Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Čekijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Latvijos, Portugalijos, Rumunijos, Slovakijos ir Vengrijos vadovais kreipėsi į Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Leyen, kviesdami EK prisidėti prie greitųjų geležinkelių tinklo plėtros spartinimo ir jo finansavimo didinimo.

Kreipimesi pabrėžiama būtinybė spartinti transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) plėtrą ir užtikrinti tinkamą finansavimą greitųjų geležinkelių jungtims. Europos lyderiai akcentavo, kad stiprus ES transporto tinklas yra esminė sąlyga konkurencingai vidaus rinkai, ekonomikos augimui, ES atsparumui bei svarbi paramos mūsų partneriams, siekiantiems tapti ES dalimi, priemonė.
Europos lyderiai išreiškė tvirtą įsipareigojimą modernizuoti keleivių ir krovinių vežimo geležinkeliais infrastruktūrą bei teigiamai įvertino tai, kad į TEN-T tinklo peržiūrą įtrauktos naujos greitųjų geležinkelių jungtys. Vadovai pabrėžė, kad greitųjų geležinkelių plėtra ypač svarbi regionams, kurie iki šiol neturi tokių jungčių.
Kreipimesi taip pat remiamasi Enrico Letta ir Mario Draghi ataskaitose pateiktomis įžvalgomis, kad greitųjų geležinkelių trūkumas ir tarpvalstybinių jungčių neišbaigtumas tarp didžiųjų miestų yra pagrindinė kliūtis veiksmingai vidaus rinkai ir ES konkurencingumui. Taip pat lyderiai pažymėjo, kad greitųjų geležinkelių jungčių užbaigimas prisidės prie transporto sektoriaus dekarbonizacijos bei sustiprins ES atsparumą, įskaitant karinio mobilumo poreikius.
Valstybių vadovai ragina Europos Komisiją kartu su valstybėmis narėmis teikti pirmenybę aukštos pridėtinės vertės projektams, spartinti jų įgyvendinimą ir užtikrinti pakankamą finansavimą. Europos vadovai pabrėžė, kad dėl ilgo infrastruktūros projektų atsiperkamumo būtina rasti alternatyvių finansavimo sprendimų. Lyderiai tikisi tvirtos Europos investicijų banko politikos paramos ir pabrėžė, kad bendras ES finansavimas šioms jungtims kitu finansiniu laikotarpiu yra visiškai būtinas ir nepakeičiamas.
Atsižvelgiant į artėjančią ES daugiametę finansinę programą, lyderiai tvirtai pasisako už stiprią, centralizuotai valdomą III Europos infrastruktūros tinklų priemonę su didesniais finansiniais ištekliais, siekiant užbaigti TEN-T tinklo plėtrą, įskaitant greitųjų geležinkelių jungtis ir svarbiausius tarpvalstybinius projektus.
Galiausiai kreipimesi pabrėžiama, kad būtina mažinti administracinę naštą ir užtikrinti veiksmingą tarpvalstybinių projektų koordinavimą, kad būtų išvengta vėlavimo ir užtikrintas sklandus TEN-T tinklo įgyvendinimas pagal sutartus terminus.