Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Pasaulyje žinomos alaus daryklos sutaria: alaus pasaulyje sienų nėra

  • 2019-08-18
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

Aludarių profesijai ir jų nuopelnams alaus pasauliui atšvęsti skirta liepos 18-oji – Tarptautinė aludarių diena. Šia ypatinga proga „Švyturys Brewery“ Aludarių dienos festivalyje lietuviams savo vietinio alaus paragauti atvežė žinomų užsienio alaus daryklų atstovai, kurie džiaugiasi, kad ribos tarp skirtingų alaus kultūrų – akivaizdžiai nyksta.

JAV vakaruose prasidėjusi nedidele vietine švente, dabar aludarių diena liepos 18 d. kasmet minima ir visame pasaulyje. Dėl to, kaip ir kiekvienais metais, „Švyturys Brewery“ alaus darykloje Klaipėdoje savaitgalį įvyko Aludarių dienos festivalis, kuriame lankytojai degustavo ir iš JAV, Švedijos, Norvegijos bei Didžiosios Britanijos atvežtų alaus rūšių. Visas šias daryklas su „Švyturys Brewery“ jungia į jas investavusi garsioji kraftinio alaus lyderė pasaulyje „The Brooklyn Brewery“.

Šių alaus daryklų atvežtą skirtingų stilių alų vieną po kito su smalsumu bandė festivalyje apsilankę lietuviai, nekantraudami paragauti savo skoniui neįprastų eksperimentų iš užsienio ir išgirsti apie kitoms kultūroms būdingus alaus vartojimo įpročius. Apie savo šalių ir kitas įkvepiančias alaus kultūras atvirauja šių alaus daryklų atstovai.

Alaus neverdantys ūkininkai seniau rizikavo būti ištremti iš šalies

Kadangi istoriškai Švedijoje gilių aludarystės tradicijų nėra, vietiniai aludariai seka pasaulinėmis tendencijomis ir tradicijas kuria nuo pradžių.

„Mes Švedijoje neturime senos aludarystės istorijos ir negalime pavaišinti vietiniu, kokius porą šimtų metų verdamu ypatingu alumi. Nors tai būtų puiku, visgi alus šiais laikais yra daugiau nei tik tradicijos ir istorija, todėl čia greitai reaguojame į naujausias tendencijas alaus pasaulyje ir jas įsisaviname. Ypač dėl mažesnių alaus daryklų pastangų ir sėkmės, Švedijos alaus kultūra tikrai ima klestėti“, – sako Lise Ljungman, „New Carnegie“ alaus daryklos iš Švedijos atstovė.

Įdomu tai, kad anksčiau greta esančioje Norvegijoje aludaryste ūkininkai užsiimti privalėjo, o alaus neverdantys taisyklių laužytojai galėjo būti net ištremti iš šalies.

„Alaus renesansas Norvegijoje prasidėjo vėliau nei kitur, tačiau alus yra svarbi norvegiškos virtuvės dalis ir anksčiau kiekvienas ūkininkas jį virdavo. Tiesą sakant, jie galėjo net prarasti savo ūkį ir būti išvaryti iš šalies, jei neužsiimdavo aludaryste. Šiais laikais ši taisyklė apsivertė, nes alui taikomi mokesčiai dabar labai aukšti, o reklamuotis draudžiama. Dabar žmonės alų vartoja kukliau, tačiau džiugu, kad yra labiau susidomėję jo derinimu su maistu, o alaus įvairovė – daug didesnė“, – pasakoja Kristian Berger, „E.C. Dahls“ alaus daryklos atstovas iš Norvegijos.

Lietuvos alaus kultūrą giria taip pat, kaip belgišką ar vokišką

Paklausti apie savo alaus kultūra įkvepiančias šalis, aludariai iš viso pasaulio nebesivargina išsiplėsti apie JAV nuopelnus alaus pasauliui – jie aptarti jau daug kartų. Dažniausiai be JAV minimos šalys taip pat yra Vokietija, Belgija, Čekija ir Didžioji Britanija. Pastarosios ypač dažnai giriamas – „Cask Ale“ stiliaus nepasterizuotas alus, kuris pateikiamas toks, koks yra, tuo pat metu statinėje dar vykstant antrinei fermentacijai.

„Vertinu anglų alaus kultūrą ir ją romantizuoju – už lango pilant lietui, įsivaizduoju save sėdint užmiesčio bare priešais židinį ir ragaujant autentiško, statinėje besifermentuojančio angliško elio“, – atvirauja „Švyturys Brewery“ apsilankiusi aludarė iš Švedijos L. Ljungman.

„Anglišku Cask Ale tipo alumi iš statinės aš pati susižavėjau nuo pirmos dienos persikrausčius į Londoną – iki šiol šis stilius mano mėgstamiausias. Tačiau pastaruosius kelis metus kraftinio alaus eksperimentai pasipylė kaip iš kibiro, atsirado tiek daryklų ir alaus rūšių, jog pasirinkimas tapo stulbinančiai platus. Tuo labai džiaugiuosi, nes Jungtinės Karalystės alaus kultūra tapo įvairesnė ir gyvesnė nei bet kada anksčiau, o visoje šalyje esančios daryklos trina alaus apibrėžimo ribas“, – sako Gabriele Bertucci iš „London fields“ alaus daryklos. „Kalbant apie kitų šalių alaus daryklas, man be galo patinka Estija. Nuo maloniai troškulį malšinančių pilsnerių iki neįtikėtinai daugialypių baltiškų porterių, šie aludariai žino ką daro. Taip pat vieną geriausių stipraus apynių aromato alų, kokį esu ragavusi, verda daryklos Naujojoje Zelandijoje.“

Tačiau pagyrų Jungtinės Karalystės aludarių atstovė negaili ir Lietuvai, ir netgi prilygina ją kitoms alaus pasaulį savo profesionalumu ir inovacijomis užkariavusioms šalims.

„Nors Lietuvos alaus kultūra vystėsi ganėtinai izoliuotomis sąlygomis, manau tai yra vienos iš geriausių alaus kultūrų pasaulyje gimtinė, nusipelniusi vietos tarp belgų, vokiečių, čekų ir britų. Man labai įdomu tai, kad jūsų senosios ūkininkų aludarystės tradicijos pirmą kartą minimos jau XI amžiaus kronikose, o senieji alūs, palyginus su kitomis senosiomis kultūromis, išgyveno stebėtinai puikiai. Jūs turite kitokį požiūrį į alų ir naudojamus ingredientus, o tai šiais laikais yra neįkainojama“, – teigia G. Bertucci.

Šiuolaikiniai aludariai trina kultūrines ir alaus apibrėžimo ribas

Dabar originaliai kokiai nors šaliai priklausanti alaus rūšis jau gali būti išvirta bet kur – vokiškas „Berliner Weiss“ stiliaus alus gaminamas Anglijoje, kartusis angliškas alus verdamas Italijoje, belgiško stiliaus IPA kuriamas Brazilijoje ir pan. Aludariai iš Skandinavijos pabrėžia, kad esminė to priežastis ir šios profesijos atstovų darbo dalis yra kelionės – tiek po kitas šalis, tiek barus. Taip aludariai susipažįsta su kitomis kultūromis, pasisemia idėjų savo praktikai ir tokiu būdu auga kaip daryklos.

„Aš viską apie alų išmokau ne ofise, o būtent bare. Alus man reiškia dalijimąsi ir gerą laiką kartu, o keliaudamas aš supratau, kad alus neturi ribų ir sienų, jis sujungia visas kultūras“, – sako Norvegijos aludaris K. Berger.

„Kai kurie iš seniausių žmonėms žinomų užrašų yra apie alų – tai lyg atskira kalba, kuri padeda skirtingų įpročių žmonėms iš įvairiausių pasaulio kampelių susikalbėti, geriau pažinti vienas kitą ir gerbti kitas kultūras. Alus – tai žavus „pasiteisinimas“ surasti bendraminčių, kuris iš esmės tapo bendruomenes kurianti tradicija“, – mintimis dalijasi G. Bertucci.

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Lietuvos jaunių (U18) rinktinė laimėjo įspūdingai

Rimas Armaitis

KARO BOMŽAI: IŠMINUOTOJO IŠPAŽINTIS

Actas ir druska sode: populiarus piktžolių naikinimo būdas, kurį reikia naudoti itin atsargiai

Kvietimas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paraiškas daliniam kitų išlaidų (pastatų ir automobilių eksploatavimo, projektų kofinansavimo) finansavimui

Raudondvario dvaro ir Bauskės pilies projektas – tarp geriausių Europoje

Nekilnojamojo turto viešajai elektromobilių įkrovimo stotelei Birštone, Jazminų g., įrengti ir eksploatuoti elektroninio nuomos konkurso skelbimas

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

Draudžiama naikinti neparduotus rūbus, už pažeidimus – baudos

Kaunas: ambicijos dėl šauktinių auga. Visuomenė pasiruošusi

Liepos 20-osios orai Kaune: rytinė perkūnija ir vėsi diena

Liepos 20-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – lemtingas pokytis

Sportui beveik 600 tūkst. eurų

Pamirškite brangius ploviklius: pasigaminkite veiksmingą priemonę patys vos iš 4 ingredientų

Teisieji spindės Tėvo karalystėje

Liepos 19-osios orai Kaune: be lietaus, šils iki 25 laipsnių

Kauno policija ieško merginos

Liepos 19-osios horoskopas: aistrų audra drebins trijų Zodiako ženklų gyvenimus

Seime siūloma apibrėžti – kas yra lituanistika

Padėtis pasaulyje aštrėja

Globalinis atšilimas ir jo metami iššūkiai Kaunui

Vatnikai kaip ezoterinės pasaulėžiūros reiškinys

Pamirškite uogienę: kaip pasigaminti sodraus skonio fermentuotą rožių arbatą

Vandžiogalos Laimės parkas – savaitgalio pasiūlymas

Liepos 18-osios orų prognozė Kaune: šilta, bet vakarop smarkus lietus ir perkūnija

Raganosiai prognozuoja futbolą?

Liepos 18-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada pinigų lietų

„Bitė“ skelbia, kada ryšys net miške bus normalus

Kaune iškilę ženklai leis lengviau atpažinti UNESCO paveldą

Ukrainoje ir Rusijoje per smūgius žuvo septyni žmonės

Iš misijos Venesueloje grįžo Lietuvos medikai

Kauniečių daržuose: 5 augalų deriniai, kurie gali tyliai pakenkti jūsų derliui

Nidoje – vienas didžiausių buriavimo renginių Lietuvos istorijoje

Tyrimas: su sunkumais suprantant įprastai pateiktas naujienas susiduria trečdalis visuomenės

Informacija apie socialinę paramą ir paslaugas skirtingais gyvenimo atvejais

Pokyčiai Kuršių nerijoje: atnaujinta Nidos autobusų stotis, daugėja reisų ir paslaugų keliaujantiems

Savaitgalio kryptis – Vandžiogalos Laimės parkas

Gyventojų pasiūlytos projektų idėjos – patvirtinti finansuotini projektai

Atsiimtos pensijų fondų lėšos įskaitomos į pajamas ir gali turėti įtakos socialinei paramai gauti

Vasaros vakarienė: vietnamietiški grilintos kiaulienos iešmeliai (Bún chả)

Kaune naktį galimai tyčia padegti automobiliai

pinigiukai

„Swedbank“ grupė JAV sumokės 50 mln. dolerių baudą

Iš pramonės – į KTU auditoriją marš

Liepos 17-osios orų prognozė Kaune: saulėta ir šilta vasaros diena be lietaus

Policija domisi, kas nesusimokėjo už prekes

Olimpietis įspėja dviratinikus

Ministras M. Katelynas: Europa privalo veikti ryžtingai

JAV paskelbė, kad naktinės atakos baigtos

Liepos 17-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtingų permainų metas

Apklausa: gyventojai labiausiai pasitiki kariuomene

Miesto gamtos ir bendruomenės festivalis „Drevės“

Prokurorai pradeda dar vieną „Celofano” veiklos tyrimą

Močiutės išmintis jūsų daržui: 4 taisyklės, padėsiančios pamiršti piktžoles

Domeikavoje – aktyvi ir emocijų kupina krepšinio diena

Pasaulis žino – atrask ir tu: atidaroma nauja Jacques’o Lipchitzo paroda „Skulptūros-piligrimai“

Kukuliškiuose aptikti unikalūs, bemaž 3 tūkstančių metų senumo radiniai

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Kauno rajono abiturientai pirmauja rodikliais

Ukrainoje protestuojama prieš gynybos ministro atleidimą

Klasikiniai lenkiški kotletai „mielone“ su jaunomis bulvytėmis ir mizeria

Kauno studento prietaisas kurtiems

Liepos 16-osios orai Kaune: debesuota, be lietaus, vakare pragiedrės

Balkus: Seksas ir sportas tik juodame maiše?

„Oro banditai“ grįžta Kaunan

Kukuliškių atradimai keičia supratimą apie Baltijos priešistorę

Ketvirtadienis: atvirumo testas ir vidiniai konfliktai

Zelenskis: po rinkimų Rusija gali paskelbti visuotinę mobilizaciją

Apklausa: dauguma mano, kad padėtis Lietuvoje blogėja

Pasirašytas „Žalgirio“ kontraktas su Valančiūnu (video)

CNN: Ukraina surengė Rusijai „Hormuzo stiliaus“ blokadą

Lietuvos amžiaus grupių pirmenybės Panemunėje

NATO futbolo turnyras Kaune!

„Budo“ karatistai iį Garliavos toliau siaučia tarptautinėje arenoje

Ukraina tikisi iki metų galo gauti licencijas gaminti raketas „Patriot“

Paprasta gudrybė, kuri atnaujins jūsų patalynę: kaip senas paklodes paversti naujomis

Lietuvos rinktinė su VRSC riedulininkais iškovojo kelialapį į Europos vyrų žolės riedulio čempionatą

Į karinę tarnybą daugiau norinčių nei imama? (papildyta)

Kariuomenė pargabeno donoro organą

JAV ir Iranas kariauja toliau

Pirman posėdin susirinko Sinkevičiaus vadovaujama vyriausybė

Eismo ribojimai V. Kudirkos gatvėje

Prasideda „Žalioji erdvė 2026“: kviečia parodyti gražiausias Lietuvos viešąsias erdves

Aromatinga kiniška kiaušinienė su sultingais pomidorais

Liepos 15-osios orai Kaune: bus debesuota, bet lietaus nenumatoma

Kauno rajone įsibėgėjo stovyklos „Vasara su oranžiniu kamuoliu“

Rusija, nepaisant nuostolių, tęsia agresiją prieš Ukrainą

Nausėda nebenori vyriausybės pertvarkų

Dienotvarkė primena: laikas grįžti prie senų įsipareigojimų

Kauno rajone įsibėgėjo „Vasara su oranžiniu kamuoliu“

Archeologai papasakos apie atradimus Kukuliškių piliakalnyje

ANBO paroda pratęsiama!

Kaune – Šilainiuose – laikinai keisis eismas

Knyga apie anarchiją

Sysas prieš Nausėdą

Kaip atnaujinti šašlykų iešmus be vargo: patarimas, sutaupysiantis valandą šveitimo

Nausėda nori kitaip įdarbinti atvykėlius

Neries krantinėje – nemokamos šokių pamokos ir skirtingi muzikos stiliai: Upės festivalio nepraleistų net pats Karalius Mindaugas

Dėl daugiabučiuose esančių priedangų būklės

Netikėtos rusų pratybos prie Estijos

Ministras pirmininkas yra. Plepytė nebus viceministre

Vilnius gerina augimo sąlygas miesto medžiams: efektyvesnis sodinimas ir daugiau dėmesio priežiūrai

Nemajūnų bendruomenės nariai leidosi į vasarišką kelionę prie jūros

Lietuvos jaunių (U18) rinktinė laimėjo įspūdingai

2026-07-20
Rimas Armaitis

KARO BOMŽAI: IŠMINUOTOJO IŠPAŽINTIS

2026-07-20

Actas ir druska sode: populiarus piktžolių naikinimo būdas, kurį reikia naudoti itin atsargiai

2026-07-20

Kvietimas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paraiškas daliniam kitų išlaidų (pastatų ir automobilių eksploatavimo, projektų kofinansavimo) finansavimui

2026-07-20

Raudondvario dvaro ir Bauskės pilies projektas – tarp geriausių Europoje

2026-07-20

Nekilnojamojo turto viešajai elektromobilių įkrovimo stotelei Birštone, Jazminų g., įrengti ir eksploatuoti elektroninio nuomos konkurso skelbimas

2026-07-20

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

2026-07-20

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

2026-07-20

Draudžiama naikinti neparduotus rūbus, už pažeidimus – baudos

2026-07-20

Kaunas: ambicijos dėl šauktinių auga. Visuomenė pasiruošusi

2026-07-20

Liepos 20-osios orai Kaune: rytinė perkūnija ir vėsi diena

2026-07-20

Liepos 20-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – lemtingas pokytis

2026-07-20

Sportui beveik 600 tūkst. eurų

2026-07-19

Pamirškite brangius ploviklius: pasigaminkite veiksmingą priemonę patys vos iš 4 ingredientų

2026-07-19

Teisieji spindės Tėvo karalystėje

2026-07-19

Liepos 19-osios orai Kaune: be lietaus, šils iki 25 laipsnių

2026-07-19

Kauno policija ieško merginos

2026-07-19

Liepos 19-osios horoskopas: aistrų audra drebins trijų Zodiako ženklų gyvenimus

2026-07-19

Seime siūloma apibrėžti – kas yra lituanistika

2026-07-18

Padėtis pasaulyje aštrėja

2026-07-18

Globalinis atšilimas ir jo metami iššūkiai Kaunui

2026-07-18

Vatnikai kaip ezoterinės pasaulėžiūros reiškinys

2026-07-18

Pamirškite uogienę: kaip pasigaminti sodraus skonio fermentuotą rožių arbatą

2026-07-18

Vandžiogalos Laimės parkas – savaitgalio pasiūlymas

2026-07-18

Liepos 18-osios orų prognozė Kaune: šilta, bet vakarop smarkus lietus ir perkūnija

2026-07-18

Raganosiai prognozuoja futbolą?

2026-07-18

Liepos 18-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada pinigų lietų

2026-07-18

„Bitė“ skelbia, kada ryšys net miške bus normalus

2026-07-18

Kaune iškilę ženklai leis lengviau atpažinti UNESCO paveldą

2026-07-18

Ukrainoje ir Rusijoje per smūgius žuvo septyni žmonės

2026-07-18

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos