Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kino kūrėjas E. Vėlyvis: technologijos – tik priemonės, svarbiausia – gera istorija

  • 2019-07-21
  • Kaunieciams.lt
  • Be kategorijos

Besivystančios technologijos keičia ne tik žmonių smegenis, bet ir kino industriją. Kino režisierius Emilis Vėlyvis kartu su komanda 2009 metais pirmasis Lietuvoje sukūrė itin aukštos vaizdo kokybės (RAW) pilnametražį vaidybinį filmą Ultra HD (4K raiškos) skaitmeniniu formatu, o šiandien kai kurių jo filmų montuotos medžiagos dalį sudaro net iki 60 proc. kompiuterinės grafikos priemonėmis sukurti kadrai. Ir vis dėlto: filmo patrauklumą lemia ne technologijos ir ne tai, kokiais prietaisais naudojasi personažai, o tai, kas žmones traukė visada – istorijos.

Virtualios dramos: tai, ko mums trūksta

Kas žmones taip traukia kine? Kas juos verčia juoktis iki ašarų, išgyventi išgalvotų personažų dramas, liūdėti dėl išgalvotų herojų?

Anot garsaus anglų zoologo ir sociobiologo dr. Desimondo Morriso, bestselerio „Žmonių zoologijos sodas“ autoriaus, tiek įtraukiantys filmai, tiek ir knygos padeda šiuolaikiniams žmonėms gauti jų gyvybingumui būtiną optimalų stimuliacijos kiekį. Mokslininko teigimu, tokios stimuliacijos ypač trūksta šiuolaikinėse visuomenėse, kurių didžioji gyventojų dalis koncentruojasi miestuose ir jiems nebereikia, kaip anksčiau, kovoti dėl išlikimo. Štai kodėl, būdami iš esmės viskuo aprūpinti, žmonės pernelyg nesimėgauja pasiekta harmonija, o vietoje to ieško dramatiškų istorijų, matomų ekranuose. Ir visiškai nesvarbu, kokiomis priemonėmis visa tai kuriama – kartais užtenka ir animacijos.

Prieš dešimtmetį E. Vėlyvio ir jo filmo kūrimo komandos darbą, kaip ir visą kasdienį daugelio žmonių gyvenimą, paveikė skaitmeninės priemonės. Šių technologijų įtaka kinui esą atnešė radikalių pokyčių. Šiandien jis kartu su filmų kūrėjų komanda efektams išgauti naudoja įvairius elektronikos prietaisus bei technologijas. Kiek ir kokių priemonių naudojama, iš esmės lemia filmo biudžetas ir žanras.

Kompiuterinė grafika – 60 proc. kuriamos tikrovės

„Savo darbuose dažniausiai naudoju įvairią elektronikos įrangą bei skaitmenines technologijas. Nuo vadinamojo žaliojo ekrano (angl. „green screen“), kai nufilmuoto siužeto fonas integruojamas iš kitos filmuotos medžiagos, iki animuotų objektų. Prieš keletą metų teko dirbti su fentezi (maginė fantastika, angl. k. „fantasy“) žanru, kurio skaitmeninė grafika sudarė 60 procentų visos filmo kuriamos tikrovės“, – pasakoja šiuo metu detektyvo žanro filmo kūrimui besiruošiantis režisierius.

Paprašytas atskleisti kompiuterinės grafikos ar elektronikos priemonėmis kuriamos tikrovės paslaptis, E. Vėlyvis sako, kad apie tai geriausiai žino kompiuterinės grafikos darbų vadovas – vadinamasis „supervaizeris“. „Aš tik sėdžiu ir savo norais gadinu jam nervus“, – juokauja E. Vėlyvis.

Buvo pirmieji – neišvengė praradimų

Režisierius prisipažįsta: jam sunku įvertinti, ką kinui reiškia tokios per dešimtmetį įvykusios permainos.

„Skaitmeninių technologijų kokybiniai pokyčiai vyko greičiau nei buvo spėjama aprėpti informaciją. Kompanijos „Kodak“ ar „Polaroid“ prognozavo, kad pereinamasis laikotarpis nuo kino juostos iki skaitmeninio formato užtruks 15 metų, kai tuo tarpu lūžis, pritaikant naujas technologijas bei joms paplintant, įvyko vos per keletą metų“, – sako režisierius.

Pasak E. Vėlyvio, prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo vos keturi skaitmeniniai kino projektoriai, kurie palaikė DCP (skaitmeninių rinkmenų rinkinys, naudojamas skaitmeninio kino garso, vaizdo duomenims saugoti ir perduoti, angl. k. „Digital Cinema Package“) formatą.

„Mums, pirmiesiems, tai buvo visais aspektais rizikingas žingsnis. Tik pasirodžiusi „Red One“ kamera dar turėjo įvairių trūkumų. Medžiagos apdorojimo bei spalvų korekcijos galimybės buvo, galima sakyti, embrioninės stadijos. Sklaida kino teatruose, trūkstant projektorių, buvo gana ribota, o perdavimo technika (angl. k. „intermediate“) ir skaitmeninio formato perkėlimas į kino juostą kainavo žvėriškus pinigus. Didelę riziką kėlė ir planas demonstruoti filmą DVD formatu, ypač salėse, kurios nepalaikė DCP. Filmas pateko į interneto piratų rankas ir paplito internete, tai, žinoma, atsiliepė ir planuotoms filmo pajamoms. Kaip bebūtų, šis mūsų žingsnis, kuriant „Zero 2“, paskatino drąsiau naudoti skaitmeninę technologiją lietuviškame kine ir vienareikšmiškai turėjo įtakos jos pritaikymui“, – prisimena E. Vėlyvis.

Gerai istorijai nesvarbu, koks herojaus telefonas

Elektronikos prietaisai, jų prekių ženklai ir modeliai šiandien siejami su juos naudojamų žmonių statusu ir net gyvenimo būdu. Kaip tai veikia žiūrovų supratimą apie kine vaizduojamą laiką, ar netrukdo susitapatinti su veikėjais, naudojančiais pasenusius telefonus, kompiuterius, televizorius?

„Kino esmė yra gera istorija ir gera drama. Jeigu filmas sukuria tinkamą tikrovės iliuziją, žiūrovui nesvarbu, kuris laikas vaizduojamas: ar tai būtų prieš dvidešimt metų, kai kalbėjome laidiniais telefonais, ar prieš tris šimtus metų, kai žmonės jodavo arkliais. Technologijos leidžia eksperimentuoti su forma ir vis stipriau kurti įtikinamą tikrovę žiūrovui, o taip pat jos leidžia fantazuoti ir kurti ateities technologijų vizijas“, – aiškina režisierius.

Pasak Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovės Imantos Baltrūnaitės, daugelis žmonių yra smalsūs, domisi naujomis technologijomis, įvertina jų privalumus, o morališkai pasenusią elektronikos įrangą keičia nauja, modernia. Tačiau daugeliui labai sunku suprasti, kad gyventi nebenaudojamų prietaisų apsuptyje – ne toks jau ir geras pasirinkimas.

„Kaip jau niekas nebenaudoja juodai balto vaizdo televizorių, taip nebenaudos ir sandėliukuose dulkančių juostinių ar kasetinių grotuvų ar senų, stringančių telefono aparatų. Deja, kaip parodė kartu su KTU Aplinkos inžinerijos instituto komanda atliktas reprezentatyvus tyrimas, visų šių daiktų vis dar galima rasti daugelio žmonių sandėliukuose. Galbūt šie daiktai siejami ir su svarbiomis gyvenimo istorijomis, žmonės prie jų prisirišę. Tačiau iš tiesų tai – elektronikos atliekos, kurios nenaudojamos gali tapti sveikatai kenksmingais teršalais. Joms, o taip pat ir panaudotoms baterijoms, yra skirti specialūs EPA konteineriai prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur“, – primena EPA atstovė.

