Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį dalyvavo neformaliame Europos vadovų susitikime Briuselyje. Pagrindinė susitikimo tema – Europos Sąjungos {ES} saugumo ir gynybos stiprinimas. Susitikime taip pat aptartas tolesnis ES bendradarbiavimo su NATO ir Jungtine Karalyste plėtojimas.
Kreipdamasis į Europos valstybių lyderius Prezidentas pabrėžė, kad stipresnė Europos gynyba šiandien – ne prabanga, o egzistencinė būtinybė.
Šalies vadovas ragino ES valstybes nares ryžtingai didinti gynybos finansavimą, skiriant bent 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), primindamas, kad Lietuva šiemet skyrė 4 proc. BVP ir iki 2030 m. siekia padidinti šį rodiklį iki 6 proc. BVP. Prezidentas akcentavo, jog būtina rasti papildomų išteklių gynybai ir dabartinėje ES daugiametėje finansinėje programoje (DFP), o kitoje (2028–2034 m.) DFP gynybą paversti pagrindiniu prioritetu.
Lietuvos valstybės vadovas susitikime teigė, kad ES sienos su Rusija ir Baltarusija stiprinimas, investicijos į karinį mobilumą, apskaičiuotas gynybos pramonės pajėgumų paskirstymas yra itin svarbūs veiksniai siekiant užtikrinti visos ES saugumą. Tai turėtų atsispindėti ir šiuo metu Europos Komisijos rengiamoje Baltojoje knygoje ES saugumo ir gynybos tema.
Kalbėdamas apie paramą Ukrainai, Prezidentas ragino numatyti konkrečias ilgalaikės karinės paramos priemones ir integruoti Ukrainos gynybos pramonę į ES gynybos technologinę ir pramoninę bazę.
Pabrėždamas glaudesnio ES bendradarbiavimo su NATO ir Jungtine Karalyste (JK) svarbą, Prezidentas pažymėjo, kad ES partnerystė su NATO padėtų efektyviau paskirstyti išteklius, sustiprinti gynybos pramonę ir užtikrinti karinį mobilumą bei kritinės infrastruktūros apsaugą, o šiuo metu svarstoma ES ir JK saugumo ir gynybos partnerystė yra ne tik naudinga, bet būtina.
Šis neformalus ES vadovų susitikimas skirtas pasirengti tolesniems sprendimams dėl Europos gynybos, kurie bus priimami eiliniame Europos Vadovų Tarybos susitikime, numatytame šių metų birželio mėnesį, taip pat suteikti gaires Europos Komisijai rengiant Baltąją knygą dėl Europos gynybos ateities.