veiksmų, piliečiais, palaikai gali būti ekshumuojami tik esant ypatingai visuomeninei būtinybei.

Reikalingumas pašalinti objektus, įrengtus propaguoti totalitarinį, autoritarinį režimą ir jų ideologijas, gali atitikti ypatingos visuomeninės būtinybės kriterijų, tačiau toks ypatingos visuomeninės būtinybės apibrėžimas nėra įtvirtintas įstatyme. Taip pat nėra nustatyta, kad visuomeninis objektas – kapinės, gali būti totalitarinį, autoritarinį režimą ir jų ideologijas propaguojantis objektas.

Įstatymo projektais siūloma suderinti Žmonių paikų laidojimo įstatymo nuostatas su Draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymu. Pagal pastarąjį įstatymą, šiuo metu gali būti vertinami tik viešieji objektai įrengti kapinių arba kitų laidojimo vietų teritorijoje. Tačiau klausimas, ar karių kapinės (kompleksiškai) yra totalitarinį režimą propaguojantis objektas, nėra sprendžiamas.

Priėmus pakeitimus būtų galima vertinti ir kapines, kaip totalitarinio režimo ir jo ideologiją propaguojantį objektą. O pripažinus tokiomis, būtų galima jas panaikinti, nepaisant to, kad kapines įtrauktos į Kultūros vertybių registrą. Siūloma nespręsti nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos klausimų, kadangi perkėlus karių palaikus, lemiančius kultūros paveldo objekto reikšmingumą, į kitą vietą – tikras kapines, karių kapai neprarastų kultūrinės vertės bei visuomeninės reikšmės ir išliktų Kultūros vertybių registre, pasikeistų tik kultūros vertybės vieta.”

***

Man įdomu, kuo viskas viskas baigsis, nes panašias istorijas stebiu, kaupiu analizuoju. Man įdomu – kas bus paskui. Kitados sakiau, kad kairuoliškoji šušara po Linkolno, generolo Li,  ims pulti Čerčilio biustus? Atspėjau. Beje, šios ideogemos adeptas Arkadijus Vinokuras, turbūt kartu pažiūrų pusbroliu Stanislovu Tomu žadėjo po generolo Vėtros ir Kazio Škirpos imti bei prie Kudirkos, Braždžionio prisikasti. Tai vieša. Apie Landsbergio-Žemkalnio, kuris irgi su kai kuo kolaboravo, jei ir kalbama, tai patyliukais – netelpa į standartinę Prokrusto lovą.

Primintina, kad neonacių Lietuvoje paieškos yra tiesiog Rusijoje pagamintas naratyvas, – pasakojimas lietuviškai, yra patogus Kremliui, kaip ir  bergždžia idėjinė (o gal piniginė) kova su lavonais.

Tai jūs ten Šiauliuose kaskite. Gerų lopatų (kastuvų) reikės. Ir greitai išverčiamos kepuraitės – čia rudieji, čia raudonieji – bile meru ar kokiu rektoriumi būti. Net iš Vilniaus matosi kai norisi. Na ir sveikaton sau.

Tokios jau realijos – lengva bijoti lavonų, nes jie, blogiausiu atveju, smirda. Gal apie gyvus pagalvokime priešus. kurie, jei neduok Dieve, perlips ukrainiečių lavonus ir ateis? Gal ten į tai derėtų koncentruotis ir nukreipti energiją?

O jei norite gyvųjų vidaus priešų (su kuriuo nors iš okupantų kolaboravusių) atžalų… Na, tada pradėkime valymą. Seimo pirmininkė, Parlamento Ateities komiteto pirmininkas, estrados žvaigždukas…. oi, vienos labai nepriklausomos televizijos pažiba. Vardyk nevardįjęs. Jokių Šiaulių merų drąsos nepakaks apie tai kalbėti. O va kapus draskyti ir finansavimo tam prašyti, apklausas užsakinėti – jėga. Ypač tada, kai gyvas priešas arčiau ir dronų reikia labiau nei kapinėms kastuvų.

Ką vietoje kapinių ten jau sugalvota pastatyti? Nejaugi stadioną, kosmodromą arba dar vieną stiklainių parką? Tik bėda… Avulis dabar Benkunsku užsiėmęs. Teks Šiaulių merui palaukti. Avulis atvyks vėliau, kaip tikrų tikriausia pelningų kapinių gražuolė.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Kauno bažnyčios ir vienuolyno likimas

Liepos 10-osios horoskopas: strateginiai sprendimai darbe ir netikėtos išlaidos

Antrankiai

Septyni veikėjai siautėja ir iš kalėjimų?

„Sutartinių atgarsiai” atidarymas. Fotoreportažas

Lenkija ir Ukraina bendrai dirbs su „Patriot“

Teismas Baltarusijon galimai išvykusio Celofano suimti nepanoro

Kaip išsaugoti svogūnų derlių iki pavasario: patarimai, kuriuos verta žinoti

Naujas 60 mln. eurų vertės logistikos centras Elektrėnuose

Birštone karšto oro balionų čempionate – lietuvio Roko Kostiuškevičiaus triumfas

Bėgimas į Birštono apžvalgos bokštą

Net 24 aukos – Kauno teisme sukčių byla

Kviečiame susipažinti su Tvarios Kauno miesto plėtros 2024-2029 metų strategijos pakeitimo projektu

Jaunieji šauliai Jadagoniuose ugdo ištvermę ir pilietiškumą

Klasikiniai lenkiški maltinukai su šviežiomis bulvytėmis ir agurkų salotomis

Miunchene – sidabru sužibęs T. Juška ir naujas Lietuvos rekordas

Lietuvaitės Europos čempionato letvirtfinalyje (video)

Vasaros likučius Kaune nuplaus „Audra“

Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Kaišiadorių rajonas mero neturi

Liepos 9-osios horoskopas: ambicingi finansiniai planai ir paslėptų išlaidų pavojus

„Kauno akcentų“ galerijoje – dingusios architektūros simbolis

Buvęs teisėjas: kad esu sekamas pareigūnai sakė patys

Netikėti svečiai kauniečių kiemuose: 4 dalykai, kurie tyliai vilioja gyvates

Laikas keltis nuo sofos: ekspertai pataria, kaip skatinti fizinį aktyvumą

Saugaus elgesio prie vandens telkinių ir vandenyje rekomendacijos

„Via Lietuva“ pradeda magistralinio kelio Šiauliai–Palanga ruožo tarp Kretingos ir Vydmantų remontą

Valstybės dieną Rėkyvoje – įkvepiančios istorijos, kūryba ir bendrystė

Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose – Mažeikių dekanato diena

Kviečiame balsuoti už gyventojų pateiktas iniciatyvas

Tautiška giesmė – pamatyk garsą! (video)

Greita ir aromatinga Gong Bao vištiena

Alergija nebėra tik sezoninis nepatogumas

Liepos 11-ąją Kulautuvoje sugrįžta „Akacijų alėja“

LTOK smerkia IOC sprendimą panaikinti Rusijos olimpinio komiteto suspendavimą

Druskininkų meras Malinauskas ir teisėjai nuosprendį išgirs rudenį

Apklausa: reitinguose pirmauja konservatoriai

Valstybės dieną – pagarba Kauno rajoną kuriantiems žmonėms

Seimas keičia rinkimų tvarką

Lietuvos kariuomenėje tarnyba pradėjo 400 jaunuolių

Kaune jaunieji talentai mokėsi atremti kibernetines grėsmes

Seime įsteigta Vyresnio amžiaus žmonių reikalų komisija

„Reuters“: Omsko naftos perdirbimo gamykla sustabdė veiklą

Liepos 8-osios horoskopas: kam kelionių planai atneš svarbių pamokų?

JAV kariuomenė: po išpuolių prieš tanklaivius Hormuzo sąsiauryje Iranui suduoti nauji smūgiai

Žiniasklaida: Lietuva EŽTT pralaimėjo dar vieną bylą

Lietuvoje bus branduolinis ginklas?

Kaip išsirinkti tinkamus žygio batus

Turizmo prekės vasarai: ką verta turėti, kad stovyklavimas būtų patogus?

Kauno klinikose suvaldytas vėžys

Kinijoje už 325 mln. dolerių kyšius – mirties bausmė

Pamirškite šveitimą: paprastas būdas, kaip gartraukio filtrą išvalyti per 15 minučių

Kai kurios Žvalgybos įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai

Braška Kaišiadorių rajono mero kėdė ar korupcinės schemos?

Katelynas mano, kad Lietuvai reikėtų išskirtinai už kibernetinę saugą atsakingos institucijos

Rutte turi žinią NATO narėms: pripažinkite, Trumpas buvo teisus

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 7-12 d.

Kreminis graikiškas jogurtas su medumi ir vasaros uogomis

Krašto keliuose įsibėgėja „dešiniojo rato“ programa

Žinok, atpažink, pranešk: modernios prekybos žmonėmis grėsmės

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Liepos 7-osios horoskopas: kūrybiški sprendimai namuose ir netikėtos pažintys

Ekspertai įspėja: kaip atpažinti pavojingus žaislus ir apsaugoti vaikus?

Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo projektams – lėšos

Prezidentas patvirtino naujosios Vyriausybės sudėtį

Nausėdos prašoma vetuoti dezinformaciją draudžiančias Rinkimų kodekso pataisas

Kačerginės žiede lenktynių metu žuvo žiūrovas

Suvalkijos pavadinimo keitimas kelia linksmas diskusijas

Krašto keliuose įsibėgėja „dešiniojo rato“ programa

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

KTU ir Lietuvos kariuomenė bendradarbiauja

Nausėda dalina apdovanojimus

Krašto keliuose įsibėgėja „dešiniojo rato“ programa

Dar vienas Lietuvos plaukimo rekordas

Olekas

Olekas siūlo keisti slapto balsavimo tvarką

Lietuvoje ir pasaulyje bus giedama Tautiška giesmė

Liepos 6-osios horoskopas: intuicija ves į asmeninį proveržį

Tragiškas vakaras Lietuvos krepšiniui (video)

Sostinėje susibūrė tūkstančiai jaunųjų šokėjų

Birštone karšto oro balionų čempionate – lietuvio Roko Kostiuškevičiaus triumfas

Kaune pavogtas 18 tūkst. eurų vertės automobilis

Palankiau atsivežti automobilius iš JAV

Lenkijoje ginčai dėl „Patriot“ oro gynybos raketų pristatymo į Ukrainą

„Deimantinės lygos“ etape įspūdingi lietuvių pasirodymai

Dėl Ruginienės patarėjo Vinokuro brolio – ikiteisminis tyrimas

Atsidaro restoranas „Paukščių takas“

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus gimtadienis

Kaip švęsime Valstybės įkūrimo dieną

Pergalingas startas Europos merginų čempionate (video)

Palemono geležinkelio stotyje gesintas smilkstantis krovinys

„Aš romus ir nuolankios širdies“ (Mt 11, 27) XIV eilinis sekmadienis

Tomas Dirgėla – vaikų literatūros autoriaus nuotykiai

Liepos 5-osios horoskopas: karjeros matomumas keičia finansinius planus

Kaišiadoriečio atviras laiškas teisėsaugai, politikams, žiniasklaidai

Anušauskas: galimos Rusijos provokacijos Lenkijos teritorijoje

Vilniaus TV bokšte iškelta rekordinė Amerikos vėliava

JAV minint 250-ąjį gimtadienį, Trumpas teigia, kad amerikietiškoji tapatybė patiria naują puolimą

Girta BMW vairuotoja užmušė du jaunuolius?

Saulutės galerijoje atidaryta karpinių ir lino raižinių paroda. Fotoreportažas

Dėl viešojo transporto eismo liepos 5-6 dienomis

Liepos 4-osios horoskopas: svajotojo diena, kai santykiuose priimami svarbūs sprendimai

Vaistinių akcijų leidinys: kodėl apsipirkimas internetu dažnai laimi prieš fizines vietas?

Prašoma vetuoti bolševikines sveikatos draudimo naujoves

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

2026-07-10

Kauno bažnyčios ir vienuolyno likimas

2026-07-10

Liepos 10-osios horoskopas: strateginiai sprendimai darbe ir netikėtos išlaidos

2026-07-10
Antrankiai

Septyni veikėjai siautėja ir iš kalėjimų?

2026-07-10

„Sutartinių atgarsiai” atidarymas. Fotoreportažas

2026-07-09

Lenkija ir Ukraina bendrai dirbs su „Patriot“

2026-07-09

Teismas Baltarusijon galimai išvykusio Celofano suimti nepanoro

2026-07-09

Kaip išsaugoti svogūnų derlių iki pavasario: patarimai, kuriuos verta žinoti

2026-07-09

Naujas 60 mln. eurų vertės logistikos centras Elektrėnuose

2026-07-09

Birštone karšto oro balionų čempionate – lietuvio Roko Kostiuškevičiaus triumfas

2026-07-09

Bėgimas į Birštono apžvalgos bokštą

2026-07-09

Net 24 aukos – Kauno teisme sukčių byla

2026-07-09

Kviečiame susipažinti su Tvarios Kauno miesto plėtros 2024-2029 metų strategijos pakeitimo projektu

2026-07-09

Jaunieji šauliai Jadagoniuose ugdo ištvermę ir pilietiškumą

2026-07-09

Klasikiniai lenkiški maltinukai su šviežiomis bulvytėmis ir agurkų salotomis

2026-07-09

Miunchene – sidabru sužibęs T. Juška ir naujas Lietuvos rekordas

2026-07-09

Lietuvaitės Europos čempionato letvirtfinalyje (video)

2026-07-09

Vasaros likučius Kaune nuplaus „Audra“

2026-07-09
Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Kaišiadorių rajonas mero neturi

2026-07-09

Liepos 9-osios horoskopas: ambicingi finansiniai planai ir paslėptų išlaidų pavojus

2026-07-09

„Kauno akcentų“ galerijoje – dingusios architektūros simbolis

2026-07-08

Buvęs teisėjas: kad esu sekamas pareigūnai sakė patys

2026-07-08

Netikėti svečiai kauniečių kiemuose: 4 dalykai, kurie tyliai vilioja gyvates

2026-07-08

Laikas keltis nuo sofos: ekspertai pataria, kaip skatinti fizinį aktyvumą

2026-07-08

Saugaus elgesio prie vandens telkinių ir vandenyje rekomendacijos

2026-07-08

„Via Lietuva“ pradeda magistralinio kelio Šiauliai–Palanga ruožo tarp Kretingos ir Vydmantų remontą

2026-07-08

Valstybės dieną Rėkyvoje – įkvepiančios istorijos, kūryba ir bendrystė

2026-07-08

Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose – Mažeikių dekanato diena

2026-07-08

Kviečiame balsuoti už gyventojų pateiktas iniciatyvas

2026-07-08

Tautiška giesmė – pamatyk garsą! (video)

2026-07-08

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos