Realjjos sveikatos apsaugos sistemoje nelinksmos. Norint patekti pas kurios nors srities specialistą gali tekti laukti ir pusmetį arba tikėtis, kad kas nors atšauks vizitą ir, gavus siuntimą, nuolat sekti eilę įvairiose gydymo įstaigose.
Kaip jau skelbė portalas kaunieciams.lt, valstybė užsakė parengti 377 gydytojus rezidentus. Specialusis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO ) pasiuntinys Europos regione Vytenis Povilas Andriukaitis pateikė savo komentarą.
„Sprendžiant medikų trūkumą, planuojama, kad 2023–2024 mokslo metais į valstybės finansuojamas medicinos rezidentūros studijas bus priimti 365 asmenys, į odontologijos rezidentūros studijas 12. Tokį skaičių būsimųjų medikų kaip būtiną užsakė paruošti Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas (VUK),“ – sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
Pasak PSO pasiuntinio V. P. Andriukaičio, valstybės viešajam sektoriui reikalingų specialybių prognozavimo, planavimo, užsakymo aukštosioms ir profesinėms mokykloms formavimo klausimai turi būti nuolatinėje vyriausybės darbotvarkėje.
„Deja, ilgą laiką toks valstybės užsakymas nebuvo formuojamas, buvo pasikliaunama laisvos rinkos galia sureguliuoti ir specialistų poreikį. Deja, toks pasirinkimas nedavė rezultatų. Buvo bandyta formuoti valstybės užsakymą ir buvo galvojama apie teisinį tokio užsakymo reglamentavimą.
Tačiau tas sumanymas sutiko nemenką pasipriešinimą. PSO pastoviai ragina šalis nares tokiu darbo jėgos sveikatos sektoriuje poreikio vertinimu ir planavimu užsiimti. Pereitais metais PSO išleido išsamų raportą “Darbo jėgos sveikatos sektoriuje Europos regione tyrimas : laikas veikti”,“ – sakė jis.
Raporte, kaip pabrėžia pasiuntinys, atskleista labai sudėtinga darbo jėgos padėtis sveikatos sektoriuje, yra akivaizdus vidurinio medicinos personalo ir gydytojų trūkumas visame Europos regione.
Primygtinai raginama imtis skubių veiksmų planuojant reikalingų specialistų skaičių, sprendžiant jų parengimo, įdarbinimo, aprūpinimo ir atlyginimų bei kvalifikacijos kėlimo klausimus, didinant investicijas į sveikatos sektoriaus darbo jėgos kokybės gerinimą.
- P. Andriukaitis pateikia statistiką. „Lietuvoje šiuo metu yra apie 13 165 darbuotojai sveikatos sektoriuje, iš jų virš 65 metų amžiaus apie 2300 žmonių, tarp 55 – 65 metų – berods apie 3000. Akivaizdu, kad išeinančius į pensiją gydytojus būtina keisti naujai parengiamais specialistais.
Tad valstybės užsakymas parengti 377 gydytojus rezidentus yra suprantamas. Sunku pasakyti, ar toks skaičius bus pakankamas atskirų specialybių gydytojų trūkumui padengti. Bet toks žingsnis sveikintinas,“ – teigia jis.
Nėra abejonės, kad būtina suformuoti ir tokio valstybinio užsakymo bei sutarčių su besimokančiais studentais teisinius pagrindus, numatyti atlyginimo dinamiką, kvalifikacijos kėlimo, buities ir gyvenimo sąlygas ir kitus aspektus.
Bet iš esmės, valstybinio užsakymo darbai turi būti atliekami pastoviai, nes darbo rinka sveikatos sektoriuje išgyvena nemažą krizę.