Lietuviai neretai yra spontaniškų išvykų mėgėjai, linkę keliauti su šeima, jiems patinka atrasti naujas vietas, leistis į pažintines keliones – atskleidžia vartotojų elgsenos tyrimas. Taip pat iš tyrimo matyti, kad lietuviai mėgsta rinktis gamtos vietoves ir poilsį prie jūros.
„Nors jūra ir paplūdimys yra pagrindinis pasirinkimas, visgi pažintinės kelionės taip pat norimos daugelio (37 proc.). Iš esmės lietuviai mėgsta atrasti ir tyrinėti pasaulį – kaskart nauja vieta yra pasirenkama pusės gyventojų, o į vis tas pačias vietas grįžta apie 16 proc. apklaustųjų“, – sako „Inspired UM“ plėtros vadovas Domantas Gailius.
Lietuvos gyventojai – pažinimo ir atradimų mėgėjai
Ketvirtadalis lietuvių kelionę šiai vasarai jau buvo susiplanavę dar prieš jai prasidedant ir panašiai tiek buvo apgalvoję galimus variantus. Žmonės, kurie keliones jau yra įsigiję, jas pirko dar sausio-vasario mėnesiais, o kelionė vidutiniškai įsigyjama prieš 3 mėnesius iki jos pačios, rodo „Inspired UM“ ir KOG instituto gegužės mėnesį atliktas Lietuvos gyventojų vartotojų elgsenos tyrimas*.
„Jūra, paplūdimys ir gamta yra neatsiejama daugelio Lietuvos gyventojų sampratos apie idealias atostogas dalis: tie, kas renkasi atostogas Lietuvoje, visų pirma traukia prie jūros. Taip pat atkreiptinas dėmesys, jog miestų ir festivalių lankymas paplitęs tarp didžiųjų miestų gyventojų iki 34 metų amžiaus. O kultūros patirčių ieško žmonės su aukščiausiomis pajamomis. Be to, pandemijos metu išpopuliarėjusios sodybos bei vasarnamiai išlieka ketvirtadalio gyventojų pasirinkimuose ir tai yra antra konkreti populiariausia kryptis Lietuvoje“, – teigia D. Gailius.
Dalis keliautojų linkę planuotis keliones iš anksto
Dalis lietuvių keliones planuoja iš anksto, prieš 6–12 mėn. iki išvykimo, taip užsitikrindami galimybę rinktis iš plataus pasiūlymų ir viešbučių asortimento. Kita dalis keliautojų atostogas pradeda planuoti vėliau, likus 2–3 mėn. iki išvykimo, treti laukia „paskutinės minutės“.
„Novaturo“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė primena, kad atostogas planuoti iš anksto dalis keliautojų linkę dėl to, kad įsibėgėjus kelionių atžvilgiu aktyviems vasaros bei žiemos sezonams, populiariausių viešbučių užpildymas tampa vis didesnis, tad neretai tenka rinktis iš to, kas lieka. Be to, ekspertės teigimu, išankstinių pardavimų metu galima rinktis iš plataus skrydžių, viešbučių asortimento, taip pat pasinaudoti nuolaidomis bei papildomomis naudomis.
„Stebėdami keliautojų įpročius planuoti atostogas iš anksto, jau vasaros pradžioje pristatėme kitos žiemos atostogų programą bei naują kryptį – Ispanijos salą Gran Kanariją. Atostogas kitai žiemai lietuviai gali rinktis net 21-oje skirtingoje kryptyje, tarp kurių gausu ir egzotinių, pažintinių, ir poilsinių kelionių“, – pažymi M. Bielinytė.
„Novaturo“ atstovės teigimu, ateinantį žiemos sezoną atostogaujantys galės rinktis iš daugybės tolimųjų krypčių, tarp kurių – Tailandas (Bankokas ir Puketas), Vietnamas, Tanzanija (Zanzibaras), Indonezija (Balis), Meksika, Kuba, Mauricijus, Šri Lanka, Maldyvai, Seišeliai.
„Pažintinių kelionių mėgėjams, norintiems poilsį derinti su naujų vietų atradimu, įdomiomis istorijomis apie lankomą kryptį ir ekskursijomis, siūlome 95 skirtingų programų pasirinkimą: net 55 pažintinių maršrutų lėktuvu ir 40 maršrutų autobusu. Kelionių programoje keliautojai randa ir labiausiai mėgstamus Egipto, Madeiros, Tenerifės kurortus bei išaugusią pasiūlą į populiarėjančią Jungtinių Arabų Emyratų kryptį, kur lietuviai mėgsta ir atostogauti, ir sutikti šventes, pavyzdžiui, Naujuosius metus“, – priduria M. Bielinytė.
Vertina šeimos ir draugų kompaniją
Tyrimas atskleidžia, kad 9 proc. apklaustųjų renkasi keliauti po vieną. Solo kelionės populiarėja ne tik Lietuvoje, bet ir pasauliniu mastu, nes keliautojai vertina laisvę nepriklausomai planuoti savo dienotvarkę, pagal savo poreikius pažinti vietinių šalies gyventojų kasdienybę ir pasimėgauti laiku sau.
„Vieni solo keliones besirenkantys keliautojai siekia geriau pažinti save ir įveikti tam tikrus asmeninius iššūkius, maksimaliai skirdami laiko sau, kiti tiesiog nori pailsėti nuo kasdienės rutinos, aktyvaus tempo ir bendravimo, treti nori pažinti skirtingas kultūras pagal tam tikrus kriterijus, kurie svarbūs ir įdomūs būtent jiems. Iš tiesų solo kelionės suteikia galimybę visą laiką skirti savo pomėgiams, turėti privatumo ir daugiau vietos spontaniškumui, tad toks keliavimo būdas taip pat populiarėja“, – teigia „Novaturo“ komunikacijos vadovė.
Be to, iš minėtos apklausos matyti, kad lietuviai linkę keliauti su šeima, o pusė apklausto jaunimo iki 24 metų amžiaus – su draugais. Tad nors atostogas dažnai norima praleisti artimųjų aplinkoje, jaunuoliai labiau vertina patirčių dalijimąsi su bendraamžiais. Šis skirtumas pabrėžia kartų kelionių pasirinkimo skirtumus, nes jaunesni ieško draugijos ir lankstumo, kurie ir yra dažniau būdingi kelionėms su draugais.
Psichologė Ugnė Juodytė priduria, kad stebint šią tendenciją, svarbu dar prieš išvykstant atostogų didesnėje kompanijoje suprasti kiekvieno keliautojo lūkesčius ir prioritetus. Tokiais atvejais rekomenduojama bendrų sprendimų ieškoti dar kelionės planavimo stadijoje.
„Galbūt kelias kelionės dienas galima skirti vieno šeimos nario ar draugo norams, o dar kitas – kito. Tiesiog svarbu įtraukti visus šeimos narius ar draugus į atostogų planavimo procesą. Nemažiau svarbu aptariant didesnės kompanijos atostogas neperdegti, todėl reikėtų išskirti svarbiausius atostogų elementus ir sutelkti dėmesį į juos – tai padės sumažinti įtampas ir suvaldyti lūkesčius“, – pataria psichologė.
Lietuviai – žingeidūs keliautojai
Populiariausiomis vasaros atostogų kryptimis tarp lietuvių išlieka Turkija, Graikijos salos, taip pat Juodkalnijos ir Tuniso kurortai. Šios kryptys labiausiai mėgstamų pasirinkimų sąraše įsitvirtinusios jau ne pirmus metus. Taip pat populiarėja kelionės į Madeirą, Ispanijos kryptis – Malagą, Barselonos pakrantės kurortus, Maljorką.
Kartu stebimas ir augantis keliautojų žingeidumas. Vis daugiau lietuvių per atostogas nori geriau susipažinti su pasirinktos šalies gamta, istorija, kultūra, pasinerti į gastronomines bei kitas pažintines patirtis.
„Lietuvių keliautojams dažnai nepakanka atostogų laiką leisti tik viešbučiuose ar paplūdimiuose – jie ieško turiningo laisvalaikio, taip pat dairosi pažintinių kelionių variantų. Be to, atostogaudami vasarą, lietuviai šį laiką skiria ir vėliau laukiančių atostogų planavimui, pavyzdžiui, rudens ar žiemos. Ankstyvą rudenį keliautojai vis dažniau atranda Kiprą, Siciliją, Kalabrijos regioną Italijoje. Vandens temperatūra rugsėjo–lapkričio mėnesiais jose svyruoja tarp 21–23 laipsnių šilumos, tad puikiai tinka maudynėms ir saulės vonioms, kai didesnė kaitra nebevargina“, – apie Lietuvos keliautojų įpročius pasakoja M. Bielinytė.
*Lietuvos gyventojų elgsenos ir aktualijų tyrimą atliko „Inspired UM“ ir KOG institutas, internetinės apklausos dalį – „Norstat“. Reprezentatyvi (pagal lytį, amžių ir gyvenamą vietą) Lietuvos gyventojų apklausa internetu atlikta gegužės 21–26 d., jos metu apklausti 18–64 m. metų amžiaus 505 Lietuvos gyventojai.