Kiekvienas ant odos turime įvairių darinių: strazdanų, pigmentinių dėmių, apgamų. Apgamai gali puošti kūną, tačiau jie patinka ne visiems, dauguma žmonių nori juos pašalinti dėl savų priežasčių. Yra piktybiniai apgamai, kuriuos privaloma pašalinti, kad jie nesukeltų odos problemų. Kaip žinoti, kada reikia šalinti apgamą ir ar jie visiškai išnyks? Kur galima šalinti apgamus ir ar tai tik profesionalų darbas?
Į kokius apgamus verta atkreipti dėmesį?
Kiekvienas apgamas gali tapti piktybiniu, dėl to verta juos stebėti ir jei yra poreikis apsilankyti pas odos gydytojus. Pirmasis požymis, kuris gali nurodyti, kad apgamas piktybinis yra asimetrija. Asimetriški apgamai, kurie nėra apvalūs ir taisyklingi turėtų kelti įtarimų. Verta prisiminti, kad visi apgamų kraštai turi būti lygūs. Taip pat verta kreiptis į gydytoją, jei kuris nors iš apgamo kraštų yra nelygus, pavyzdžiui, atrodo, kad ant apgamo yra pjūvis. Apgamai turi būti vienodos spalvos, taip pat turėtumėte būti budrūs, jei jie atrodo kaip tamsesnės dėmės arba tampa visiškai juodi. Piktybiniai apgamai aptinkami tiriant apgamus, naudojant pagrindinį dermatologo įrankį – dermoskopą. Apgamus naikina ir apžiūras atlieka „Pošiūno klinika“. Jei yra požymių, kad apgamas pasikeitė, tokių apgamų nereikėtų šalinti paviršutiniškais metodais. Visi tokie apgamai turėtų būti ištirti ir pašalinti gydytojų.
Koks apgamo dydis nesukelia pavojaus sveikatai?
Žmogui gali būti sunku atskirti, ar apgamas pavojingas. Pirmiausia, reikia atkpreipti dėmesį į tai, kaip apgamas atrodo, ar jis kinta, ar išlieka toks pat. Pirmiausia pradeda kisti apgamo dydis, apgamas didėja. Nors iki pusės centimetro skersmens apgamai nėra pavojingi, geriausia, kad juos įvertintų gydytojas. Tačiau jei apgamas pradeda sparčiai augti, didėti ir keistis, atsakymas aiškus – tai turėtų kelti nerimą. Jei apgamų daugėja, jie keičiasi, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Neretai moterys po nėštumo ir gimdymo pastebi apgamus, juos taip pat verta parodyti gydytojui, kad būtų nustatyta, ar apgamas nėra piktybinis. Nėštumo metu kinta hormonų veikla, todėl apgamai dažnai didėja, išsipučia ir šiek tiek pakinta. Vėliau apgamas grįžta į pradinę būseną.
Ar apgamai visiškai išnyksta pašalinus?
Apgamas yra odos darinys, kurio neįmanoma pašalinti be randelių ar žaizdelių, tačiau jos bus labai mažos, vos pastebimos. Iš pradžių lieka rausva dėmė, kuri pamažu šviesėja. Apgamus galima pašalinti, jei jie trukdo ir yra pastebimoje vietoje, pavyzdžiui, kakle ar pilve, dažnai dirginami grandinėmis ar diržais arba yra nepatrauklioje vietoje. Dažnai dirginamas apgamas gali pasikeisti greičiau nei tas, kuris neerzinamas. Beje, labiausiai pažeidžiami apgamai, esantys pažastyse ir kirkšnyse.
Kaip prižiūrėti apgamą po panaikinimo?
Gali keistai skambėti, bet apgamą reikia prižiūrėti net ir po jo panaikinimo. Pirma ir pati svarbiausia taisyklė yra vengti saulės spindulių. Taip pat pirmą dieną negalima plauti vietos, kurioje yra apgamas. Atkreipkite dėmesį ne tik į saulę, bet ir į soliariumą. Dirbtiniai spinduliai yra tokie pat pavojingi kaip ir tikrieji. Beje, žmonės dažniausiai tik saugo odą ir tepasi apsauginiu kremu eidami į paplūdimį. Odai, kuri kasdien būna saulėje, reikia apsaugos. Apgamai gauna papildomų neigiamų saulės krūvių, greičiau formuojasi raukšlės. Odą reikia saugoti nuo piktybinių darinių susidarymo ir senėjimo, būtinas kremas nuo saulės, kepurės, skarelės.