Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Vasario 16-osios akto galėjo ieškoti tik kaunietis

  • 2017-04-03
  • Kaunieciams.lt
  • Miestas, Žmonių istorijos

Tame, kad Vasario 16-osios aktą, liudijusį nacionalinės Lietuvos valstybės gimimą, atrado vienos žymiausių „smetoniškos Lietuvos“ šeimų atstovas, yra didis istorinis teisingumas bei kartu paaiškinimas, kodėl kai kam šių dokumentų visiškai nereikėjo.

Ne visa Lietuva džiūgavo dėl profesoriaus Liudo Mažylio atradimo Vokietijos diplomatinės tarnybos archyve. Nedidelė, bet įtakinga dalis viešuomenės veikėjų, laikusių save naujosios lietuviškos tapatybės formuotojais, iš pasiutimo ir nevilties griežė dantimis ir tryško pagieža.

Tauta šventė, istorikai ignoravo Berlyno archyve aptikti Vasario 16-osios akto originalai tapo ne tik šimtmečio atradimu Lietuvos istorijoje, jie pagimdė daugeliui netikėtą konfliktą tarp atradėjo ir istorikų bendruomenės.

Pastaroji, įkandin profesoriaus Mažylio atradimą visaip sumenkinti bandžiusio profesoriaus Alfredo Bumblausko, kurio didinga povyza tris dešimtmečius visuomenės akyse įkūnija Lietuvos istorijos mokslą, draugiškai ignoravo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio didvyrį.

Į iškilmingą profesoriaus Mažylio sutikimą Vilniaus oro uoste neatvyko nei vienas Lietuvos istorijos instituto atstovas, iš Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto atėjo vienintelis docentas Aurimas Švedas. Totalinis boikotas.

Teoriškai, Vasario 16-osios aktų originalų atradimas kiekvienam Lietuvos istorikui, ypač – XX amžiaus Lietuvos istorikui, turėjo tapti grandiozine profesine ir asmenine švente.

Praktiškai, vietoje šventės į istorikų kiemą atėjo gedulas – visa Lietuva pamatė, kad garsiais vardais tituluojama, ordinais apkabinėta, valstybės finansavimą gaunanti, komisijose ir tarybose posėdžiaujanti, savo svarbą valstybingumui bei nacionalinės tapatybės įtvirtinimui kiekviena proga pabrėžti nesikuklinanti profesionalių istorikų bendruomenė per tris dešimtmečius nuveikė mažiau, nei vienas Kauno Vytauto Didžiojo universiteto politologijos profesorius, laisvalaikiu mėgstantis kolekcionuoti ir medžioti istorinius artefaktus.

Bumblauskas tiesiog pavydi Mažyliui sėkmės – nutarė visuomenė, išgirdusi, kaip visiems iš televizijos laidų apie istoriją gerai pažįstamas profesorius besipinančiu liežuviu piktai burbuliuoja apie „kažkokį tipą“, kuris nugvelbia atradimą „tikriems tyrėjams iš panosies“. Bet tokiame manyme tiesos labai nedaug, o gal ir visai nėra. Viešumon išvirtusio konflikto šaknys glūdi kur kas giliau.

Smetoniška Lietuva – Mažyliams sava Konfliktas tarp pofesoriaus Liudo Mažylio ir profesoriaus Alfredo Bumblausko – tai ne konfliktas tarp sėkmingo istorijos mėgėjo ir susimovusio istoriko – profesionalo.
Tai tapatybinis konfliktas tarp Vasario 16-osios „smetoniškos Lietuvos“ aristokrato ir sovietinės Lietuvos į mokslus pakylėto prasčioko, savo sovietinę tapatybę ir jos sąlygotą egzistencinę neapykantą „smetoniškai Lietuvai“ dangstančio Gegužės 3-osios Abiejų Tautų Respublikos Konstitucija ir jos pažadu lietuvių mužikams, kad ir jie kaip lenkai būsią.

– Kas tas Mažylis? – sužinojęs apie profesoriaus atradimą Berlyne retoriškai klausė Bumblauskas, taip rodydamas ne tik savuosius pyktį ir panieką, bet ir profesinį neišprusimą, nes tokią įtaką moderniosios Lietuvos valstybės raidai turinčias gimines privalo mintinai žinoti kiekvienas istorikas.

– Kas tas Mažylis? – įkandin Bumblausko klausė ir visa Lietuva, nes istorijos mokslo atstovai, panašu, padarė viską, kad tokios „smetoniškos Lietuvos“ pavardės būtų trinte ištrintos iš tautos kolektyvinės atminties. O atsakymas į klausimą paaiškina daug ką. Gal net viską.

Profesoriaus Liudo Mažylio prosenelis iš mamos pusės Jonas Bliūdžius buvo žymus Marijampolės krašto knygnešys, sugebėjęs visus aštuonis savo vaikus išleisti į aukštuosius mokslus, tad jo senelė Antanina už savus pinigus atkūrė Marijampolės gimnaziją, kurioje dėstė istoriją ir prancūzų kalbą. Senelis Pranas Mažylis buvo aktyvus „cicilikas“, kovojo prieš caro valdžią, turėjo emigruoti, medicinos mokslus baigė Krokuvos Jogailaičių universitete, iš karto po Lietuvos valstybės atkūrimo grįžo, Kaune įkūrė pirma akušerių kursus, o vėliau sukūrė ir visą Lietuvos akušerijos ir ginekologijos sistemą. Per senelės seserį Ievą Staugaitienę Mažyliai giminiuojasi su vienu iš Vasario 16-osios akto signatarų vyskupu Justinu Staugaičiu bei vienu Lietuvos universiteto įkūrėju profesoriumi gydytoju Jonu Staugaičiu.

Taigi, Liudo Mažylio prosenelis dėjo pamatus moderniosios lietuvių tautos atsiradimui, seneliai atkūrė ir kūrė nacionalinę Lietuvos valstybę, tėvai saugojo nacionalinę tapatybę sovietų okupacijos metais, pats anūkas aktyviai įsijungė į kovą už Lietuvos valstybės atkūrimą ir galiausiai surado negrįžtamai pradingusiu laikytą valstybės, kurią kūrė visa jo giminė, gimimo liudijimą.

Mažylių giminė yra tikrieji nacionalinės Lietuvos valstybės aristokratai, skirtingai nuo tų „bajorų“ ar „kilmingųjų“, kurie dabar duoda uždarbio istorikams, archyvuose surandantiems tikros ar tariamos šlėktiškos kilmės iš Abiejų Tautų Respublikos dokumentus, o paskui rengiančius kostiumuotus vaidinimus tam vakarui išsinuomotuose svetimuose dvaruose. Nes būti aristokratu reiškia pareigą nuolat savo darbu kurti valstybę ir jausti atsakomybę už jos likimą, o ne herbą ant sienos svetainėje pasikabinti.

Štai todėl, kad „smetoniškoji Lietuva“ buvo šeimos reikalu, profesoriui Mažyliui ir rūpėjo surasti jos sukūrimą liudijančius dokumentus, skirtingai nuo profesionalių istorikų, kuriems tai tėra „žinomas ir neginčijamas faktas, esantis visuose istorijos vadovėliuose“, iš kurio disertacijos nepasidarysi.

Profesionalūs istorikai archyvuose ieško tik to, kas svarbu jų mokslinio darbo planui, o ne to, kas svarbu valstybei, nes tą valstybę jie priima ne kaip savo augintinę, bet kaip motiną maitintoją, kuri dar, nenaudėlė, nepakankamai savais istorikais rūpinasi. Taip ir išeina, kad į tą Vokietijos archyvą, kuriame guli Lietuvos valstybės atkūrimo dokumentai, važiavo ne vienas Bumblausko šlovinamas „archyvų liūtas“, bet nei vienas jų net nepabandė ieškoti Vasario 16-osios akto.

Bumblauskui nereikia „kaunietiškos“ Lietuvos O dabar iškelkime sau klausimą: Kas yra Bumblauskas? Be to, kad yra žymiausiu televizijos ekrano istoriku ir įvairiausių komisijų, komitetų bei tarybų nariu? Ar jis užsiuto ant profesoriaus Mažylio tik todėl, kad užpavydėjo profesinės sėkmės ir numanomų gausių pašlovinimų, kuriuos Bumblauskas mėgsta kaip musė medų? Toks nevaldomas pykčio priepuolis, ištikęs bene žinomiausią Lietuvos istoriką, neišvengiamai pagimdė ne vieną versiją.

Pati paprasčiausia ir bene padoriausia – kadangi Vasario 16-osios akto buvimo vieta buvo daug maž žinoma, Bumblauskas buvo susiplanavęs pats jį surasti, lydint gausioms televizijos kameroms, be kurių profesorius jau vargiai įsivaizduoja savo profesinę veiklą. O čia tik pyst Mažylis!

Antroji bjauresnė: kalbama, kad vieną dieną šalia VU Istorijos fakulteto esančioje „Auloje“ prie alaus bokalo susėdo Darius, Raimondas ir Alfredas. Pirmi du paklausė – ar tikrai saugu žadėti milijoną? O jeigu kas ims ir suras? – Niekas neras. Net jei ras, tai neatgaus, – patikino Darių su Raimondu Alfredas. O čia tik pyst Mažylis!

Trečioji bjauriausia – profesorius Bumblauskas yra idėjiniu nacionalinės Lietuvos valstybės, kurią jis lenkiška maniera vadina „kaunietiška Lietuva“ (Litwa kowianska), priešu, tad jis ir darė viską, kad Vasario 16-osios aktas nebūtų surastas, o kai iš „kaunietišką“ Lietuvą kuriančios Mažylių šeimos kilęs profesorius visgi surado, padarė viską, kad sumenkinti ir apjuodinti šį atradimą.

Vertinkit patys – štai citatos iš Bumblausko paskaitos „Vilniaus ir Kauno lietuviškumo modeliai“, prieš aštuonerius metus skaitytos Ateitinkų federacijos stovykloje:

„Kas esate kauniečiai, pamatysite, kad aš labiau myliu Vilnių, o ne Kauną, nors pats ir esu iš Tẽlšių.

Istorijos vaizdinys, kad Basanavičiaus, Smetonos, Maironio karta yra tokie patys kaip Algirdas ir Kęstutis – visiškai neteisingas. Jis yra antiistoriškas.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštija kaip to meto lietuvių valstybė, kuri buvo įvairiakalbė, įvairiakilmė, įvairiakonfesinė – ji ir sukūrė Vilnių. Tad kieno dabar Vilnius yra? Tos Lietuvos. Ir klausimas, ar Kauno Lietuva yra tiesioginė šio reikalo paveldėtoja?.. Ir ši problema yra užkoduota Vasario 16-osios akte.

Aš manau, kad kalba ir tautybe pagrįstas lietuvybės modelis žus po penkiasdešimties metų. Tokios Lietuvos nebebus. Ar bus kitokia – neaišku. Bet tokios kaunietiškos Lietuvos nebeliks.

Amerikoje puoselėta lietuvių lietuvybė man visiškai svetima. Nes man lietuvybė yra tai, dėl ko aš Lietuvoje kovojau, kad ji egzistuotų. Štai kodėl aš nėjau į Sąjūdį. Dėl šių lietuvybės formų.“ Telieka paaiškinti, kad Amerikoje lietuvybę puoselėjo būtent „smetoniškos“, ar, kaip ją vadina Bumblauskas, „kaunietiškos“ Lietuvos intelektualai, pabėgę nuo sovietų ir emigracijoje išleidę 37 tomų „Lietuviškąją enciklopediją“, tapusią geriausiu Kauno Lietuvos intelekto įrodymu, nes jos analogą Bumblausko atstovaujama sovietinio mokslo „Vilniaus Lietuva“ pakartoti sugebėjo tik užpernai

Audrius Bačiulis

lžinios.lt informacija ir nuotrauka

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Kaip kauniečiai gelbėjasi nuo karščių: paprasta gudrybė, kuri veikia geriau nei kondicionierius

Nauja galimybė neregiams ir silpnaregiams – programėlė „GV filmai“

Kodėl gali augti palūkanų normos, kai brangsta nafta?

Vištiena Provanso stiliaus su pomidorais ir alyvuogėmis

Baigti du tyrimai dėl balionais atskraidintų cigarečių

Premjerė tikina nebėgusi nuo žurnalistų klausimų

Tarptautinė 30-oji konferencija „Mechanika 2026“

Druskininkai paskelbti 2026 metų Europos medžių miestu

Kauno rajono globėjams skambėjo padėkos žodžiai

Dienos horoskopas: kūrybinė intuicija padiktuos svarbiausius sprendimus

Trys mln. eurų lietuviško drono-perėmėjo kūrimui

Kelionės su augintiniu: veterinarė atskleidė, ką pamiršta devyni iš dešimties šeimininkų

Vaikų globos savaitė – proga pabūti kartu ir padėkoti globėjams

Purūs itališki rikotos blyneliai su vasaros uogomis

Prie Senosios Zapyškio bažnyčios bus minimi tradiciniai Šv. Jono Krikštytojo tituliniai atlaidai

Registrų centro incidentas – priminimas pasirūpinti namų interneto saugumu

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė „Pabūkime kartu“

Dienos horoskopas: kaip kūrybinė energija paveiks jūsų karjeros matomumą ir šeimos reikalus

Savickas neatsisakytų būti ministru

Ar apsimoka už Maroką lažintis Pasaulio futbolo čempionate?

„Nebijokite tų, kurie žudo kūną“, XII eilinis sekmadienis

Birželio 21 d. horoskopas: saulė Vėžio ženkle žada permainas jausmų srityje

FRONTO DULKĖS IR VIEŠŲJŲ RYŠIŲ DULKĖS – NE TAS PATS

Vytauto Didžiojo palaikų paieškos

Kas laimės pasaulio futbolo taurę?

Savivaldybių reitingas: vertinant žmonių užimtumą ir pajamas lyderės – Neringa ir Palanga

Lenkija nori dalyvauti derybose dėl Ukrainos

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė

Seimas prieš vaikų pornografiją?

Seimo nariai bijo ginkluotų rinkėjų?

Šv. Jono Krikštytojo tituliniai atlaidai Zapyškije

Per parą tarp Ukrainos ir Rusijos pajėgų įvyko 234 susirėmimai

Menkai pastebėtas skandalėlis „Eurovizijos” reikale

Lenkijos prezidentas užsispyrė dėl istorijos

Kauno klinikų filiale Romainių ligoninėje atidarytas Ilgalaikės priežiūros dienos centras

Šeštadienio horoskopas: laukia emocijų ir kūrybinės energijos pliūpsnis

Vokietija grąžino Lenkijai  istorines brangenybes

Costa gina kontaktus su Rusija

Futbolo kamuolys

Lietuvos futbolas išvogtas?

Kasčiūnas: Amerikos kariai greit grįš

„Įmink Kauną“

Nausėda nori daugiau ES pinigų saugumui

Kauniečio virtuvės gudrybė: kaip sustabdyti slystančią pjaustymo lentą už kelis centus

Tobulų žmonių nebūna

Kada dėl priekinio stiklo defekto verta kreiptis į draudiką, o kada — į servisą

Ar masažas tikrai padeda nuo nugaros skausmo?

Kauniečių vasara

Prokurorai domisi LRT

Oro pavojus Kaune: ką daryti masinio renginio metu?

Purūs rikotos sklindžiai su vasaros uogomis

Kaunas rodo lyderystę?

Mokėjimai už atliekas Kauno rajone: nuo šiol – patogiai programėlėje

Kas bus su Lietuvos krepšiniu?

Garliaviškė Reda Slavinskaitė triumfavo Ispanijoje: istoriniu laimėjimu įsirašė į sporto elitą

Dienos horoskopas: galingas planetų paradas Liūto ženkle keis likimus

Naktinė Joninių naktis Rumšiškėse (video)

Stiklinė vandens prie kavos: kada ją gerti ir kodėl tai svarbu?

Sultingi vištienos takos su gaivia mangų ir avokadų salsa

Viename vakare – dvi vestuvių sukaktys ir daugybė idėjų jaukiems namams

Kauniečiai kviečiami minėti Tarptautinę jogos dieną: nemokamas renginys visai šalia

Vilniuje prasideda svarbiausias pasaulinis faktų tikrintojų renginys „GlobalFact“

DEPORTACIJŲ AMŽIUS PRASIDEDA

Šilainiuose atnaujinta krepšinio aikštelė

Atsiprašymas

Oranžinis kamuolys Pakaunės peizažuose: apdovanoti piešinių konkurso laureatai

Matijošaitis: visi lygūs, bet kai kurie lygesni

Dienos horoskopas: nepasiduokite iliuzijoms ir venkite dviprasmybių

Merkinėje – penktoji džinsuota opera

Narkoprekeiviui nuosprendis Kaune

Maskva susirūpinusi dėl Armėnijos pasirinkimo

Kaunietis atnaujino namo fasadą už 50 eurų: kaimynai manė, kad siena permūryta iš naujo

Kaunas nestabdo: nuo grandiozinių projektų iki naujų patogumų gyventojams

Vilniuje tragikomiška vilkiko gelbėjimo operacija (video) – papildyta

Kauniečių indėlis į archeologijos dienas: Kruonio dvarvietėje atgijo Oginskių dvasia

Kauno rajone – džiugi šventė: pasveikintas 500-asis šių metų kūdikis

Įspūdingas Mykolo Aleknos sugrįžimas

Kauno rajono savivaldybės atstovai dalyvavo pratybose „Inžinierių griausmas 2026“

Trečiadienio horoskopas: žvaigždės perspėja dėl proto ir jausmų kovos

Gitano Nausėdos metinis pranešimas

Girių burtai: naktiniai žygiai Lietuvos pelkynuose ir miškuose

Kai leidžiama eiti miegoti vėliau: naktiniai nuotykiai su vaikais

Žvejyba birželį: svarbiausi draudimai ir taisyklės, kuriuos privalu žinoti

Kauno rajono pasididžiavimas: Vandžiogalos „Verpetukas“ triumfavo tarptautiniame konkurse Kroatijoje

Kaunas ir Torunė žengia į naują partnerystės etapą

Vištienos fajitas – vasariška fiesta jūsų lėkštėje

Kauno policijos informacija

Turite laisvą būstą Kauno rajone? Savivaldybė siūlo stabilią 5 metų nuomos sutartį

Šios savaitės renginiai Kauno rajone

Neveronyse – bendruomenės išsvajotas parkas: atveria erdves sportui ir laisvalaikiui

„Sapieginės 2026“ kvietė pažinti Zapyškio krašto kultūrinę tapatybę

Antradienio horoskopas: žvaigždės perspėja apie painiavą jausmuose

NATO naikintuvai lydėjo Rusijos orlaivius

Kaip Kaune atnaujinti spintą už 100 eurų: 4 taisyklės, kurias naudoja patyrę pirkėjai

Tomas Čyvas

Bekiaušė Rusijos opozicija kuria niekalus

Vasariški orai tik antroje savaitės pusėje

Žemės ūkis, sveikata ir energetika atiteks Demokratams??

Tarnybon stoja 150 karių

HE tiltas uždarytas, o Pažaislis prieinamas

„Pirmoko kraitelė“ Kauno rajone

Kaune startuoja nemokamas orientacinis žaidimas: kviečia atrasti ryšio istoriją

Kaip kauniečiai gelbėjasi nuo karščių: paprasta gudrybė, kuri veikia geriau nei kondicionierius

2026-06-23

Nauja galimybė neregiams ir silpnaregiams – programėlė „GV filmai“

2026-06-23

Kodėl gali augti palūkanų normos, kai brangsta nafta?

2026-06-23

Vištiena Provanso stiliaus su pomidorais ir alyvuogėmis

2026-06-23

Baigti du tyrimai dėl balionais atskraidintų cigarečių

2026-06-23

Premjerė tikina nebėgusi nuo žurnalistų klausimų

2026-06-23

Tarptautinė 30-oji konferencija „Mechanika 2026“

2026-06-23

Druskininkai paskelbti 2026 metų Europos medžių miestu

2026-06-23

Kauno rajono globėjams skambėjo padėkos žodžiai

2026-06-23

Dienos horoskopas: kūrybinė intuicija padiktuos svarbiausius sprendimus

2026-06-23

Trys mln. eurų lietuviško drono-perėmėjo kūrimui

2026-06-22

Kelionės su augintiniu: veterinarė atskleidė, ką pamiršta devyni iš dešimties šeimininkų

2026-06-22

Vaikų globos savaitė – proga pabūti kartu ir padėkoti globėjams

2026-06-22

Purūs itališki rikotos blyneliai su vasaros uogomis

2026-06-22

Prie Senosios Zapyškio bažnyčios bus minimi tradiciniai Šv. Jono Krikštytojo tituliniai atlaidai

2026-06-22

Registrų centro incidentas – priminimas pasirūpinti namų interneto saugumu

2026-06-22

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė „Pabūkime kartu“

2026-06-22

Dienos horoskopas: kaip kūrybinė energija paveiks jūsų karjeros matomumą ir šeimos reikalus

2026-06-22

Savickas neatsisakytų būti ministru

2026-06-21

Ar apsimoka už Maroką lažintis Pasaulio futbolo čempionate?

2026-06-21

„Nebijokite tų, kurie žudo kūną“, XII eilinis sekmadienis

2026-06-21

Birželio 21 d. horoskopas: saulė Vėžio ženkle žada permainas jausmų srityje

2026-06-21

FRONTO DULKĖS IR VIEŠŲJŲ RYŠIŲ DULKĖS – NE TAS PATS

2026-06-21

Vytauto Didžiojo palaikų paieškos

2026-06-21

2026-06-20

Kas laimės pasaulio futbolo taurę?

2026-06-20

Savivaldybių reitingas: vertinant žmonių užimtumą ir pajamas lyderės – Neringa ir Palanga

2026-06-20

Lenkija nori dalyvauti derybose dėl Ukrainos

2026-06-20

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė

2026-06-20

Seimas prieš vaikų pornografiją?

2026-06-20

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos