2022 01 18
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės patvirtintoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms, kurios patikslina atliekų tvarkytojų žalos atlyginimo tvarką ir numato, kad atliekų deginimo jėgainės nebebus pripažįstamos kaip valstybinės reikšmės. Pataisos parengtos atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2020 m. vasario 18 d. nutarimą.
Anot nutarimo, praėjusio Seimo kadencijoje priimtos Atliekų tvarkymo įstatymo nuostatos, pagal kurias, pavyzdžiui, atliekų deginimo jėgainės gali būti statomos ne arčiau kaip 20 km atstumu nuo gyvenamosios teritorijos, prieštarauja Konstitucijai ir pažeidžia teisėtų lūkesčių principą.
Be to, nuspręsta, kad atliekų deginimo jėgainės nebebus valstybinės reikšmės, nes toks statusas nesuteikia jokios pridėtinės vertės.
Aplinkos ministerija pabrėžia, kad esminis tokių atliekų tvarkytojų veiklos reguliavimas nesikeis ir ateityje išliks toks pats: deginimo jėgainės privalės turėti ir laikytis taršos leidime nurodytų sąlygų bei reikalavimų ir pan.
Pataisomis dar patikslinama, kad pavojingąsias ir padangų atliekas tvarkančios įmonės draustų savo civilinę atsakomybę už žalą, kuri vykdant tokią veiklą dėl neatsargumo ar tyčios gali būti padaryta trečiųjų asmenų gyvybei ar sveikatai, turtui arba aplinkai.
„Nuo gegužės 1 d. atliekų tvarkytojai turės drausti civilinę atsakomybę savo tvarkomoms atliekoms ir kitiems galimos padaryti žalos, kad nenebūtų taip, kaip po „Ekologistikos“ gaisro, kai padaryta žala buvo didžiulė, o faktinis draudimas tesudarė 18 tūkst. eurų. Šiuo atveju numatome skirtumą tarp tyčios ir netyčios“, – Seime pateikdamas įstatymo pataisas sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus parlamentas svarstys pavasario sesijoje, kuri prasideda kovo 10 d.