Šiandien Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidarytos palatos, kuriose kartu visą parą galės būti ir kūdikį slaugyti jo mama. Tai pirmosios tokio tipo palatos Lietuvoje – iki šiol Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje mamos kartu su kūdikiais būti galėdavo, tačiau palatos buvo nepritaikytos nuolat gyventi ir slaugyti naujagimį.
Galimybė moterims visą parą rūpintis neišnešiotu naujagimiu, jį maitinti ir priglausti – neįkainojama dovana tiek mažyliui, tiek mamai. „Tyrimai rodo, kad neišnešiotus naujagimius labai teigiamai veikia tėvų, ypač mamos, buvimas šalia. Taip atsiranda emocinis ryšys, prieraišumas, gerėja gyvybiniai rodikliai. Buvimas šalia naujagimio ne tik turi teigiamą įtaką mažylio sveikatai, kūdikiai rečiau užsikrečia infekcijomis, bet ir skatina laktaciją, augina bei stiprina mamos ir kūdikio tarpusavio ryšį“, – sako Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė dr. Ilona Aldakauskienė pabrėžia, kad mamos ir naujagimio saugumo užtikrinimas – svarbiausia užduotis. „Skyriaus reorganizacijos metu buvo perskaičiuoti klinikos personalo etatai, pasirūpinta patalpomis, medicinine įranga, kad būtų suteikta galimybė gydyti ir slaugyti naujagimius kartu su mama“, – tikina dr. I. Aldakauskienė.
Ne visi Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje gydomi naujagimiai galės būti apgyvendinti kartu su mamomis – tai priklausys nuo visos komandos sprendimo. „Sprendžiant, ar naujagimis galės būti slaugomas kartu su mama, bus atsižvelgiama į paciento klinikinę situaciją. Taip pat labai svarbus ir mamos fizinis bei emocinis pasiruošimas visą parą slaugyti neišnešiotą naujagimį. Svarbus veiksnys apsisprendimui – naujagimio saugumas, – aiškina Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė. – Visa komanda: gydytojai, slaugytojai ir mama turės nuspręsti, kada atėjo laikas kūdikiui, kartu su ja, vykti į šią palatą“, – apie galimybes pasakoja dr. I. Aldakauskienė.
„Džiaugiuosi, kad pirmosios palatos jau atviros mūsų pacientams. Esu dėkinga Naujagimių intensyviosios terapijos personalui už darbą ir suprantamą naudą, kurią gali duoti visoms Lietuvos šeimoms, didinti jų pasitenkinimą ir psichologinį komfortą ligoninėje, kurio kartais vis dar trūksta“, – sako prof. R. Tamelienė.
Geros valios žmonių dėka asociacijai ,,Padedu augti“ pavyko prisidėti prie palatų įrengimo reikiamais baldais ir medicinine įranga. „Istorinis įvykis naujagimius slaugančioms šeimoms, suteikiantis dar didesnes galimybes itin jautriu ir sudėtingu metu – gimus neišnešiotam ar sergančiam mažyliui. Džiaugiuosi, kad naujagimių tėvai neliko nuošaly, o tapo šio reikšmingo proveržio dalimi, – teigia asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė. – Organizacijos vardu reiškiu padėką visiems geros valios žmonėms, skyrusiems finansinę paramą projekto įgyvendinimui.“
I. Laukytė-Budrienė pabrėžia, kad ši naujovė tėveliams gali kelti papildomo nerimo, baimių, todėl išplėstas mamų savanorių bei specialistų skaičius. Organizacija pasiruošusi teikti dar didesnę, nemokamą pagalbą ir konsultacijas naujagimių šeimoms.
Kauno Perinatologijos centras, kurį sudaro Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos bei Neonatologijos klinikos – tai didžiausias aukščiausio – tretinio lygio sveikatos priežiūros paslaugos gimdyvėms ir naujagimiams teikiantis centras Lietuvoje. Čia gydomi pacientai iš Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Kiekvienais metais Kauno klinikose gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų.
Kauno klinikų informacija