„Po vestuvių viskas tarsi apsivertė aukštyn kojomis“ „Laimingi mes buvome prieš santuoką“ „Pradžioje mums buvo gera, o paskui buitis nužudė mūsų santykius“. Pažįstama? Būtent tokius sakinius aš išgirstu iš dažnos poros konsultacijų metu. Kad netektų tokių frazių tarti jūsų lūpoms, yra labai svarbu tinkamai santuokai pasiruošti. Pasiruošimas santuokai – tai ne suknelių, batelių, kostiumo, fotografo, salės, meniu ir kitų su vestuvių pobūviu susijusių rūpesčių išsprendimas. Daug svarbiau, kad poros pasiruoštų santuokai pasikalbėdamos ir susitardamos dėl keleto atrodytų nereikšmingų, tačiau santykiuose daug lemiančių klausimų.
Yra keletas temų dėl kurių kiekviena pora turėtų pasikalbėti prieš santuoką:
1. Finansai. Kad ir kaip tai būtų žemiška ir nuobodu, vis tik finansai yra šeimos pagrindas. Savarankiška šeima gali būti tik ta, kuri savarankiškai tvarkosi su finansais. Tačiau dažnai atsitinka taip, kad sutuoktiniai turi skirtingus požiūrius ir įpročius, susijusius su finansų valdymu. Poros turėtų pasikalbėti ir išsiaiškinti: kokie yra kiekvieno pinigų leidimo įpročiai? Kokie yra pinigų taupymo įpročiai? Ar kuris nors turi įsiskolinimų ir kaip žada juos grąžinti? Koks yra požiūris į taupymą, labdarą ir dovanas? Kaip ruošiatės atskirti ir susieti asmenines ir bendras jūsų būsimos šeimos išlaidas? Labai greitai jūs tapsite vienu bendru ūkiniu vienetu, todėl pasikalbėjimas apie pinigus sutaupys daug energijos ir jėgų vėliau.
2. Seksualumas. Lytiniai santykiai yra vienas iš svarbių kiekvienos poros santykių aspektų. Tačiau mūsų nustatos ir įsitikinimai apie seksą yra suformuojami daug anksčiau prieš santuokos sukūrimą. Dažnai poroms nėra patogu kalbėti šia tema, tačiau visą bendrą poros gyvenimą, tai yra viena svarbiausių bendrų temų, todėl būtina išmokti apie tai kalbėtis laisvai ir atvirai. Svarbu aptarti tokius klausimus, kaip: „Koks jūsų požiūris į seksą ir kaip jis susiformavo? Koks yra jūsų ankstesnis seksualinis gyvenimas ir kaip tai gali įtakoti jūsų santykius? Kokius lūkesčiu jūs turite vienas kito atžvilgiu ir kiek jie sutampa? Savo ir partnerio požiūrių, susijusių su seksu, supratimas yra svarbi jūsų intymumo dalis.
3. Bendravimas ir konfliktų sprendimas. Bendravimo ir konfliktų sprendimo būdai ir įgūdžiai gali padėti arba pridaryti daug rūpesčių šeimos gyvenime. Todėl pirmas ir svarbus dalykas yra suprasti, kad porų ir šeimų be konfliktų nebūna. Tai yra svarbus poros gyvenimo aspektas, kuris leidžia porai augti, susiderinti tarpusavyje, spręsti ir ieškoti abiems tinkamiausio būdo būti kartu. Vis tik svarbu, kad apie bendravimą ir konfliktus taip pat pasikalbėtumėte. Kaip jūs priimsite sprendimus? Ar abu yra linkę aptarti sunkius klausimus, ar labiau vengsite konfliktų? Ar manote, kad yra rūpesčių jūsų santykiuose, kurie turi būti išspręsti prieš vestuves? Kaip jūs išgyvenate konfliktus? Kaip juos sprendžiate? Kiek skirtingi jūs esate? Ar manote, kad jūsų skirtumai sukurs problemas santuokoje? Ar tikitės, kad sutuoktinis pasikeis? Ar abu galite ir mokate atleisti? Ar esate pasiruošę dirbti ties savo bendravimo įgūdžiais?
4. Tėvystė. Nors galbūt vaikų dar neturite, tačiau anksčiau ar vėliau daugumos šeimų gyvenime vaikai ir santykiai su jais užima didžiąją dalį poros dėmesio ir pastangų, tačiau tai nėra savaime suprantama. Mes visi į santuoką atsinešame skirtingas patirtis ir įsivaizdavimą, kokie yra, ar turi būti tėvai ir netgi, ar apskritai norime tapti tėvais. Todėl prieš sudarant santuoką labai naudinga porai pasikalbėti tokiais klausimais, kaip: ar jūs abu ir kiekvienas iš jūsų norite turėti vaikų? Jei nuspręsite, kiek vaikų jūs turėsite? Kiek laiko turėtų praeiti po santuokos prieš susilaukiant vaikų? Kaip manote, kokie tėvai būsite kiekvienas iš jūsų? Kokia yra jūsų tėvystės filosofija? Ar ir kas po vaikų gimimo liks su jais namuose, darydamas pertrauką kajeroje? Jei norite susilaukti vaikų vėliau, kaip saugositės nuo nėštumo? Ką kiekvienas iš jūsų mano apie abortą? Ar jau turite vaikų iš ankstesnių santykių? Ką manote apie įvaikinimą? Kokia buvo kiekvieno iš jūsų vaikystė? Kiek jūsų šeimoje buvo švelnumo, šiltumo? Kokias vertybes iš savo šeimos norite atsinešti į savo šeimą? Kas jūsų šeimoje jums patinka ir kas nepatinka? Kas jums patinka ir nepatinka jūsų tėvų santuokoje?
5. Santykiai su artimaisiais. Sutuoktinių santykiai su tėvais dažnai yra viena opiausių temų, kai kalbama apie sutuoktinių santykius. Tėvai, vėliau tapdami seneliais norėdami pagelbėti jaunai šeimai, o kartu neprarasti turėtų santykių, neretai tampa tokia stipria jaunos šeimos sistemos dalimi, kad tai gali sukurti sunkumus. Prieš santuoką būtina pasikalbėti apie tai, kiek laiko jūs praleidžiate su savo tėvais iki santuokos? Kiek laiko jūsų tikitės praleisti su savo tėvais po santuokos ir kai susilauksite vaikų? Kiek tikitės laiko su jūsų tėvais praleis jūsų sutuoktinis? Kaip planuojate leisti atostogas ir kaip manote skirti laiko abiejų pusių tėvams per atostogas? Kaip planuojate leisti savaitgalius? Kokie jūsų ir jūsų abiejų pagalbos tėvams įpročiai?
6. Laisvalaikio įpročiai. Laisvalaikis – tai laikas, kuris asocijuojasi su malonumu, poilsiu, įdomiomis veiklomis. Tačiau poroje neretai atsitinka, kad malonių ir įdomių veiklų sampratos tarp sutuoktinių skiriasi. Todėl vertėtų aptarti, kokias laisvalaikio veiklas jūs mėgstate ir kiek laiko planuojate joms skirti. Kokio tipo atostogas jūs mėgstate? Jei vienas eina iš proto dėl stovyklavimo gamtoje, o kitam reikia prabangių viešbučių, tai gali sukelti sunkumų. Tokiu ar panašiais atvejais būtina aptarti, kaip ieškosite kompromisų. Neįmanoma suplanuoti visų gyvenimo atostogų į priekį, tačiau išeičių, kurios būtų priimtinos jums abiems, paieškojimas gali padėti jums užbėgti rimtiems konfliktams už akių.
7. Religija ir tikėjimas. Jei jūs praktikuojate vieną ar kitą religiją, svarbu pasitarti, kiek abiems jums tai yra svarbu. Kiek jums svarbu, kad sutuoktinis dalyvautų religinėje praktikoje? Kiek religija ir tikėjimas įtakoja jūsų gyvenimo stilių? Ar abu išpažįstate tą pačią religija? Jei turėsite vaikų, kurios religijos pagrindu juos auginsite?
8. Lūkesčiai. Tai ko gero pati sudėtingiausia mūsų asmenybės dalis. Mes turime lūkesčius praktiškai viskam, tačiau dažnai apie tai net nepagalvojame. Kalbėjimasis apie skirtingus lūkesčius padeda suvokti juos patiems ir kartu konstruktyviai juos derinti tarpusavyje. Kokie yra jūsų požiūriai į darbą, šeimą, sutuoktinių vaidmenis? Ką manote apie santykius? Kokie santykiai yra geri? Ką manote apie skirtingas emocijas, kaip džiaugsmas liūdesys, baimė, pyktis? Tai tik keletas aspektų, tačiau svarbu apie juos pasikalbėti bent jau tam, kad išmoktumėte tai daryti.
9. Buitis. Prieš santuoką tai ko gero pati neįdomiausia, tačiau apsigyvenus kartu – pati aktualiausia tema. Nepatikėtumėte, kiek „idealių“ santykių „pražudo“ ar bent jau gerokai „sužaloja“ buitis. Todėl svarbu pasikalbėti apie tai, kaip kiekvienas jūs matote tokius klausimus, kaip, kur planuojate gyventi? Kaip turėtų atrodyti jūsų namai? Ką galvojate apie pareigas buityje? Ar yra moteriški ir vyriški darbai? Ką kiekvienas iš jūsų mėgsta ir ko nekenčia daryti buityje? Kaip dalinsitės pareigas namuose? Ką galvojate apie tvarką? Kada manote, kad namai tvarkingi?
Taigi nemažai yra ką „nuveikti“ prieš santuoką? Dar daug neatsakytų klausimų? Tenebūna šie pokalbiai ir klausimai našta, bet padeda jums kurti jūsų bendrumą, bendrą supratimą ir intymumą. Juk intymumas neprasideda nuogumu, o gerokai, gerokai anksčiau.
Lnkiu laimingos ir stiprios santuokos, mieli jaunavedžiai!