Lietuva ne tik supaprastino įdarbinimo procedūras šalyje gyvenantiems ukrainiečiams, bet ir skatina steigti savo verslus, kurti technologinius produktus ir inovacijas. Pradedantieji verslus pastebi, kad Lietuvos rinkoje veikiančios ukrainiečių įmonės susiduria su nemenkais iššūkiais.
Sunkumų kelia verslo ekosistemos niuansai, įmonės steigimo teisinių aspektų žinių trūkumas, taip pat ir verslumo įgūdžių stoka. Norėdamos padėti ukrainiečiams kurti savo startuolius, verslumą skatinančios organizacijos ieško būdų, kaip sustiprinti integraciją į startuolių bendruomenes.
Migracijos informacijos ir integracijos centras „MICenter”, Pabėgėlių taryba Lietuvoje, Tech-Park Kaunas, „Ukreate Hub”, „Women Go Tech” ir Inovacijų agentūra suvienijo jėgas, kad pristatytų verslo paramos priemones ir iniciatyvas pradedantiesiems verslininkams. Ketvirtadienį vykusioje Galimybių mugėje Vilniuje dalyvavo daugiau nei 100 startuolių kūrėjų, laisvai samdomų darbuotojų ir moterų verslininkių.
Vienų pagrindinių bendrų iniciatyvų organizatorių, Tech-Park Kaunas kokybės vadovė ir „Interreg BSR BSI 4Women” verslo inkubavimo programos atstovė Živilė Paužaitė, akcentuoja tokių iniciatyvų svarbą stiprinant moterų verslumą. „Tiek socialiniuose, tiek kituose projektuose labai svarbu turėti vertybinį pagrindą, entuziazmą ir norą veikti. Būtent tai ir sutelkė skirtingas organizacijas bendrai veiklai, siekiant bendro tikslo – paremti ukrainiečių bendruomenę Lietuvoje, ypač ukrainietes moteris verslininkes.”
Kitos pagrindinių organizatorių komandos atstovė, „Ukreate Hub” direktorė, Eugenija Kovaliova, pabrėžė, kaip svarbu verslioms moterims susiburti bendraminčių aplinkoje, kad įvyktų prasminga sinergija. „Iniciatyva prasidėjo vos nuo kelių organizacijų ir išaugo į gražią ir besiplečiančią įvairių organizacijų partnerystę. Tikimės, kad ji padės ir bus naudinga ukrainietėms moterims integruojantis į Lietuvos verslo ekosistemą.”
Renginyje Ukrainos verslininkės dalijosi pasakojimais apie savo verslumo patirtis ir iššūkius, kuriuos tenka įveikti. Saldumynų kepyklėlės „Tarta Ledi” įkūrėja Aliona Lariuk pateikė savo verslo kūrimo istoriją ir pasidalino socialine misija. „Mano verslo pajamos skiriamos nuo karo veiksmų kenčiantiems tautiečiams remti. Šia veikla noriu prisidėti prie Ukrainos pergalių ir parodyti įvairiapusį verslumo poveikį, neapsiribojant vien verslo sėkme”, – sako A. Lariuk.
Mugės dalyviai domėjosi galimybėmis pradėti verslą Lietuvoje, vyko verslo dotacijų, priemonių ir verslumo įgūdžių ugdymo programų pristatymai. „Ukreate Hub” pakvietė verslias moteris į startuojančią edukacinę programą, kurią sudarė 5 praktiniai moduliai, skirti kurti tvirtus verslumo pagrindus pradedantiesiems verslą Ukrainoje ir Lietuvoje.
„Ši galimybė skirta ne tik jau turinčioms verslą moterims, bet ir toms, kurios turi idėją ir nori ją įgyvendinti. Pasibaigus kursams moterys galės parengti verslo planą arba toliau plėtoti ar plėsti esamą verslą”, – sako E. Kovaliova.
Inovacijų agentūros komanda dalyvius supažindino su priemonėmis, ir verslumo įrankiais, padedančiais sėkmingai įsteigti įmonę Lietuvoje. Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro Migracijos informacijos ir integracijos centro „MICenter” atstovės supažindino su pagrindiniais Verslo dotacijų programos ukrainiečiams aspektais, pakvietė pasinaudoti verslo plėtrą skatinančiomis iniciatyvomis ir mentorystės programa.
Tech-Park Kaunas komanda pristatė „Interreg BSR BSI 4Women” inkubavimo programą, padedančią verslo idėjas paversti rinkoje sėkmingai įsitvirtinančiais produktais. Taip pat vieni iš organizatorių, Lietuvos pabėgėlių taryba, pakvietė dalyvauti savo koordinuojamoje verslumo įgūdžių ugdymo programoje, taip pat lankytu kalbų kursus ir kibernetinio saugumo mokymus.
Prie mugės prisijungė ir „Women Go Tech”, atskleidusi naujausias verslumo įgūdžių ugdymo tendencijas ir pristačiusi nemokamą „Discovery” kursą, padedančią žengti pirmuosius žingsnius į profesinį tobulėjimą.
Renginio dalyviai vertino ne tik užmegztus apčiuopiamus ryšius, bet ir gausybę pasidalintų žinių bei galimybių ir norą stiprinti savo verslumo įgūdžius. Bendradarbiaujančios organizacijos tęs panašių renginių, tinklaveikos susitikimų sesijas ir pakvies susipažinti bei įsitraukti į verslumo įgūdžius lavinančias programas kitų susitikimų metu.