Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kiekvienais metais gauna vis daugiau asmenų pranešimų apie galimą korupciją. 2023 m. jų buvo gauta beveik 6 600, o tai yra 30 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Anoniminių pranešimų skaičius siekė tik 6 proc. 35 asmenims už STT suteiktą vertingą informaciją buvo išmokėta daugiau nei 36 tūkst. eurų.
Jeigu asmens suteikta informacija apie korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką yra vertinga, padėjo atskleisti, užkardyti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, toks asmuo gali būti paskatinamas vienkartine pinigine išmoka. 2023 m. buvo atlyginta 35 asmenims, jiems išmokėta daugiau nei 36 tūkst. eurų. Didžiausia išmoka vienam asmeniui išaugo ir siekė 5 tūkst. eurų, atskaičius mokesčius (2022 m. didžiausia išmoka vienam gyventojui siekė 2,5 tūkst. eurų).
„Vienkartinė išmoka už STT suteiktą vertingą informaciją apie galimą korupciją nėra pagrindinis kriterijus, kodėl asmenys praneša ir (ar) turėtų pranešti apie galimai identifikuotą teisės pažeidimą. Tokie pranešimai visų pirma yra pilietiškumo išraiška ir bendras valstybės institucijų ir visuomenės darbas, kuriant skaidresnę aplinką“ – pabrėžė STT Pranešimų nagrinėjimo skyriaus vadovas Mikas Bukauskas.
M. Bukauskas teigė, kad „nuolat augantis asmenų pranešimų skaičius ir mažas anoniminių pranešimų procentas rodo aukštą pasitikėjimą STT. Džiaugiamės, kad gaunamų pranešimų skaičius auga, 2023 metais gautų pranešimų skaičius buvo rekordiškas – 6 599 pranešimai, 2022 m. – 4 729 pranešimai, 2021 m. – 4 350 pranešimai. 2023 m. STT, įvertinusi asmenų pateiktus pranešimus, pradėjo 44 ikiteisminius tyrimus. Daugiausiai pranešimų gauta apie galimus teisės pažeidimus, aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos, savivaldos ir teisingumo srityse“.
2023 m. STT gavo 75 pranešimus iš viešajame sektoriuje dirbančių darbuotojų, kurie pagal Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnį privalo pranešti teisėsaugos institucijoms (prokuratūrai, STT arba kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai,) apie jiems žinomas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas.
Pranešti STT apie žinomus korupcijos atvejus galima šiais būdais: interneto svetainėje www.stt.lt, „Pranešk STT“ linija (8 5) 266 3333, el. paštu pranesk@stt.lt, mobiliąja programėle „Pranešk STT“, atsiuntus pranešimą paštu ar atvykus į artimiausią STT padalinį. Visais pranešimų pateikimo atvejais yra užtikrinamas pranešimą pateikusio asmens konfidencialumas.