Nesvarbu, ar Elonas Muskas yra tikrasis “prezidentas”, ar tik “ministras pirmininkas”, ar tiesiog Donaldo Trumpo multimilijardierius vykdytojas, jis atlieka precedento neturintį vaidmenį, dėl kurio naujajai administracijai gali kilti interesų konfliktų.
Stepheno Collinsono analizė, CNN
Praėjusią savaitę “Tesla” ir “SpaceX” pradininko vaidmuo sabotuojant Atstovų Rūmų metų pabaigos išlaidų paketą, kuris galiausiai buvo pakeistas mažesniu laikinuoju įstatymu, kad vyriausybė dirbtų iki kovo mėn.
Respublikonų įstatymų leidėjai sekmadienį skubėjo girti ir ginti “X” savininką – turbūt nenuostabu, nes turtingiausias pasaulio žmogus pagrasino finansuoti pirminius iššūkius Kongreso nariams, kurie nepaklus D. Trumpo įsakymams.
“Ačiū Dievui, kad Elonas Muskas nusipirko “Twitter”, nes tik taip mes sužinome, kas yra šiame įstatyme”, – CNN laidoje “State of the Union” sakė Tenesio senatorius Billas Hagerty’is Danai Bash. Šis komentaras gali pasirodyti keistas, nes įstatymų leidėjams neturėtų reikėti socialinės žiniasklaidos tinklo, kad prieš balsuodami galėtų perskaityti įstatymo projektą. Tačiau Hagerty taip pat atskleidė Musko įtaką GOP, sakydamas, kad “kiekvieną mūsų biurą užplūdo rinkėjų skambučiai” po milijardieriaus skundų, kad įstatymo projekte yra daug išpūstų išlaidų.
Tuo tarpu Teksaso respublikonas Tony Gonzalesas iš Teksaso apibūdino Vašingtone vyraujančią dinamiką. “Turime prezidentą. Turime viceprezidentą. Turime kalbėtoją. Ir atrodo… lyg Elonas Muskas būtų mūsų ministras pirmininkas”, – sakė jis CBS laidoje “Face the Nation”.
Demokratai mato galimybę pagaliau pereiti į puolimą
Demokratai bando pakutenti D. Trumpo tuštybę, pašiepdami, kad net ir laimėjęs antrąją kadenciją jis vis dar nėra toks galingas kaip Pietų Afrikoje gimęs technologijų magnatas, kurį jis paskyrė atsakingu už vyriausybės dydžio mažinimą, kai išrinktasis prezidentas pradės eiti pareigas.
Delavero senatorius Chrisas Coonsas “Sąjungos būklės” laidoje “State of the Union” sukūrė scenarijų, pagal kurį Muskas padvigubino chaosą, kuris buvo būdingas D. Trumpo pirmajai kadencijai.”Tai yra prognozė to, kas gali nutikti. Turėsime ne tik išrinktąjį prezidentą D. Trumpą, kaip milijardierių, kuris 4 val. ryto siautėja tviteryje, bet ir Eloną Muską, kuris taip pat įneš nestabilumo į tai, kaip sprendžiame labai sudėtingus ir svarbius mūsų šaliai klausimus”, – sakė jis.
Coons komentarai pasirodė po to, kai praėjusią savaitę, šaliai svyruojant ties vyriausybės uždarymo riba, daugelis demokratų kalbėjo apie “prezidentą Muską”.
“Trečiadienio rytą Elonas Muskas įrodė, kad jis yra tikrasis Respublikonų partijos lyderis, nes per maždaug keturias, penkias ar šešias valandas jis be perstojo tviteryje pasisakė prieš susitarimą, dėl kurio derėjosi ir kuriam pritarė visos šalys”, – šeštadienį CNN žurnalistei Jessicai Dean sakė Pensilvanijos demokratų atstovas Brendanas Boyle’as.
Atrodo, kad šis žaidimas, kuris buvo sveikintinas žingsnis partijai, per rinkimus sunkiai suformulavusiai įtikinamą žinią ir nuo to laiko besiblaškančiai, pasiteisino, nes D. Trumpas sekmadienį pats iškėlė šį klausimą.
“Ne, jis neperims prezidento posto”, – sakė D. Trumpas konservatyviųjų pažiūrų aktyvistams per “Turning Point USA” renginį Finikse. Išrinktasis prezidentas tvirtino, kad jam patinka, kai šalia yra protingi žmonės, ir apkaltino savo oponentus pradėjus “naują smūgį”, kai užsiminė, jog jie bandė delegitimizuoti jo pirmąją kadenciją dėl “Rusijos, Rusijos, Rusijos”. D. Trumpas pridūrė: “Ne, jis nebus prezidentas, tai galiu jums pasakyti. Ir aš esu saugus, žinote kodėl? Jis negali būti – jis negimė šioje šalyje”.
Trumpo komentarai leido suprasti, kad nuolatinis Musko vaidmens nušvietimas patraukė jo dėmesį ir kad jam nepatinka mintis, jog jo naujasis geriausias draugas yra už sosto slypinti galia. Jie taip pat paskatins naujas spekuliacijas, kiek ilgai išrinktasis prezidentas, kuris paprastai nemėgsta dalytis dėmesiu, toleruos sparčiai kylantį Musko populiarumą, net jei abu vyrai turi didžiulių paskatų tęsti draugystę, dėl kurios technologijų pionierius nuo pat rinkimų beveik nuolat buvo šalia Trumpo Mar-a-Lago.
Vizionierius, kuris savo didžiulę galią nukreipia į politiką
E. Musko inovacijos sukėlė revoliuciją elektroninės prekybos, elektromobilių ir kosmoso pramonėje ir vadovauja JAV pastangoms nuskraidinti žmones į Marsą.Daugelis amerikiečių jį laiko didvyriu. O jo vis labiau dešiniosios, populistinės politinės pažiūros ir gebėjimas sutelkti žmones už save nuo tada, kai jis nusipirko “X”, pavertė jį talismanu eiliniams D. Trumpo rinkėjams, kurie mano, kad vyriausybė juos nuvylė.
Techniškai nėra abejonių, kas turi daugiausia galios. D. Trumpas bus prisaikdintas prezidentu sausio 20 d. ir vadovaus galingiausiai pasaulyje kariuomenei bei didžiuliam branduolinių ginklų arsenalui. Jam taip pat padės Aukščiausiojo Teismo sprendimas, priimtas dėl vienos iš jo teisinių bylų, kuriuo išplėsta vykdomosios valdžios įgaliojimų apimtis. Muskas, vienas iš D. Trumpo naujojo Vyriausybės efektyvumo departamento arba DOGE pirmininkų, greičiausiai neturės jokios realios galios, išskyrus nuolatinę naujojo prezidento globą.
Dėl savo nepaprastų turtų, megafono, kurį jam suteikia vieno didžiausių socialinės žiniasklaidos tinklų valdymas, taip pat didžiulių tarptautinių interesų, pasaulinių įmonių ir ryšių E. Muskas yra retos rūšies nevalstybinės galios pavyzdys. Jis gali daryti įtaką vyriausybėms, rinkimams, ekonomikai ir net karams. Todėl jis gali būti naudingas D. Trumpui ir Amerikai, jei dirbs vadovaudamasis nacionaliniais interesais.
Tačiau E. Musko buvimas JAV vyriausybės centre taip pat kelia stulbinančių potencialių interesų konfliktų galimybę, ypač dėl to, kad jo įmonės gauna naudos iš milijardų dolerių vertės vyriausybinių sutarčių. E. Muskas turės galimybę supaprastinti DOGE reglamentus, kad jie būtų tiesiogiai naudingi jo paties įmonėms.Be to, jis, dešimtimis milijonų dolerių finansavęs D. Trumpo rinkimų kampaniją, turės didžiulę nerinktą galią, kuri bus toli gražu nepasiekiama beveik kiekvienam kitam amerikiečiui.
Ir galbūt labiau nei bet kuris kitas pastarojo meto prezidentas, D. Trumpas, atrodo, yra imlus tokio žymaus ir charizmatiško žmogaus kaip E. Muskas magnetizmui ir statuso simboliui – turtingiausio pasaulio žmogaus pavaldumui jo dvare.
Kaip Muskas pažemino Atstovų Rūmų pirmininką
Musko galia pasireiškė praėjusią savaitę, kai jis sutriuškino Atstovų Rūmų pirmininko Mike’o Johnsono pirminį laikinąjį išlaidų įstatymo projektą, išplatindamas pūgą pranešimų svetainėje X – jie išėjo anksčiau už išrinktąjį prezidentą, todėl kilo klausimų, ar jis nėra laisvai samdomas darbuotojas.
Vėliau D. Trumpas susigriebė, pats ryžtingai pasisakydamas prieš įstatymo projektą ir pareikalaudamas padidinti vyriausybės skolinimosi įgaliojimus prieš prezidentui Joe Bidenui paliekant postą.Jo pilstymas sukėlė spėlionių, ar išrinktasis prezidentas nebandė žengti toliau nei Muskas, norėdamas pabrėžti savo autoritetą.Nepaisant to, Musko pradinė išlaidų įstatymo projekto defenestracija ir tai, kaip jis iš karto sugebėjo įgyti galią prieš Johnsoną, kuris konstitucinėje paveldėjimo linijoje atsilieka tik nuo viceprezidento, buvo nepaprasta.
Penktadienį duodamas interviu CNN laidai “Kaitlan Collins” senatorius Markwayne’as Mullinas tvirtino, kad Muskas glaudžiai bendradarbiauja su išrinktuoju prezidentu. “Jūs matėte Eloną ir prezidentą Trumpą, dirbančius kartu kaip komanda. Pažadu jums, jie visą laiką lankėsi”, – sakė Oklahomos respublikonas. “Elonas imdavosi vienos užduoties, kurios norėjo prezidentas Trumpas.O prezidentas Trumpas imdavosi kitos užduoties”.
Vis dėlto svarbus E. Musko vaidmuo gali atverti demokratams dar vieną puolimo liniją – ypač jei E. Muskas ir jo DOGE bendrapirmininkas Vivekas Ramasvamis, buvęs GOP kandidatas į prezidentus, pradės rekomenduoti naikinti programas, kuriomis remiasi dirbantys amerikiečiai, kuriems D. Trumpas per rinkimų kampaniją žadėjo padėti. Jau dabar pastebimas teminis atotrūkis tarp išrinktojo prezidento ryšių su darbininkais ir jo pasirinkto kabineto, kuriame dirba milijonieriai ir milijardieriai, kurie, tikėtina, gaus neproporcingai didelę naudą iš didžiulio mokesčių sumažinimo, kurį jis pasiūlys kitais metais.
Taip pat kils keblumų dėl Musko vaidmens ir galimų konfliktų užsienio politikos srityje. T esla savininkas aktyviai veikia beveik visose pasaulio šalyse ir daugybėje pasaulio karštųjų taškų. Pavyzdžiui, jo interneto paslauga “Starlink” yra gyvybiškai svarbi Ukrainos karo veiksmams po daugiau nei prieš dvejus metus įvykusios neteisėtos Rusijos invazijos. D. Trumpas pažadėjo greitai užbaigti karą, kai pradės eiti pareigas, ir sekmadienį užsiminė apie galimybę iš anksto pradėti derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Tvarkydamas JAV santykius su kitomis valstybėmis, D. Trumpas gali susidurti su Maskvos bandymų formuoti politiką visame pasaulyje priešprieša. Pavyzdžiui, jo naujasis draugas kritikavo naująją Didžiosios Britanijos leiboristų partijos premjero Keiro Starmerio vyriausybę. O praėjusią savaitę jis parėmė Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partiją, šaliai išgyvenant politinę krizę.”Tik AfD gali išgelbėti Vokietiją”, – penktadienį rašė E. Muskas socialiniame tinkle X. Vienas dalykas, kad jis išreiškia savo, kaip asmens, žodžio laisvę. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad Muskas yra artimas D. Trumpui ir atliks beveik oficialų vaidmenį būsimoje administracijoje, jo komentarai gali sukelti painiavą dėl JAV politikos ir naujojo prezidento pažiūrų.
Be to, kyla pavojus, kad tarp E. Musko vidaus politinės veiklos ir jo tarptautinių projektų gali kilti etinis konfliktas. Praėjusią savaitę vyriausioji Atstovų Rūmų asignavimų komiteto demokratė Rosa DeLauro parašė laišką Kongreso vadovams, kuriame teigė, kad Muskas stengėsi sužlugdyti pirminio finansavimo įstatymo projekto nuostatą, pagal kurią būtų tikrinamos investicijos į Kiniją, ir leido suprasti, kad jis gina savo “Tesla” gamyklą Šanchajuje. Muskas atsakė į DeLauro kritiką dėl jo vaidmens vyriausybės uždarymo dramoje ir paragino Konektikuto įstatymų leidėją pašalinti iš Kongreso.
Didėjantis Musko žinomumas skatina diskusijas, kiek ilgai Trumpas toleruos tai, kas dažnai atrodo esanti ryškiausia žvaigždė jo orbitoje. Bet koks poros skilimas gali būti skausmingas abiem, nes kosminių skrydžių vizionierius yra labai suinteresuotas pratęsti savo sutartis su JAV vyriausybe.O D. Trumpas gali nerimauti dėl to, kad pakurstys draugu tapusio priešininko, kuris kontroliuoja “X”, priešpriešą.
Tačiau buvęs Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie, kuris kadaise draugavo su D. Trumpu, kol buvo išstumtas iš jo artimiausio rato, prognozavo, kad E. Musko, kaip išrinktojo prezidento dešiniosios rankos, statusas nebus ilgalaikis.
“Kai iš pradžių pradedi eiti šias pareigas, turi didžiulę įtaką”, – sekmadienį ABC naujienų laidoje “This Week” sakė Christie.”Ir jam patinka, kad esi šalia, ir jam patinka tavęs klausytis, ir tu esi geriausias dalykas pasaulyje. Tai visada visada mažės. Taip ir atsitinka. Ir jūs tai pamatysite. Taip nutiks ir su Elonu Musku”.