„Kovo 9 d. paaiškėjus informacijai, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuriame Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas įtariamas kyšininkavimu, opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ Kauno miesto savivaldybės taryboje ragino Kauno miesto savivaldybės merą Visvaldą Matijošaitį nedelsiant imtis visų teisinių veiksmų ir nušalinti administracijos direktorių Vilių Šiliauską, vienintelį savivaldybės asignavimų valdytoją, iš užimamų pareigų,“ – sakoma frakcijos pranešime.
Visais kitais „karštais“ klausimais valdančiųjų ir opozicijos nuomonės išsiskyrė.
Dėl pavedimo atlikti Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijas
Opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ nepritarė sprendimo projektui pavedimo atlikti Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijas Tadui Metelioniui. Dėl T. Metelionio kompetencijų abejonių neturime, tačiau Kauno miesto administracijos direktoriaus V. Šiliausko skandalas esą sumenkinęs savivaldybės reputaciją, o STT pažyma, kurios iki šiol nėra, atsakytų dėl kandidato tinkamumo eiti pareigas.
Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento pakeitimo
Posėdyje buvo svarstomas sprendimo projektas ,,Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos 2021 m. vasario 2 d. sprendimo Nr. T-2 „Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ pakeitimo“. Sprendimo buvo siūloma pakeisti Reglamento 108 ir 109 punktus: Tarybos nariui klausimams pateikti vietoj 30 sekundžių siūloma skirti 40 sekundžių ir kalbėti diskusijoje vietoj 1 minutės siūloma skirti 80 sekundžių“.
Kauno miesto savivaldybės tarybos opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, susipažinusi su minėtu sprendimo projektu pažymi, kad Kauno miesto vadovai sąmoningai, tikslingai rodo nepagarbą ne tik Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutarimui dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostatų prieštaravimo Vietos savivaldos įstatymo 24 straipsnio 2 punktui ir visai opozicijai, bet ir žodžio laisvei.
Kovo 3 d. opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vygantas Gudėnas kreipėsi į Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį ragindamas atsižvelgti į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį ir nedelsiant organizuoti Kauno miesto savivaldybės Tarybos veiklos reglamento ir procedūrų komisijos posėdį. Į posėdį prašė pakviesti visų opozicijoje esančių frakcijų atstovus. Tuomet V. Gudėnas pažymėjo, jog būtina keisti Tarybos veiklos reglamentą, kad jo nuostatos neprieštarautų įstatymams, o laikas, skirtas tarybos narių klausimams pateikti ir kalbėti diskusijoje būtų nustatytas vadovaujantis teisingumo ir protingumo kriterijais bei nesudarytų nepagrįstų procedūrinių kliūčių tarybos nario pareigoms atlikti.
Anot V. Gudėno jau 2015 m. pakeistus Tarybos veiklos reglamentą ir apribojus klausimams ir pasisakymams numatytą laiką, buvo įtvirtintos nepagrįstos procedūrinės kliūtys Tarybos nariui pasinaudoti teise dalyvauti diskusijose Tarybos posėdyje svarstomais klausimais, žodžiu pateikti pastabas dėl Tarybos sprendimų projektų, Tarybos posėdžio metu klausti pranešėjus. Šie apribojimai sudarė prielaidas autokratiniam valdymui plėtotis Kauno mieste.
Opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pasiūlė klausimams pateikti skirti 1 minutę. Svarstomu klausimu Tarybos narys klausimą gali užduoti du kartus. Registruotis diskusijai skirti 2 minutes. Kalbėti diskusijoje Tarybos nariui skirti 2 minutes. Diskusijoje svarstomu klausimu Tarybos narys gali kalbėti du kartus. Tačiau į šiuos siūlymus valdantieji neatsižvelgė.
„Primename, kad Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmai 2021 m. gegužės 18 d. sprendimu pareiškėjo Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse pareiškimą tenkino. Teismas pripažino, kad V. Matijošaičio vadovaujamos savivaldybės Tarybos veiklos reglamento 108 punkto nuostata „Klausimams pateikti skiriama ne daugiau kaip 30 sekundžių“ ir 109 punkto nuostata „Kalbėti diskusijoje Tarybos nariui skiriama 1 minutė“ prieštarauja Vietos savivaldos įstatymo 24 straipsnio 2 punktui. Kauno miesto savivaldybė šį sprendimą apskundė, tikėdamasi palankaus sprendimo aukštesnės instancijos teisme. Bet Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinę bylą, jau šių metų kovo 2-ąją nutarė Kauno miesto savivaldybės tarybos apeliacinį skundą atmesti. Nutartis neskundžiama,“ – portalui kaunieciams.lt akcentavo gžfrakcijos pirmininkė Edita Gudišauskienė.
Dėl pavedimo Kauno miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai
Atsižvelgiant į tai, kad Kauną sudrebino milžiniškas Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko kyšininkavimo skandalas, opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pasiūlė į Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti papildomą klausimą ,,Dėl pavedimo Kauno miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai“.
Buvo siūloma: ,,pavesti Kauno miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti nuo 2015 metų Kauno miesto savivaldybės sudarytų su UAB ,,Autokausta“ statybų ir susijusių darbų rangos sutarčių nepriklausomą auditą. Išnagrinėti statybos ir su ja susijusių darbų eigą, atliktų darbų įforminimą, atsiradusių papildomų į pagrindinę sutartį neįtrauktų darbų teisėtumą, atliktų darbų kokybę ir finansavimo klausimus. Atlikti visų viešųjų pirkimų, kuriuose dalyvavo UAB Autokausta, pirkimo dokumentų nepriklausomą auditą. Nuo 2015 metų atlikti Kauno miesto savivaldybės turto valdymo nepriklausomą auditą“.
Tačiau Kauno valdantieji opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ siūlymui nepritarė. „Susiaurino nepriklausomo audito apimtį ir nusprendė ,,pavesti Kauno miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti Kauno miesto savivaldybės administracijos veiklos sudarant su UAB „Autokausta“ sutartis, kurias 2019–2022 metais pasirašė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius V. Šiliauskas, auditą“. Tokiu būdu nebus atliktas pilnos apimties nepriklausomas auditas dėl skandalingų sutarčių su UAB Autokausta. Nežinosime visos informacijos apie savivaldybės turto valdymą, ypač po to, kuomet Specialiųjų tyrimų tarnyba praėjusią savaitę informavo, kad areštuoti 170 Viliaus Šiliausko nekilnojamojo turto objektų.
Kauno valdantieji neatsižvelgė į opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ siūlymus išplėsti Antikorupcijos komisijos sudėtį iki 7 narių ir į komisijos sudėtį įtraukti Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narę Edita Gudišauskienę, o į Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavimus deleguoti Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narę Rasą Šnapštienę,“ – piktinamasi frakcijos pranešime.
Opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ nepritarė sprendimo projektui Lampėdžių kempingo valdymą perduoti biudžetinei įstaigai „Parkavimas Kaune“.
„Manome, kad šis objektas turi būti ir toliau valdomas viešosios ir privačios partnerystės būdu. Kadangi baigėsi 10 metų sutartis su kempingo operatoriumi, turėjo būti skelbiamas viešas konkursas kempingo operatoriui parinkti. Tačiau valdantieji nusprendė kitaip. Po tokio sprendimo kyla rimtų abejonių ir klausimų. Sąžiningas verslas negali konkuruoti ir pasiūlyti geriausias kempingo operavimo sąlygas. Pastaruoju metu labai daug funkcijų perduodama biudžetinei įstaigai „Parkavimas Kaune“.
Ši įstaiga administruoja ne tik vietinę rinkliavą už parkavimą Kauno mieste, bet ir renka vietinę rinkliavą Stoties turguje, nuo šiol administruos pontoninę prieplauką Kauno marių įlankoje ir valdys Lampėdžių kempingą. Susidaro įspūdis, kad kaip ir įmonei ,,Autokausta“ per viešuosius pirkimus perduoti dauguma mieste vykdomų statybų ir susijusių rangos darbų, taip ir į vienas rankas biudžetinei įstaigai „Parkavimas Kaune“ sutelkiama vis daugiau paslaugų,“ – nurodo frakcija.