Nekilnojamas turtas ir jo įsigijimas ar pardavimas kiekvienam yra daugiau ar mažiau aktuali tema. Daugeliu atvejų įsigytas nekilnojamas turtas tampa ir nuolatine gyvenamąja vieta, o parduodamas – didele finansine išraiška. Iš kitos pusės, tai daug pinigų pareikalaujantis sprendimas, kai perkant tenka susimokėti pardavėjui, bet parduodant – Valstybinei mokesčių inspekcijai. Visas subtilybes apie gyventojų pajamų mokestį dėl nekilnojamo turto pasakoja „Capital“ nekilnojamojo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Gyventojų pajamų mokestis – pardavėjo prievolė
Prakalbus apie mokesčius ir jų mokėjimą valstybei, dažnas galime pamanyti, kad pirmasis į galvą šaunantis klausimas nekilnojamo turto brokeriui yra „Kiek mokesčių teks susimokėti?“. Deja Česlovas Savickas teigia, kad yra kiek kitaip.
„Ne, pirmasis klausimas dažniausiai būna ne „kiek reikės mokėti mokesčių?“, o „kiek kainuoja jūsų paslaugos?“ – šypsosi nekilnojamo turto brokeris – „Tačiau kalbant rimtai, gyventojų pajamų mokestį teks susimokėti tik tuo atveju, kai parduodamo nekilnojamo turto (namo, buto ar kt.) nebūsite išlaikę dešimt ar daugiau metų.“
Egzistuoja išimtys
Žinoma, neišlaikius turto daugiau nei dešimtmetį taip pat įmanoma išvengti mokestinės naštos. Tokiu atveju, nekilnojamo turto ekspertas pataria, prieš parduodant nekilnojamą turtą deklaruoti jį kaip pardavėjo gyvenamąją vietą. Tuomet planuojamame parduoti nekilnojamame turte išgyvenus du ar daugiau metų, jį pardavus mokesčių mokėti nebereikės.
Taip pat yra ir dar viena išimtis, kuomet gyventojų pajamų mokesčio Valstybinei mokesčių inspekcijai mokėti nereikėtų.
„Jeigu savo nekilnojamame turte išgyvenate penkis mėnesius, metus ar kokį kitą laiką ir tai yra jūsų vienintelis nekilnojamo turto objektas, jūs taip pat galite nemokėti gyventojų pajamų mokesčio pardavę turimą nekilnojamą turtą. Šiuo atveju, per dvylika mėnesių nuo nekilnojamo turto pardavimo, jums reikia įsigyti kitą nekilnojamą turtą ir jame deklaruoti savo gyvenamąją vietą.“, – teigia nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Tiesa, dažnai nekilnojamą turtą parduodantys asmenys gali pervertinti savo žinias apie naujausius įstatymus ir mokestines prievoles. Todėl neatsižvelgiant į tai ar nekilnojamą turtą paveldėjote, gavote dovanų ar įsigijote, išgyvenote jame penkis ar penkiolika metų, Česlovas Savickas visuomet rekomenduoja pasikonsultuoti su šios srities specialistais. Tik nekilnojamo turto ekspertai gali išanalizuoti kiekvieno kliento individualią situaciją ir sudaryti konkretų pardavimo planą išvengiant klaidų, kurios, kitu atveju, gali kainuoti itin brangiai.