Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Žmonėms su negalia informacija taps lengviau prieinama

  • 2021-11-26
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

2021 11 26

2021 11 26_SADM_Informacija zmonėm su negalia 02.jpg
Informacija žmonėms su negalia

Nors Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal elektroniniu būdu teikiamų viešųjų paslaugų skaičių, tačiau jų prieinamumas negalią turintiems žmonėms išlieka ribotas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudaryta darbo grupė, išanalizavusi užsienio valstybių patirtį, iki šių metų pabaigos parengs ilgalaikes strategines gaires, kaip didinti informacijos prieinamumą negalią turintiems žmonėms pagal jų negalios pobūdį. Taip bus žengiama link Vyriausybės programoje įtvirtinto tikslo iki 2024 metų pabaigos Lietuvoje sukurti pažangią informacijos prieinamumo neįgaliesiems sistemą. 

„Informacija žmonėms su negalia turi būti pateikta patogiai ir suprantamai, kad ja negalią turintys žmonės galėtų perskaityti ir suprasti. Deja, to pasigendame. Tiek skaitmeninė, tiek įprasto formato informacija daliai žmonių yra neprieinama, nes ji nepritaikyta skirtingą negalios tipą turinčių asmenų poreikiams. Tokiu būdu dalies žmonių komunikacijos poreikiai lieka nepatenkinti. Bus identifikuojamos konkrečios spragos ir parengti siūlymai, kaip jas taisyti“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

„Ribotas informacijos, ypač skaitmeninės, prieinamumas žmonėms su įvairiomis negaliomis yra ypatingai opi problema. Viešojoje erdvėje beveik nenaudojami lengvai suprantamos kalbos principai. Visa tai izoliuoja negalią turinčius žmones. Džiugu, kad šiuo klausimu matome Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lyderystę –  naujai veikiančios darbo grupės išsikelti tikslai išties ambicingi. Jei pavyks juos įgyvendinti, žmonės su negalia galės daug aktyviau įsitraukti į visuomeninį gyvenimą, matysime mažiau atskirties“, – sako Simona Aginskaitė, Lietuvos negalios organizacijų forumo Komunikacijos vadovė, informacijos prieinamumo ekspertė.

Lietuva 2010 metais ratifikavo Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją ir įsipareigojo užtikrinti, kad asmenys su negalia galėtų naudotis saviraiškos laisve ir laisve reikšti savo nuomonę, ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas lygiai su kitais asmenimis, visomis pasirinktomis bendravimo priemonėmis. Vykdydama konvencijos įsipareigojimus, Vyriausybė patvirtino Neįgaliesiems tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėtros programą, kuri turės būti įgyvendinta iki 2030 metų. Numatyta pasirūpinti, kad žmonėms su negalia būtų prieinamos reikalingos įstaigos, objektai, informacija būtų pateikta patogiai ir suprantamai, o paslaugos ir prekės pritaikytos neįgaliųjų poreikiams.

Informacinės infrastruktūros ir informacijos pritaikymas

Lietuvoje elektroniniu būdu teikiamų viešųjų paslaugų prieinamumas negalią turintiems žmonėms yra ribotas. Labai svarbu identifikuoti trūkumus ir įdiegti interneto svetainių bei mobiliųjų programų ir jose pateikiamo turinio atitikimą lengvai suprantamos kalbos standartams. Svarbu, kad ir viešasis sektorius, ir privačios įmonės paslaugas visuomenei teiktų neįgaliesiems pritaikytais formatais, o švietimo sistemos mokymo priemonės būtų tinkamos bet kokią negalią turintiems žmonėms. 

Užtikrinus informacijos prieinamumą visiems neįgaliesiems, šie žmonės galės gauti paslaugas ir informaciją, palengvinančias jų kasdienį gyvenimą ir padedančias naudotis savo teisėmis, visų pirma, savo teise laisvai judėti ir gyventi. 

Informacija lengvai suprantama kalba labiausiai reikalinga daugiau nei 35 tūkst. intelekto negalią turinčių žmonių.  Vis dėlto, Lietuvos negalios organizacijų forumo ir Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ duomenimis, informacijos prieinamumas gali būti aktualus daugiau nei 420 tūkst. gyventojų, nes informacija prieinama forma teikia naudą ne tik asmenims su negalia, bet ir senyvo amžiaus asmenims, laikinas traumas patyrusiems ar funkcinius sutrikimus turintiems asmenims, tuo pačiu ir tautinių mažumų atstovams ir kt.

Sukurti prieinamos informacijos asmenims su negalia organizavimo ir teikimo mechanizmą bei reglamentuoti jos organizavimą ypač aktualu dabar, kai valstybė pertvarko socialinės globos sistemą: siekiama sudaryti sąlygas globos įstaigose gyvenantiems asmenims su negalia, jų šeimoms gauti individualias jų poreikius atitinkančias bendruomenines paslaugas, taip užtikrinant šių asmenų savarankiškumą ir pasirinkimo laisvę.

Žmonių su negalia statistika

Socialinės pasaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje 2020 metais gyveno 229 tūkst. žmonių su negalia, tai sudarė apie 8 proc. visų šalies gyventojų. Didžioji jų dalis (67 proc.) buvo darbingo amžiaus. Negalia dažniausiai pripažįstama asmenims, sergantiems vidaus ligomis ir turintiems kitų sveikatos sutrikimų. Asmenys su regėjimo negalia sudaro 4 proc., klausos – 3 proc. visų asmenų su negalia. Sunkiausią negalią dažniausiai lemia navikai, kraujotakos sistemos ligos ir psichikos bei elgesio sutrikimai.
 

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Zuckerbergas pirko pilį

Naujas pašto skyrius Kaune

Pamatėte sode didžiulį leopardinį šliužą? Nesunaikinkite – tai jūsų geriausias pagalbininkas

Kauno architektūra: jaunos valstybės simbolis (video)

Kėdainių rajono savivaldybė nuomoja hidrotechnikos kompleksus

Elektrėnų miesto maudyklų vanduo yra tinkamas maudytis

Aleksote – grandiozinė infrastruktūros plėtra: naujose erdvėse vietos ras per tuziną sporto šakų

Rugsėjį Kėdainių rajono moksleiviai bus apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų kelyje

„Šeškės“ pristato naują dainą (video)

Po Trumpo grasinimų Iranui Kinija įspėja dėl sankcijų

Festivalyje „Transformacijos“ – videomenas, šviesa ir muzika: industrinėje erdvėje menininkai tyrinės vandens materiją

Futbolo bendruomenės susitikimas Kaune

Yra tokia rašytoja – Nemira Čyvienė

Klaipėdos uostas augo

Troleibuse moteriai buteliu smogęs narkomanas (?) sulaikytas

Rugpjūčio 20-osios orai Kaune: debesuota diena, bet giedras vakaras

Rugpjūčio 20-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės ruošia staigmeną

Karčios cukinijos: kodėl daržovė iš jūsų sodo gali būti pavojinga

Anksčiau nei planuota: atveriama nauja Pietrytinio aplinkkelio trasa ir tiltas per Kauno HE

Baltijos kelio dieną Kėdainiuose – atminimo renginiai ir vienybės akcija

Skelbimas dėl patalpų nuomos Kėdainių kultūros centre

Kviečiame Jonavos verslus steigti prizus Miesto šventės loterijai

„Muzikiniai tiltai: Lietuva-Lenkija“: išskirtinis dviejų tautų koncertas Kaune

Traškus druskos ir pipirų tofu

Medinės terasos įrengimas prie namo

Kiek kainuoja įsirengti terasą 2026 metais? 

Rugpjūčio 19-osios orai Kaune: debesuota diena, vakare galimas lietus

Lietuvos istorijos akcentai

Rugpjūčio 19-osios horoskopas: netikėtas posūkis laukia trijų ženklų

Patikrinta žalgiriečių sveikata

Rusijos agresija – kontekstas

Putinas Kremliuje priėmė į save panašius

Tomas Čyvas

Apie bolševizmą dar kartą

Kaip parduotuvėje išsirinkti gerą pieną: trys ženklai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas

Aristavos tvenkinyje maudytis saugu

Šlapaberžės dvaro pastatai prikeliami naujam gyvenimui

Daugiakultūriame centre – muzikinė kelionė su Čiurlioniu, Griegu ir Dvořáku

Į Kauną sugrįžo Tarptautinis skulptūros simpoziumas: 20 menininkų darbai papuoš miestą

Baltijos kelio minėjimas Kaune: koncertas – ant „Mokslo salos“ stogo

Vasaros pabaigos klasika: šviežios bulvės su voveraičių padažu

Z karta nenori skambinti?

Kremlius toliau tyčiojasi iš rinkimų procedūros

 Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – kario pincetas

Kelių gaidelių trūkumo nepasitaikė

Rugpjūčio 18-osios orų prognozė Kaune: numatomas smarkus lietus

Williamsas-Gossas: mano vasara buvo 10 iš 10

Rugpjūčio 18-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti lemtingą sprendimą

Kauno rajono renginiai

Prezidentas apie rusų kalbos atsisakymą

Nausėda apie poilsį Madeiroje

Istorijų festivalis grįžta į Kauną

Jūsų katė miega ant drabužių? Veterinarė atskleidė tikrąją priežastį, kuri jus nustebins

Iš Kėdainių kilusi Austėja Kavaliauskaitė – tarp stipriausių Europos sportininkių!

Panemunėje – futbolo šventė: kauniečiai ir Vilniaus „Prelegentai“ pademonstravo atkaklią kovą

Naujasodyje – tradicinė Žolinių šventė

Keičiama eismo organizavimo tvarka Ateities plento transporto mazge

Brusketos su saulėje prinokusiais pomidorais ir bazilikais

Žalimas

Žalimas apie bažnyčią ir prokuratūrą

Tinklo gedimas Palemone – laikinai sustabdytas traukinių eismas atnaujintas viename kelyje

Rugpjūčio 17-osios orų prognozė Kaune: debesuota diena, vakare galimas lietus

Rugpjūčio 17-osios horoskopas: lemtingi pokyčiai laukia trijų ženklų

Lengvųjų Lietuvos atletų laimėjimai

Rūta Meilutytė Europos čempionė

Pamirškite brangią chemiją: universalus valiklis, kurį pasigaminsite per 10 minučių

Kaune degė trys automobiliai

Plaukikų laimėjimai

Lietuva visur Kanadoje

Kaip Rugsėjo 1-ąją pasitikti be nerimo

Rugpjūčio 16-osios orai Kaune: debesuota, bet be lietaus

„Viešpatie, padėk man!“

teismas

Už mergaičių tvirkinimą nuteistas Ulvidas prašo nutraukti bylą

Rugpjūčio 16-osios horoskopas: žvaigždės perspėja tris ženklus

Lietuviai 20:0 pradėjo, tačiau be bronzos (Video)

Kaip užšaldyti braškes, kad žiemą būtų lyg šviežios: trys auksinės taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas

Trumpas ketina paskelbti Hormuzo sąsiaurį JAV teritorija

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl rašytojos Violetos Palčinskaitės mirties

Kauno vasaros akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

R. Žaltauskas / Žolinė Lietuvos etnografijos muziejuje

Žolinė kviečia į Rumšiškes

Rugpjūčio 15-osios orų prognozė Kaune: debesuotą rytą keis saulėta ir karšta diena

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

Lietuviai varžysis dėl bronzos

Rugpjūčio 15-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

Naminė vištienos dešra: kaip pasigaminti skanėstą pigiau ir sveikiau nei parduotuvėje

Savivaldybes toliau purto STT ir prokurorai

Galimybė užlipti į Kėdainių dvaro parko minareto bokštą!

Naujam gyvenimui prikeliamos IV forto kareivinės

Didelių gabaritų atliekų surinkimas nuo bendrojo naudojimo konteinerių Kėdainių mieste

Viena gatvė. Keturios erdvės. Vienas festas!

VRK prieš rinkėjų valią – gerai ar blogai?

Rugpjūtį – keturi nemokami Pažaislio muzikos festivalio koncertai Kaune

Savaitgalį Kaune džiugins vasariška šiluma (video)

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Vasaros vakarienė iš Hanojaus: grilinta kiauliena su ryžių makaronais (Bún Chả)

Eismo pakitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Rugpjūčio 14-osios orai Kaune: saulėta diena, vakare gausės debesų

Kalendorius

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

ISLAMIZMO GRĖSMĖ LIETUVOJE?

Rugpjūčio 14-osios horoskopas: trys ženklai sulauks finansinės sėkmės

Kaip išdžiovinti marškinėlius per 3 minutes: prireiks tik maišelio ir plaukų džiovintuvo

Aristavos ir Juodkiškių tvenkiniuose maudytis nerekomenduojama

Kazlų Rūdos savivaldybė prisidėjo prie Khotyno mokyklos šildymo atnaujinimo

Įgyvendinamas projektas „Poilsio erdvės įrengimas Naujųjų Kietaviškių kaime“

Zuckerbergas pirko pilį

2026-08-20

Naujas pašto skyrius Kaune

2026-08-20

Pamatėte sode didžiulį leopardinį šliužą? Nesunaikinkite – tai jūsų geriausias pagalbininkas

2026-08-20

Kauno architektūra: jaunos valstybės simbolis (video)

2026-08-20

Kėdainių rajono savivaldybė nuomoja hidrotechnikos kompleksus

2026-08-20

Elektrėnų miesto maudyklų vanduo yra tinkamas maudytis

2026-08-20

Aleksote – grandiozinė infrastruktūros plėtra: naujose erdvėse vietos ras per tuziną sporto šakų

2026-08-20

Rugsėjį Kėdainių rajono moksleiviai bus apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų kelyje

2026-08-20

„Šeškės“ pristato naują dainą (video)

2026-08-20

Po Trumpo grasinimų Iranui Kinija įspėja dėl sankcijų

2026-08-20

Festivalyje „Transformacijos“ – videomenas, šviesa ir muzika: industrinėje erdvėje menininkai tyrinės vandens materiją

2026-08-20

Futbolo bendruomenės susitikimas Kaune

2026-08-20

Yra tokia rašytoja – Nemira Čyvienė

2026-08-20

Klaipėdos uostas augo

2026-08-20

Troleibuse moteriai buteliu smogęs narkomanas (?) sulaikytas

2026-08-20

Rugpjūčio 20-osios orai Kaune: debesuota diena, bet giedras vakaras

2026-08-20

Rugpjūčio 20-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės ruošia staigmeną

2026-08-20

Karčios cukinijos: kodėl daržovė iš jūsų sodo gali būti pavojinga

2026-08-19

Anksčiau nei planuota: atveriama nauja Pietrytinio aplinkkelio trasa ir tiltas per Kauno HE

2026-08-19

Baltijos kelio dieną Kėdainiuose – atminimo renginiai ir vienybės akcija

2026-08-19

Skelbimas dėl patalpų nuomos Kėdainių kultūros centre

2026-08-19

Kviečiame Jonavos verslus steigti prizus Miesto šventės loterijai

2026-08-19

„Muzikiniai tiltai: Lietuva-Lenkija“: išskirtinis dviejų tautų koncertas Kaune

2026-08-19

Traškus druskos ir pipirų tofu

2026-08-19
Medinės terasos įrengimas prie namo

Kiek kainuoja įsirengti terasą 2026 metais? 

2026-08-19

Rugpjūčio 19-osios orai Kaune: debesuota diena, vakare galimas lietus

2026-08-19

Lietuvos istorijos akcentai

2026-08-19

Rugpjūčio 19-osios horoskopas: netikėtas posūkis laukia trijų ženklų

2026-08-19

Patikrinta žalgiriečių sveikata

2026-08-19

Rusijos agresija – kontekstas

2026-08-18

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos