Savarankiškas visuomeninis transliuotojas yra sveikos šalies demokratijos termometras. Todėl būtina stiprinti laisvą žodį aktyviai remiant priimto Europos žiniasklaidos laisvės akto (EMFA) integravimą į nacionalinės teisės dokumentus. Tokią poziciją išsakė kultūros ministras Šarūnas Birutis, šiandien susitikęs su Europos transliuotojų sąjungos (The European Broadcasting Union, EBU) generalinio direktoriaus pavaduotoju Jeanu Philipu De Tenderiu ir LRT generaline direktore Monika Garbačiauskaite-Budriene.
„Džiaugiamės, jog Europos Komisijos Teisinės valstybės ataskaitoje teigiama, kad mūsų visuomeninis transliuotojas (LRT) ir toliau veikia savarankiškai. Iš ataskaitos matyti, kad padėtis nėra vienoda visose Europos Sąjungos (ES) šalyse, o tai rodo žiniasklaidos laisvei reikšmingo dokumento svarbą“, – sako ministras Š. Birutis.
Susitikime ministras taip pat pabrėžė, kad savo poziciją Lietuva išreiškė prisijungdama prie bylos Europos Teisingumo Teisme, nes nepritaria Vengrijos bandymui panaikinti EMFA.
Tuo metu J. P. De Tenderis teigė, kad kultūra ir laisva žiniasklaida yra tautos identiteto dalis. Todėl labai svarbu, kiek nacionalinės vyriausybės į tai investuoja stiprindamos visuomeninius transliuotojus, kurie atlieka itin svarbią misiją visuomenėje.
Visos ES kontekste Lietuva pasižymi kaip viena aktyviausių EMFA priėmimo rėmėjų. Nors dalis dokumente įtvirtintų aspektų jau yra reguliuojami Lietuvos nacionalinėje teisėje, tikimasi, kad šio akto įgyvendinimas Lietuvoje padės labiau stiprinti žiniasklaidos ir žurnalistų apsaugą, efektyvins Lietuvos ir kitų ES šalių reguliuotojų bendradarbiavimą, užtikrins geresnes galimybes Lietuvos žiniasklaidos organizacijoms ir žurnalistams veikti kitose ES šalyse.
Šiuo tikslu buvo sudaryta darbo grupė, kuri svarsto EMFA siekdama maksimaliai suderinti reglamento nuostatas su nacionalinėmis teisės normomis. Jų integravimas į nacionalinę teisę turėtų būti baigtas iki šių metų rugpjūčio.