Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kauno politikas apie investicijų dilemą: žmogus ar statistika

  • 2019-03-29
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

Užlopei duobes gatvėje – visi mato. Parke įrengei sūpynes ir laipynes – mamos geru žodžiu mini. Dar suoliukus gražius pastatei, sėdi močiutės ir pritariamai linguoja galvas. Prieš rinkimus galėsi spausdint plakatus su „prieš“ ir „po“ nuotraukomis.

Tačiau ar lankstinuką papuoštų patogesnės lovos globos namuose, didesnės išlaidos slaugytojoms ir socialiniams darbuotojams ar didesnės išmokos sergantiems, negalią turintiems ir šiaip mažiau likimo pateptiems?

Tikriausiai ne, nes jeigu puoštų, tai miestų ir rajonų savivaldybių biudžetuose tam būtų skirta daug daugiau lėšų nei dabar.

Klausiate kiek? Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vidutiniškai apie 3 proc. bendrame biudžeto pyrage. Kai kuriose ir mažiau. Pavyzdžiui, Druskininkai socialinėms reikmėms skiria vos 1,3 proc. biudžeto, Palangos savivaldybė – 1,5 proc. Galbūt poreikio nėra?

Tačiau tame pačiame ministerijos pranešime sakoma, kad savivaldybių skiriamų lėšų socialinėms reikmėms nepakanka visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, eilėje ilgalaikei globai gauti „stovi“ 699 senoliai ir 59 neįgalūs asmenys, namuose pagalbos laukia 781 asmuo, o dienos centruose teikiamų paslaugų – 118 asmenų.

Ir tai oficiali statistika. O kiek tokių, kurie patys namuose prižiūri artimuosius, aukodami laiką su šeima, atsisakydami socialinio gyvenimo ar darbo ir pajamų? Kiek pažįstate šeimų, auginančių neįgalų vaiką, kai dirba tik vienas iš tėvų, nes kitas turi rūpintis ligoniu 24 valandas 7 dienas per savaitę? O kiek vienišų senolių, kurie tyliai merdi už uždarų daugiabučio durų ir net nežino, kur jiems gauti pagalbą?

Jie į statistiką, o tuo labiau į reklaminius politikų lankstinukus nepapuola.

Miestų ir rajonų socialinių reikalų skyriai nesugeba panaudoti socialinėms reikmėms skiriamų pinigų – atgal į biudžetus grįžta milijonai! Pavyzdžiui, Druskininkai pernai nepanaudojo 58,6 proc. socialinėms reikmėms skirtų pinigų. Čempionas čia Šiaulių miestas: jie „sutaupė“ net 72 proc. lėšų, skirtų neįgaliesiems, vaikams ir šeimoms, senoliams ar socialinę riziką patiriantiems asmenims.

Kam šie „sutaupyti“ pinigėliai panaudojami? Dažniausiai tam, kas labiausiai gali papuošti rinkiminius lankstinukus: tiesioms gatvėms, naujiems suoliukams ir vaikų aikštelėms.

Nesupraskite neteisingai – to reikia. Tik klausimas, ar proporcingai leidžiame pinigus?

Beje, yra dar vienas svarbus teisinis niuansas. Nors socialinė parama yra savarankiška savivaldybių funkcija (savivaldybės turi sprendimų iniciatyvos, priėmimo ir veikimo teisę), Socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme aiškiai nurodyta, kam turi būti naudojamos socialinėms reikmėms skirtos nepanaudotos lėšos.

Ir tikrai ne miesto infrastruktūrai gerinti. Sutaupytos lėšos turi būti skiriamos tik socialinėms reikmėms tenkinti: tai išdėstyta 12 punktų. Paminėsiu tik kelis: socialinę riziką patiriančių asmenų (šeimų) socialinės reabilitacijos ir integracijos priemonėms įgyvendinti; šeimoje ir bendruomenėje teikiamai pagalbai vaikams, neįgaliesiems, senyvo amžiaus asmenims ir jų šeimoms plėtoti; finansinei paramai, skirtai skurdui ir socialinei atskirčiai mažinti; smurto, savižudybių, priklausomybių, prekybos žmonėmis prevencijai; neįgaliųjų socialinei integracijai; savivaldybės ir socialinio būsto fondo plėtrai, rekonstravimui ir remontui ir pan.

Man atrodo logiška, paprasta ir aišku. Socialinėms reikmėms skirti pinigai privalo būti skirti socialinėms reikmėms. Juolab, kad problemų nors vežimu vežk.

Prisiminkime tris dažniausiai skambančius žodžius: emigracija, neigiamas gimstamumo rodiklis, pensijų reforma. Kodėl tai garsiai skamba? Nes mes jau stovime ant demografinės bedugnės krašto, kai tuoj dirbančiųjų sumokamų mokesčių išmaitinti pensininkams nepakaks.

Ir tai tik viena medalio pusė. Neretai sulaukus pensinio amžiaus sugriūva ir žmogaus sveikata. Jam reikia vaistų, medikų, prižiūrinčio personalo, globos namų ar priežiūros namuose ir t. t.

Tad jau labai greitai mums reikės ne tik sukti galvas, kaip sumokėti pensijas. Gerokai didesnės išlaidos laukia socialinėje srityje. Ir jeigu galvojate, kad užteks tų 3 proc. biudžeto, manau, reikėtų pasvarstyti iš naujo.

Mums jau dabar reikia plano, ką mes darysime kiekvienoje konkrečioje savivaldybėje. Ir mums reikia plano ne regioniniu, bet nacionaliniu, o gal net ir europiniu lygmeniu. Mat visuomenės senėjimas – vienas didžiausių iššūkių visose Europos Sąjungos šalyse. Mūsų laukia krizė, kur gali būti didesnė nei Rusijos amžių sankirtoje ar pasaulinė prieš dešimtmetį.

kaunas.lsdp.lt inf.

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė patenkinama. Kitose Elektrėnų savivaldybės maudyklose vandens kokybė gera, maudytis saugu.

Ažytėnų tilto statybvietėje – akivaizdūs pokyčiai

Konkursas Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigoms užimti

Respublikinis tapytojų pleneras „Kėdainiai. Abipus Nevėžio 2026“

Jonavą pasiekė pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą liudijanti faksimilė

Graikiškas jogurtas su keptomis figomis ir medumi

Praėjusią savaitę Kauno apskrityje nustatyti 25 neblaivūs vairuotojai

Lenkijos naikintuvai virš Baltijos jūros perėmė dar vieną Rusijos žvalgybinį lėktuvą

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone šią savaitę

Rugpjūčio 4-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Mobilizacijos bangos Rusijoje

Rugpjūčio 4-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – ypatingas perspėjimas

Kasčiūnas: dėl JAV karių Lietuvoje bus aišku rudenį

Teismui perduota byla dėl išpuolio prieš teisėją

Kaip atsikratyti augintinių plaukų: kaunietės atskleista paslaptis slypi virtuvėje

Kėdainių dvaro sodybos minaretas tapo jau aštuntuoju Kėdainių krašto muziejaus padaliniu

Kėdainių rajono savivaldybės seniūnijose sudaryti preliminarūs 2026 m. nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų sąrašai

Jau rugpjūčio 1 d. lauksime visų Kėdainių miesto parke, kuriame vyks didžiausias nemokamas giminių piknikas po atviru dangumi – „Gimininės”

Žiūrovai apie Kaune prasidėjusį festivalį „ConTempo“: „Skulptūriška, netikėta, organiška“

M. K. Čiurlionio koncertų centro projekto autorius Rolandas Palekas: „Kaunas yra vienareikšmis moderniosios Lietuvos centras“

Brusketos su saulėje prinokusiais pomidorais ir bazilikais

Žeimių parapijoje paminėtas bažnyčios 120 metų jubiliejus ir Šv. Onos atlaidai

Rugpjūčio 3-osios orų prognozė Kaune: laukia giedra ir rami diena

Akcentas mokantis kalbų: kada jis trukdo ir kada visiškai ne?

Kaip pasirinkti kalbos kursus, kurie iš tiesų veikia? 5 Signalai, kad kursai bus laiko švaistymas

Rugpjūčio 3-iosios horoskopas: trims ženklams ši diena bus išskirtinė

Kelininkai toliau dirba po audros

Keptuvės plovimo gudrybės: kodėl vandens temperatūra svarbiau už kempinę

Pratybos „Kęstučio smūgis 26“

Kodėl Kaunas medžioja elektronikos inžinierius?

„Creditinfo Lietuva“: šiemet bankrutuojančių įmonių skaičius gali pasiekti 915

Rusijos agresijos prieš Ukrainą aktualijos

Rugpjūčio 2-osios orų prognozė Kaune: tarp giedro ryto ir vakaro – debesys

Per sprogimą Maskvos kavinėje žuvo mažiausiai 3 žmonės

„Visi valgė ir pasisotino“ (Mt 14, 20) XVIII eilinis sekmadienis

Rugpjūčio 2-osios horoskopas: vienam ženklui žvaigždės siunčia svarbų įspėjimą

Kauno grūdai

„Kauno grūdų“ vadovas: verslui šiandien nebepakanka būti tik mokesčių mokėtoju

„Kauno Žalgiris“ apgynė titulą

Jūsų daržo paslaptys: trys vietos, kur pomidorai ir agurkai augs kaip niekad gausiai

Nausėda prieš neteisėtus atėjūnus

Perseidų lietūs: kodėl šis reiškinys yra toks išskirtinis?

Kaip Rusija finansuoja agresiją

Kauno policija ieško dingusio žmogaus

Rugpjūčio 1-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Rugpjūčio 1-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtingas sprendimas

Lietuvos kurčiosios tinklininkės – Europos čempionės

Futbolas ir regbis Kaune bus?

Kaip išrinkti dovaną vyrui, kuri nenuvils? 

„Delfi“ perka skaitmeninės reklamos tinklą „Digital Matter“: kartu pasieks daugiau nei 1,6 mln. vartotojų

Plaunate uogas vos grįžę iš parduotuvės? Sužinokite, kodėl tai didžiausia klaida

Šeštadienį Kėdainiuose rinksis giminės iš visos Lietuvos: Gimininių organizatoriai turi prašymą

 „TikTok“ mus seka nuolat?

Informacija dėl socialinių kortelių ir donacijų skyrimo 2026 metams

Vasariškos Kauno akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

Skaruliuose paminėti Šv. Onos atlaidai

Meras V. Tamulis apžiūrėjo mieste ir rajone vykdomus darbus

Penki jaunieji Lietuvos penkiakovininkai pateko į pasaulio čempionato finalus Kaune: ryškiausiai sužibėjo Liutauras Valeika

Savaitgalį Kaune galime sulaukti lietaus ir perkūnijos (video)

Vasaros vakarienė: vietnamietiška grilyje kepta kiauliena su ryžių makaronais (Bún chả)

JAV bando sistemą „Dievų plaktukas“

Liepos 31-osios orų prognozė Kaune: kaitra ir debesuota popietė

Ringaudų Jonė – 700-asis Kauno rajono kūdikis

Prieš 35 metus sovietai įvykdė Medininkų žudynes

Lietuva pasirinko poziciją UEFA ir FIFA kare

Liepos 31-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti lemtingą sprendimą

Kauno verslui trūksta biurų

Pagerbti Kauno šimtukininkai ir jų mokytojai

Kurtinaitis žada rinktinėje turėsiantis žalgiriečių bei bent vieną NBA žaidėją

Futbolo kamuolys

UEFA  meta pirštinę FIFA

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl Prunskienės mirties

Kazio Girniaus ligoninė

Kaune tęsiama K. Griniaus ligoninės plėtra

Sukurtas degalų kainų žemėlapis

DAUMANTO LEVO TODESO PARODA: MOZĖS KLAJONĖS

Kauno rajono mokinių maitinimo patirtis sudomino Čekijos partnerius

Vasaros skonis: lenkiški mėsos kukuliai kreminiame krapų padaže

Kodėl matcha tapo populiari alternatyva kavai?

Liepos 30-osios orai Kaune: po migloto ryto laukia giedra ir šilta diena

Istorinio Kurhauzo atgimimas

Kauno policija ieško šių moterų

Kauno rajonas skaitmenizuojamas

Rusijos raketa Kryvyi Riho mieste nužudė 6 žmones

Liepos 30-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės siunčia svarbų perspėjimą

Lietuvos ir Kinijos santykiai – kokie jie yra iš tikrųjų?

Pokalbis apie seniausią profesionalų dramos teatrą Lietuvoje

Tolimas ledynas kelia grėsmę Lietuvos pajūriui: kas laukia Klaipėdos?

Saugumas vandenyje – atsakomybė, galinti išgelbėti gyvybę

Puikus Vilniaus rajono sporto centro bėgikų pasirodymas Lietuvos lengvosios atletikos čempionate

Jubiliejinis X Kretingos senosios muzikos festivalis prasideda!

Istorinio Kurhauzo atgimimas: duris atvers jau šį rudenį

Pažinkime Kauno modernizmą (video)

KAM siūlo naują karinių kontrmobilumo priemonių įgyvendinimo planą

Gong bao vištiena – greiti ir gardūs pietūs iš Sičuano

Interneto sukčiai išvogė 51,4 tūkst. eurų

Liepos 29-osios orai Kaune: debesuota, bet be lietaus

Liepos 29-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti lemtingą sprendimą

Nuo sekmadienio – nauja ES taisyklė: privaloma žymėti DI sukurtą turinį

Projektams Kauno apskrityje – beveik 63 mln. eurų

Kaune trūksta modernių biurų?

Vyšnių šaldymas: trys auksinės taisyklės, kad uogos žiemą būtų lyg ką tik skintos

Policija aiškinasi: kas nori girtauti dykai?

Biržų miesto šventės 2026 „BIRŽAI – SOSTINĖ MANO“ renginių programa

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 27 – rugpjūčio 2 d.

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė patenkinama. Kitose Elektrėnų savivaldybės maudyklose vandens kokybė gera, maudytis saugu.

2026-08-04

Ažytėnų tilto statybvietėje – akivaizdūs pokyčiai

2026-08-04

Konkursas Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigoms užimti

2026-08-04

Respublikinis tapytojų pleneras „Kėdainiai. Abipus Nevėžio 2026“

2026-08-04

Jonavą pasiekė pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą liudijanti faksimilė

2026-08-04

Graikiškas jogurtas su keptomis figomis ir medumi

2026-08-04

Praėjusią savaitę Kauno apskrityje nustatyti 25 neblaivūs vairuotojai

2026-08-04

Lenkijos naikintuvai virš Baltijos jūros perėmė dar vieną Rusijos žvalgybinį lėktuvą

2026-08-04

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone šią savaitę

2026-08-04

Rugpjūčio 4-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

2026-08-04

Mobilizacijos bangos Rusijoje

2026-08-04

Rugpjūčio 4-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – ypatingas perspėjimas

2026-08-04

Kasčiūnas: dėl JAV karių Lietuvoje bus aišku rudenį

2026-08-03

Teismui perduota byla dėl išpuolio prieš teisėją

2026-08-03

Kaip atsikratyti augintinių plaukų: kaunietės atskleista paslaptis slypi virtuvėje

2026-08-03

Kėdainių dvaro sodybos minaretas tapo jau aštuntuoju Kėdainių krašto muziejaus padaliniu

2026-08-03

Kėdainių rajono savivaldybės seniūnijose sudaryti preliminarūs 2026 m. nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų sąrašai

2026-08-03

Jau rugpjūčio 1 d. lauksime visų Kėdainių miesto parke, kuriame vyks didžiausias nemokamas giminių piknikas po atviru dangumi – „Gimininės”

2026-08-03

Žiūrovai apie Kaune prasidėjusį festivalį „ConTempo“: „Skulptūriška, netikėta, organiška“

2026-08-03

M. K. Čiurlionio koncertų centro projekto autorius Rolandas Palekas: „Kaunas yra vienareikšmis moderniosios Lietuvos centras“

2026-08-03

Brusketos su saulėje prinokusiais pomidorais ir bazilikais

2026-08-03

Žeimių parapijoje paminėtas bažnyčios 120 metų jubiliejus ir Šv. Onos atlaidai

2026-08-03

Rugpjūčio 3-osios orų prognozė Kaune: laukia giedra ir rami diena

2026-08-03

Akcentas mokantis kalbų: kada jis trukdo ir kada visiškai ne?

2026-08-03

Kaip pasirinkti kalbos kursus, kurie iš tiesų veikia? 5 Signalai, kad kursai bus laiko švaistymas

2026-08-03

Rugpjūčio 3-iosios horoskopas: trims ženklams ši diena bus išskirtinė

2026-08-03

Kelininkai toliau dirba po audros

2026-08-02

Keptuvės plovimo gudrybės: kodėl vandens temperatūra svarbiau už kempinę

2026-08-02

Pratybos „Kęstučio smūgis 26“

2026-08-02

Kodėl Kaunas medžioja elektronikos inžinierius?

2026-08-02

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos