Šventų Kalėdų ir Naujųjų Metų laikotarpiu, gal dėl šeimininkų atsipalaidavimo, o gal dėl kitų priežasčių galima buvo stebėti gan gausius socialinio tinklo Facebook lankytojų pranešimus apie pabėgusius, rastus, kažką bauginusius šunis, sušalusius, kažkieno priglaustus kačiukus.
„Sveiki, draugų kieme Užliedžiuose laksto šunelis su dideliais guzais ant kojyčių? Gal kas pasigedote? Galimybės priglausti neturi, nes namuose yra du katinai! Prašau dalinkitės,“- rašė Romainių + Romainių kaimelės bendruomenės paskyros lankytoja gruodžio 26-ąją dieną.
„Pabėgo šuo gal kas matė šiuo metu Palemone,“ – gruodžio 27-ąją pranešė šuns šeimininkė Palemono bendruomenės grupėje.
Kiek anksčiau panašiu pranešimu pasidalino ir Aleksoto bendruomenės nariai:, pranešę apie didelį palaidą šunį bėgiojantį Zylių gatvėje. Kai kurie piktinosi, kad jis gali išgąsdinti vaikus. Kiti tikino, kad šis kažkieno draugas bėgioja vienas ne pirm kartą ir prie jo visi pripratę. Ten pat Aleksote, Pabrėžos gatvėje Kūčių dieną budrūs bendruomenininkai fiksavo dar du kažkieno esamus ar buvusius draugus be šeimininkų palydos.
Kaip jau skelbė portalas kaunieciams.lt, kalėdinę nuotaiką kivirčais dėl palaido šuns, kuris tikrai ar tariamai kažką dar ir apdraskė, buvo apgadinta ir kai kuriems Kauno rajono Raudondvario gyventojams. Tokiais ir panašiais pranešimais mirgėjo ir kitos socialinių tinklų paskyros.
****
Seimui dar pavasarį priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo šių metų gegužės 1 d. įsigaliojo privalomas gyvūnų augintinių – šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR).
Iki šių metų gegužės 1 d. atvestus gyvūnus augintinius privalomai nurodyta paženklinti ir užregistruoti GAR per vienerius metus – iki 2022 m. gegužės 1 d., bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui, o nuo įstatymo įsigaliojimo datos (2021 m. gegužės 1 d.) atvestus gyvūnus augintinius – per 4 mėnesius nuo gimimo, bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam laikytojui. Gyvūnų augintinių veisėjai veisimui naudojamus gyvūnus augintinius privalėjo paženklinti ir registruoti GAR iki šių metų rugsėjo 1 dienos.
Visuotinis augintinių ženklinimas šiuo metu taikomas daugumoje Europos Sąjungos valstybių.
Augintinio ženklinimas ryžio grūdo dydžio plokštele po oda ir augintinio bei jo savininko duomenų registravimas vieningame GAR – neabejotina nauda augintinių savininkams, tai:
• visų pirma, gyvūno identifikavimas ir jo atsekamumas, kuris reikalingas užkrečiamųjų ligų, kaip pvz., mėsėdžiams gyvūnams ir žmonėms pavojingos ir nepagydomos užkrečiamosios virusinės ligos – pasiutligės, bei kitų ligų prevencijai, stebėsenai ir kontrolei,
• pasimetus gyvūnui galima greičiau jį surasti,
• gyvūnų kelionių, nekomercinio gyvūnų judėjimo tarp šalių palengvinimas,
• gyvūno gydymo, vakcinacijos nuo užkrečiamųjų ligų ir suteiktų kitų veterinarinių procedūrų registracija bei atsekamumas,
• mažiau bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų, ir kt.
Veterinarijos specialistų teigimu, augintinių ženklinimo procedūra labai paprasta – mažytė mikroschema po oda įterpiama specialia injekcine adata ir išlieka visam laikui. Jos nesimato, o gyvūnas nieko nejaučia. Ši procedūra labai greita, be to, gyvūnui nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje.
Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir ekrane pasirodo unikalus numeris, pagal kurį galima surasti gyvūno šeimininkus. Tokių skaitytuvų yra daugelyje veterinarijos gydyklų bei gyvūnų globos organizacijų.
Beje, svarbu žinoti tai, kad gyvūno augintinio ženklinimas būtų veiksmingas, mikroschema turi būti susieta su informacija apie konkretų gyvūną ir jo savininką, t. y. būtina gyvūną užregistruoti jį valstybiniame GAR. (VMVT) informacija.