Kovo 5-7 dienomis Londone vykstančioje statybos technologijų parodoje „Futurebuild 2019“ Lietuvos mokslininkai, vienijami atviro mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklo „Open R&D Lietuva“, pristato kuriamas technologijas ir teikiamas mokslo paslaugas statybos srityje.
„Futurebuild“ – tai viena didžiausių pasaulio projektavimo, patvarios statybos ir aplinkos technologijų parodų, vykstanti kasmet nuo 2005 metų. Šioje parodoje dalyvauja daugiau nei 1200 įmonių ir ją aplanko apie 50 tūkst. lankytojų: architektų, nekilnojamojo turto vystymo bendrovių, statybos kompanijų, statybos rangovų, inžinerijos įmonių, statybos medžiagų ir paslaugų pirkėjų. Parodoje pristatomi tokie sektoriai, kaip statyba, ekologiški statybos produktai bei paslaugos, atsinaujinanti energetika, pažangūs pastatai, ekologiniai interjerai.
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kuruojamas „Open R&D Lietuva“ tinklas, suorganizavęs jungtinį Lietuvos mokslininkų vizitą į „Futurebuild 2019“ parodą, pasistengė sudaryti jiems pačias geriausias sąlygas prisistatyti. „Open R&D Lietuva“ komanda pasirūpino stendu, jų apipavidalinimu, auditorijos pritraukimu.
Eko-betonas be cemento
„Futurebuild 2019“ parodoje dalyvaujantys Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto mokslininkai pristato ekologiškas medžiagas, tokias kaip eko-betonas, pagamintas žiedinės ekonomikos principais (be cemento), panaudojant pelenus, keraminių plytų dulkes, šlaką ir kt.
„Pristatome išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centrą, kurio pagrindinis tikslas yra mokslo-verslo bendrai vystoma statybų ir urbanistikos sektoriaus skaitmenizacija bei išmanios technologijos miestams“, – pasakojo KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas Andrius Jurelionis.
Parodoje taip pat pristatomi KTU Architektūros ir statybos institute atliekami akredituoti tyrimai, kurie yra ypač reikšmingi statybos inžinerijos mokslui ir eksperimentinei plėtrai, naudojami tiriant statybines medžiagas, projektuojant energiškai efektyvius pastatus ir jų inžinerines sistemas, keliant statybos srities specialistų profesinę kvalifikaciją, rengiant statybos srities norminius dokumentus.
„Instituto mokslinė veikla šiose tyrimų srityse orientuota į ryšių su verslu ir valstybės institucijomis stiprinimą, doktorantų pritraukimą ir skatinimą, bendradarbiavimo su Lietuvos ir užsienio partneriais plėtimą ir yra reikšminga šalies ekonominei ir energetinei raidai“, – kalbėjo KTU Architektūros ir statybos instituto direktorius Raimondas Bliūdžius.
Inovatyvios statybinės medžiagos ir tyrimai
Mokslininkai iš Vilniaus Gedimino technikos (VGTU) universiteto parodoje pristato atliekamus statybinių medžiagų, statybinių konstrukcijų ir pastato energetinių inžinerinių sistemų teorinius, skaitinius bei eksperimentinius tyrimus.
„Universitete yra kuriamos inovatyvios statybinės medžiagos, kurios pritaikomos naujiems konstrukciniams sprendiniams. Turima techninė įranga leidžia atlikti ne tik medžiagų bei konstrukcijų fragmentų, bet ir natūralaus dydžio pastato konstrukcijų eksperimentinius tyrimus. Mes taip pat atliekame atsinaujinančių energijos technologijų integracijos į pastato inžinerines sistemas tyrimus, kurie apima ir šiluminio komforto vertinimą“, – pasakojo VGTU Gelžbetoninių konstrukcijų ir geotechnikos katedros docentas Robertas Zavalis.
Bendradarbiavimas tarptautiniu mastu
„Esame tarptautinio lygio fundamentalių ir taikomųjų eksperimentinių tyrimų centras, kuriame aukščiausios kvalifikacijos specialistai kuria ir plėtoja energetikos technologijas. Teikiame paslaugas ne tik Lietuvos ir užsienio mokslo bei studijų institucijoms, bet ir verslo subjektams bei vyriausybinėms ir savivaldos institucijoms”, – pasakojo Lietuvos Energetikos Instituto (LEI) Degimo procesų laboratorijos doktorantas Marius Sadeckas.
Parodoje LEI mokslininkai pristato ir institute atliekamus skysčių ir dujų matavimo prietaisų tikslumo ir patikimumo metrologinius tyrimus, medžiagų (plastikų, metalų, statybinių skiedinių) bandymus ir kokybės įvertinimo galimybes.
„Tiriame degimo procesus ir kuriame deginimo įrenginius, įvairaus tipo katalitines bei izoliacines dangas, todėl parodoje sulaukiame ypatingai daug dėmesio“, – kalbėjo LEI Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorijos mokslininkas Mantas Valantinavičius.
Jau penkti metai Lietuvos tyrėjai tarptautinėje mokslo, technologijų ir inovacijų rinkoje prisistato su „OPEN R&D Lietuva“ ženklu. Jis leidžia mūsų universitetams ir institutams, kaip vieno tinklo nariams, būti labiau matomiems tarptautiniame kontekste.
MITA kuruojamas atviras mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklas „Open R&D Lietuva“, subūręs visus šalies valstybinius universitetus, mokslinių tyrimų institutus, mokslo ir technologijų parkus bei atviros prieigos centrus, padeda susitikti moderniausias technologijas plėtojantiems Lietuvos tyrėjams su mūsų šalies ir užsienio verslininkais, skatina jų bendradarbiavimą. Tai didžiausias Baltijos šalyse inovacijų infrastruktūros, paslaugų ir kompetencijos tinklas, kuris teikia daugiau kaip 2,5 tūkst. paslaugų inžinerijos ir informacinių technologijų, biomedicinos ir biotechnologijų, medžiagų mokslo, fizikinės ir cheminės technologijos, gamtos išteklių ir žemės ūkio srityse.
Kad verslas su mokslu galėtų sėkmingai bendradarbiauti, MITA įkūrė „Open R&D Lietuva“ tinklo Kontaktų centrą. Jis padeda verslui greičiau surasti tinkamus žmones mokslo institucijose, sužinoti, kur galima užsisakyti reikalingas paslaugas, sudaro galimybes individualiems susitikimams.