Turbūt kiekvienam nusprendusiam parduoti būstą, dažnai suskausta galvą dėl teisingos turto kainos nustatymo. Jeigu nustatysite per mažą turto kainą – nusiskriausite save ir nusivilsite pardavę per pigiai. Tačiau, jeigu nustatyta kaina bus per didelė, tai atsiras tikimybė, kad jūsų turtas nebus įdomus, o pardavimas užsitęs. Kas ir kodėl turėtų nustatinėti turto vertę pasakoja nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Kam reikalingas turto vertės nustatymas?
Turto vertės nustatymo dažniausiai prireikia sugalvojus parduoti būstą, planuojant imti paskolą iš banko bei norint užstatui panaudoti jau turimą turtą. Net paveldėjus ar kitais atvejais sąveikaujant su turtu, turto vertinimas yra labai svarbus.
Kaip teisingai nustatoma turto vertė?
Tam, kad būtų galima teisingai nustatyti turto kainą, reikia įvertinti jo būklę, likvidumą, lokaciją, panašių objektų pasiūlą rinkoje ir, žinoma, išskirtinumą.
„Labai dažai žmonės, kurie nėra susiję su nekilnojamojo turto pardavimu, savo turto kainą nustato pagal principą „man tiek reikia gauti“ arba „man tiek kainavo“. Tai yra labai subjektyvus vertinimas, neparemtas jokiais realiais faktais.“, – teigia nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Šiek tiek objektyvesnis vertinimas – pagal skelbimuose esančius panašius objektus. Tačiau šioje vietoje taip pat susiduriama su objektyvumo stoka, nes ne visi skelbimuose patalpinti objektai yra parduodami tokia kaina, kuri nurodyta skelbimų portaluose. Skirtingų šaltinių duomenimis, kainų skirtumas tarp skelbime nurodytų ir realiai įvykusių sandorių gali svyruoti nuo kelių procentų iki kelių kartų, o tai – didžiulė paklaida.
Kas turėtų nustatyti turto vertę?
„Objektyviausiai nustatyti turto kainą gali tik patyrę nekilnojamojo turto ekspertai ir vertintojai. Vertintojai darydami vertinimą remiasi Registrų Centro duomenų bazėje registruotais sandoriais. Tuo tarpu patyrę nekilnojamojo turto brokeriai turto kainą nustato remdamiesi ne tik Registrų Centro duomenų bazės sandoriais, bet vertindami ir konkurencinę aplinką, faktinį turto stovį ir potencialių klientų srautą.“, – kas turėtų nustatyti turto vertę pasakoja Č. Savickas.
Taigi, jei planuojate nustatyti savo turto vertę turite tokius galimus variantus:
- Bandyti kainą nustatyti patiems, tačiau tik retu atveju tai bus pakankamai objektyvu.
- Kreiptis į turto vertintoją, kad atliktų oficialų turto vertinimą tos dienos vidutinei rinkos vertei nustatyti.
- Kreiptis į patyrusį nekilnojamojo turto brokerį, kad šis atliktų išsamią rinkos analizę, kurioje atsispindės ir Registrų Centro duomenų bazėje matoma vidutinė turto rinkos vertė, ir brokerio arba įmonės duomenų bazėje esanti įvykusių realių sandorių informaciją su turto nuotraukomis ir konkurencinės aplinkos bei turto išskirtinumo įvertinimas.