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Rugpjūčio 8-osios horoskopas: žvaigždės perspėja tris Zodiako ženklus

Keenanas Evansas grįžta ir skolinamas

Žydintis Kaunas

Kaunietės išradingumas: kaip pasigaminti stilingas žaliuzes iš tapetų likučių vos per 10 minučių

Tarptautinis vargonų muzikos festivalis „Cantus organi“ kviečia į išskirtinį koncertą Kėdainiuose!

Kėdainių rajono savivaldybė perka dviejų kambarių butą socialinio būsto fondo plėtrai (SB-31)

Policija vis dar ieško dingusios moters

Ignas Vėgėlė: „JAV reikalaujama atsakomybės už netinkamą pandemijos valdymą. Lietuvoje?“

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė gera, maudytis saugu

Švęskime okupantų išsinešdinimą

Kėdainių rajone tęsiamas Sveikatą stiprinančio Kauno regiono susitarimų įgyvendinimas

„Politico”: Vokietijoje daugėja nuogąstavimų dėl Maskvos kišimosi į rinkimus

„ConTempo“ festivalyje – 340 vaikų iš Lietuvos regionų: „Daugeliui tai yra pirmoji scenos menų patirtis“

Gaivioji vietnamietiška Bún chả: grilinta kiauliena su ryžių makaronais

Po audrų laukia gaivesnės savaitgalio dienos (video)

Rugpjūčio 7-osios orai Kaune: debesuota diena ir giedras vakaras

Rugpjūčio 7-osios horoskopas: kam laukti sėkmės, o kam saugotis nuostolių?

Kaip atsiranda minėtinos datos?

Kaip penki paprasti augalai gali išgelbėti jūsų derlių: patarimai sodininkams

Ką pasauliui kuria Kauno elektronikos inžinieriai?

Kviečiame balsuoti už Jonavos projektus „Europos burės 2026“

Informacija apie planuojamas varžybas Elektrėnų mariose

Tomas Čyvas

Naujieji bolševikai prieš grynuosius pinigus

Informuojame apie pakeistą prašymų dėl žemės sklypų pagrindinės žemės naudojimo paskirties keitimo teikimo tvarką

Lietuvos jaunimas kviečiamas dalyvauti nemokamoje tarptautinėje medijų stovykloje Latvijoje „Young Media Sharks“

Jau šiandien – Vakarės Urbaitės ir grupės koncertas Gegučių parke!

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros derlius jūsų lėkštėje

Miesto gamtos ir bendruomenės festivalis „Drevės“

Optimizmo architektūra. Kauno filharmonija (video)

KTU mokslininkas apie grynuosius pinigus

Rugpjūčio 6-osios orų prognozė Kaune: karšta diena baigsis audra su kruša

Spalį Kaune futbolo savaitgalis

Žiniasklaida: „Norfos“ savininkas Dundulis turbūt nedalyvaus prezidento rinkimuose

Rugpjūčio 6-osios horoskopas: žvaigždės perspėja du ženklus dėl finansų

Katelynas apie VSAT melą ir įsibrovėlių tunelius

Pareigūnai aiškinasi, kas sugadino svetimą turtą

Rusija dar intensyviau grobia Ukrainos vaikus

Žiurkės sode ir sandėliuke? Patikrinti būdai, kurie jas atbaidys natūraliai

Festivalį „ConTempo“ uždarys sudėtingas pasirodymas aštuonių metrų aukštyje ir piknikas Santakoje

„Meta Duo“ koncertas – jau šiandien!

Kas man priklauso? Visa informacija apie valstybės paramą – vienoje vietoje

Rugpjūčio 23-iąją minima Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio diena

Kviečia dvyliktas kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada“

Gong bao vištiena – vasariška klasika jūsų pietums

UKraina toliau daužo „Wildberries“ sandėlius

Kauno rajone ir Birštono savivaldybėje, įtariama, padegti garažai

Policija aiškinasi, kas siautėjo parduotuvėje

Rugpjūčio 5-osios orai Kaune: karšta ir sausa diena, vakare išsigiedrys

Rugpjūčio 5-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

Net 19 Lietuvos lengvaatlečių Europos čempionate

Kinija smogė Lietuvos lazerių gamintojai „Ekspla“

Pamirškite baliklius: paprastas būdas, kaip papilkėjusias kojines vėl paversti akinančiai baltomis

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė patenkinama. Kitose Elektrėnų savivaldybės maudyklose vandens kokybė gera, maudytis saugu.

Ažytėnų tilto statybvietėje – akivaizdūs pokyčiai

Konkursas Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigoms užimti

Respublikinis tapytojų pleneras „Kėdainiai. Abipus Nevėžio 2026“

Jonavą pasiekė pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą liudijanti faksimilė

Graikiškas jogurtas su keptomis figomis ir medumi

Praėjusią savaitę Kauno apskrityje nustatyti 25 neblaivūs vairuotojai

Lenkijos naikintuvai virš Baltijos jūros perėmė dar vieną Rusijos žvalgybinį lėktuvą

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone šią savaitę

Rugpjūčio 4-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Mobilizacijos bangos Rusijoje

Rugpjūčio 4-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – ypatingas perspėjimas

Kasčiūnas: dėl JAV karių Lietuvoje bus aišku rudenį

Teismui perduota byla dėl išpuolio prieš teisėją

Kaip atsikratyti augintinių plaukų: kaunietės atskleista paslaptis slypi virtuvėje

Kėdainių dvaro sodybos minaretas tapo jau aštuntuoju Kėdainių krašto muziejaus padaliniu

Kėdainių rajono savivaldybės seniūnijose sudaryti preliminarūs 2026 m. nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų sąrašai

Jau rugpjūčio 1 d. lauksime visų Kėdainių miesto parke, kuriame vyks didžiausias nemokamas giminių piknikas po atviru dangumi – „Gimininės”

Žiūrovai apie Kaune prasidėjusį festivalį „ConTempo“: „Skulptūriška, netikėta, organiška“

M. K. Čiurlionio koncertų centro projekto autorius Rolandas Palekas: „Kaunas yra vienareikšmis moderniosios Lietuvos centras“

Brusketos su saulėje prinokusiais pomidorais ir bazilikais

Žeimių parapijoje paminėtas bažnyčios 120 metų jubiliejus ir Šv. Onos atlaidai

Rugpjūčio 3-osios orų prognozė Kaune: laukia giedra ir rami diena

Akcentas mokantis kalbų: kada jis trukdo ir kada visiškai ne?

Kaip pasirinkti kalbos kursus, kurie iš tiesų veikia? 5 Signalai, kad kursai bus laiko švaistymas

Rugpjūčio 3-iosios horoskopas: trims ženklams ši diena bus išskirtinė

Kelininkai toliau dirba po audros

Keptuvės plovimo gudrybės: kodėl vandens temperatūra svarbiau už kempinę

Pratybos „Kęstučio smūgis 26“

Kodėl Kaunas medžioja elektronikos inžinierius?

„Creditinfo Lietuva“: šiemet bankrutuojančių įmonių skaičius gali pasiekti 915

Rusijos agresijos prieš Ukrainą aktualijos

Rugpjūčio 2-osios orų prognozė Kaune: tarp giedro ryto ir vakaro – debesys

Per sprogimą Maskvos kavinėje žuvo mažiausiai 3 žmonės

„Visi valgė ir pasisotino“ (Mt 14, 20) XVIII eilinis sekmadienis

Rugpjūčio 2-osios horoskopas: vienam ženklui žvaigždės siunčia svarbų įspėjimą

Kauno grūdai

„Kauno grūdų“ vadovas: verslui šiandien nebepakanka būti tik mokesčių mokėtoju

„Kauno Žalgiris“ apgynė titulą

Jūsų daržo paslaptys: trys vietos, kur pomidorai ir agurkai augs kaip niekad gausiai

Nausėda prieš neteisėtus atėjūnus

Perseidų lietūs: kodėl šis reiškinys yra toks išskirtinis?

Kaip Rusija finansuoja agresiją

Kauno policija ieško dingusio žmogaus

Rugpjūčio 1-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Rugpjūčio 1-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtingas sprendimas

Lietuvos kurčiosios tinklininkės – Europos čempionės

Futbolas ir regbis Kaune bus?

Kaip išrinkti dovaną vyrui, kuri nenuvils? 

„Delfi“ perka skaitmeninės reklamos tinklą „Digital Matter“: kartu pasieks daugiau nei 1,6 mln. vartotojų

Plaunate uogas vos grįžę iš parduotuvės? Sužinokite, kodėl tai didžiausia klaida

Rugpjūčio 8-osios horoskopas: žvaigždės perspėja tris Zodiako ženklus

2026-08-08

Keenanas Evansas grįžta ir skolinamas

2026-08-08

Žydintis Kaunas

2026-08-07

Kaunietės išradingumas: kaip pasigaminti stilingas žaliuzes iš tapetų likučių vos per 10 minučių

2026-08-07

Tarptautinis vargonų muzikos festivalis „Cantus organi“ kviečia į išskirtinį koncertą Kėdainiuose!

2026-08-07

Kėdainių rajono savivaldybė perka dviejų kambarių butą socialinio būsto fondo plėtrai (SB-31)

2026-08-07

Policija vis dar ieško dingusios moters

2026-08-07

Ignas Vėgėlė: „JAV reikalaujama atsakomybės už netinkamą pandemijos valdymą. Lietuvoje?“

2026-08-07

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė gera, maudytis saugu

2026-08-07

Švęskime okupantų išsinešdinimą

2026-08-07

Kėdainių rajone tęsiamas Sveikatą stiprinančio Kauno regiono susitarimų įgyvendinimas

2026-08-07

„Politico”: Vokietijoje daugėja nuogąstavimų dėl Maskvos kišimosi į rinkimus

2026-08-07

„ConTempo“ festivalyje – 340 vaikų iš Lietuvos regionų: „Daugeliui tai yra pirmoji scenos menų patirtis“

2026-08-07

Gaivioji vietnamietiška Bún chả: grilinta kiauliena su ryžių makaronais

2026-08-07

Po audrų laukia gaivesnės savaitgalio dienos (video)

2026-08-07

Rugpjūčio 7-osios orai Kaune: debesuota diena ir giedras vakaras

2026-08-07

Rugpjūčio 7-osios horoskopas: kam laukti sėkmės, o kam saugotis nuostolių?

2026-08-07

Kaip atsiranda minėtinos datos?

2026-08-06

Kaip penki paprasti augalai gali išgelbėti jūsų derlių: patarimai sodininkams

2026-08-06

Ką pasauliui kuria Kauno elektronikos inžinieriai?

2026-08-06

Kviečiame balsuoti už Jonavos projektus „Europos burės 2026“

2026-08-06

Informacija apie planuojamas varžybas Elektrėnų mariose

2026-08-06
Tomas Čyvas

Naujieji bolševikai prieš grynuosius pinigus

2026-08-06

Informuojame apie pakeistą prašymų dėl žemės sklypų pagrindinės žemės naudojimo paskirties keitimo teikimo tvarką

2026-08-06

Lietuvos jaunimas kviečiamas dalyvauti nemokamoje tarptautinėje medijų stovykloje Latvijoje „Young Media Sharks“

2026-08-06

Jau šiandien – Vakarės Urbaitės ir grupės koncertas Gegučių parke!

2026-08-06

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros derlius jūsų lėkštėje

2026-08-06

Miesto gamtos ir bendruomenės festivalis „Drevės“

2026-08-06

Optimizmo architektūra. Kauno filharmonija (video)

2026-08-06

KTU mokslininkas apie grynuosius pinigus

2026-08-06

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos