Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Vilija Blinkevičiūtė ragina imtis parlamentinio tyrimo ir jo metu įvertinti susiklosčiusią situaciją energetikos sektoriuje.
Kalbėdama šeštadienį vykstančiame LSDP tarybos posėdyje V. Blinkevičiūtė pabrėžė, kad valstybinį energetikos sektorių lydintys skandalai negali likti politiškai neįvertinti.
Ji priminė, kad neseniai paskelbtas Valstybės kontrolės tyrimas rodo, kad „energetikos sektoriuje per paskutinius trejus metus įsivyravo visiškas chaosas”.
„Galima sakyti, susikūrė kažkokia valstybė valstybėje. „Ignitis grupę“ ir ESO lydi nesibaigiantys skandalai. Įsivaizduokite, Lietuvos žmonės ESO permokėjo 160 milijonų eurų. Gyventojų pinigus lengva ranka įmonė pasiėmė, o juos grąžinti štai jau prireiks daugiau nei penkerių metų.
Valstybės valdoma bendrovė pelnėsi iš žmonių permokų, dėl to didėjo ir įmonės dividendai, ir priemokos prie algų „Ignitis“ vadovams. Deja, valstybės įmones valdanti Vyriausybė daro per mažai dėl 160 milijonų eurų permokos ir tikrosios situacijos energetikos sektoriuje analizės. Kaip visa tai dera su viešuoju interesu?” – klausė V. Blinkevičiūtė.
Blinkevičiūtės teigimu, Valstybės kontrolės išvada dėl Elektros energetikos sektoriaus valdymo konstatuoja pasekmes: valstybinių energetikos įmonių valdymas buvo netinkamas.
„Gal energetikos sektorius kontroliuoja Vyriausybę? Uodega vizgina šunį? Dėl susiklosčiusios situacijos ir nesibaigiančių skandalų energetikos ministras Dainius Kreivys jau seniai turėjo atsistatydinti. Tačiau Ingridos Šimonytės ministrų kabinete niekas nenori prisiimti atsakomybės”, – sakė ji.
V. Blinkevičiūtės teigimu, Valstybės kontrolės išvada dėl Elektros energetikos sektoriaus valdymo konstatuoja pasekmes: valstybinių energetikos įmonių valdymas buvo netinkamas.
„Bet išvada nekelia klausimo, kas sukėlė tas pasekmes. Iš to turėtų plaukti politinė atsakomybė ir tai yra parlamentinės kontrolės klausimas. Todėl kreipiuosi į Seimo socialdemokratų frakciją ir raginu inicijuoti parlamentinį tyrimą. Privalome išsiaiškinti, kas iš tikrųjų dedasi energetikos sektoriuje. To laukia ir Lietuvos žmonės. Viliuosi, kad Seime specialaus tyrimo iniciatyvai bus pritarta”, – šeštadienį kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
Primename, kad Valstybės kontrolė nustatė, jog 2018–2021 m. vienas vartotojas (tiek buitinis, tiek nebuitinis) už elektros skirstymo paslaugas vidutiniškai permokėjo 88,8 euro, nes ESO per šį laikotarpį gavo 160,2 mln. didesnę eurų investicijų grąžą dėl mažesnių nei planuota investicijų į nusidėvėjusį turtą.
Penktadienį Valstybinės energetikos reguliavimo taryba (VERT) paskelbė, kad ESO permoką gyventojams siūloma grąžinti iki 2027 m., įmonėms – iki 2032 m.