2022 02 18

Padėtis Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje, Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos, prekybos politikos bei Žaliojo kurso dermė – esminiai klausimai, kurie bus aptariami vasario 21-22 d. Briuselyje vyksiančioje Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje.
Ragins ieškoti papildomų finansavimo šaltinių
Tebesitęsiant krizei kiaulininkystės sektoriuje, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas jau penktą kartą Taryboje ragins Europos Komisiją taikyti ES finansinės paramos priemones.
„Šio sektoriaus padėtis vis blogėja, kiaulienos kainos krenta kas savaitę. Kad sektorius išgyventų, nacionalinio biudžeto lėšų nepakanka – būtina ES finansinė parama“, – sako ministras. Tiesa, blogėjanti situacija stebima ir paukštienos sektoriuje.
Siekiama ES žemės ūkio politikos tikslų suderinamumo
Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje planuojama diskusija, kaip pasiekti dermę tarp Bendrosios žemės ūkio politikos, ES prekybos politikos, Žaliojo kurso bei perėjimo prie tvarių maisto sistemų.
Pasak ministro K. Navicko, ES šalyse siekiamiems pokyčiams būtinos ir vartotojų, ir žemės ūkio sektoriaus pastangos. Pokyčių turime siekti ir platesniu mastu – kas atkeliauja į mūsų rinką iš trečiųjų šalių, turi atitikti ES standartus.
„Privalome užtikrinti sąžiningą konkurenciją ne tik mūsų žemės ūkio bei maisto produktų gamintojams, bet ir nekurti nepagrįstų importo kliūčių ES prekybos partneriams, tokiems kaip JAV ir kitos šalys“, – susitikime laikytis subalansuoto požiūrio į prekybą ketina raginti K. Navickas.
Kiti klausimai
Žemės ūkio ministrai diskutuos ir dėl Europos Komisijos pasiūlymo, kad į ES rinką nepatektų ir nebūtų eksportuojama produkcija, kurios gamybai buvo naikinami miškai ar su tuo susijęs jų nykimas. Taip pat ketinama svarstyti gyvūnų gerovės, augalų pasų naudojimo išplėtimo, fitosanitarijos reikalavimų į ES importuojamiems produktams klausimus.